SVETLANA IZ OBRENOVCA JE ZA OKOLINU BILA MONSTRUM I DUH: Način na koji je začeta je BOLAN, a danas nema uspešnije od nje
„Ja sam dete Meseca i zovite me Sumi“ – ovim rečima je dvadesetogodišnja Svetlana Šlapak iz Obrenovca započela razgovor pred kamerama
Autor:
Svetlanu Šlapak Sumi javnost je upoznala kada je 2020. godine modna industrija angažovala kao prvog srpskog albino modela.
„Ja sam dete Meseca i zovite me Sumi“ – ovim rečima je dvadesetdvogodišnja Svetlana Šlapak iz Obrenovca započela razgovor pred kamerama za emisiju na Tv Prva.
Sumi je rođena sa albinizmom, ali joj to ne predstavlja problem da živi punim plućima. Danas je uspešna i ostvarena mlada dama.
Ali od začetka, pa kroz tinejdžerski period, Svetlana se susretala sa svim surovostima ovog života.
Loše ocene lekara
Rođena je pre 22 godine, prevremeno, sa belom kosom, riđim trepavicama i izrazito tamnim, ljubičasto-plavim očima. Njen neurološki status kao bebe nije bio idealan, pa je pokazivala slabost i nestabilnost u ekstremitetima, a ubrzo je konstatovano i da joj je vid oštećen i da joj oči “šetaju”.
Međutim, lekari joj nisu odmah ispisali dijagnozu koja će joj nešto kasnije u potpunosti promeniti i odrediti život – albinizam. Desilo se to kada je umalo ostala bez oka, sa nekih 15 godina.
Tada joj se za već prilično uništeno i previše osetljivo oko, uz nošenje naočara „kao dno od tegle“ i sočiva, a u cilju ispravljanja strabizma, jedno sočivo zalepilo i izvrnulo u unutrašnjost oka. Lekari su tada prvi put spomenuli albinizam na papiru.
Osude ljudi
Njen nesvakidašnji izgled izazivao je različite reakcije ljudi. Mnogi su je iz neznanja osuđivali, ali su zato drugi prepoznali njenu posebnost.
Sumi je odnedavno postala model i to joj je ulilo veliko samopouzdanje. Nekada je odbijala svaku moguću pomoć, a sada koristi čitač ekrana i beli štap. Putem društvenih mreža širi svest ljudima o različitim vrstama albinizma, o hendikepima i o tome kako pomoći slepim i slabovidim osobama, kako im pravilno prići.
– Ti si baba, vampir, duh, ne možeš na svetlo, stalno ti nešto smeta, kako si sada potpuno bela a bila si smeđa – slušala je, i ne zna ni sama odakle pronalazila snagu da se ne obazire, rešavajući mnoge ozbiljnije zdravstvene i druge probleme sa kojima se valjalo boriti.
Danas, ona širi poruku ljubavi i svojim primerom pokušava da podigne svest ljudi o albinizmu.
- Kada sam bila mala, nosila sam ogromne, debele naočare zbog čega su me deca ismevala, pa čak i tukla. Gađali su me i kamenjem, govorili su mi da sam ružna, odvratna i ćorava. Ošišala sam se zato što su me vukli stalno za kosu. Na kraju sam doživela da mi je učiteljica rekla da me slika sa modricama, pa da reše vršjačko nasilje. Ona je to uradila i poslala centru za socijalni rad i rekla da mi je to majka uradila, a to nije bila istina. Onda sam bila u domu za nezbrinutu decu, pa u hraniteljskoj porodici - rekla je Svetlana Šlapak u gostovanju na Pink televiziji.
Kaže da je rođena tako što je njena majka silovana
Svetlanin život je bio obeležen teškim iskustvima još od ranog detinjstva. Rođena je tako što je njena majka silovana, a njen otac nije bio poznat. Njen neobičan izgled, sa belom kosom, ljubičasto-plavim očima i riđim trepavicama, privlačio je pažnju i često je bila izložena vršnjačkom nasilju. Njena traumatična iskustva uključivala su ismevanje, vređanje, fizičko maltretiranje i čak lažne optužbe za nasilje. Sve to je dovelo do toga da je Svetlana bila prisiljena napustiti svoj dom i provesti vreme u domu za nezbrinutu decu i kod hraniteljskih porodica.
- Moju mamu su silovali, tako sam se ja desila. Rodila sam se iz tog silovanja. Ona je pokušavala mog oca da pronađe, ali nije uspela - kaže Svetlana.
Kako je odrastala, naučila je prihvatiti sebe takvu kakva jeste, sa svim svojim jedinstvenim osobinama, i počela je koristiti svoj neobičan izgled kao svoju snagu u svetu modelinga i na društvenim mrežama.
Zlostavljanje i maltretiranje nastavilo se i u domu. Kada se požališ da te neko maltretira, uzvrate ti batinama. Išla sam i kod psihologa, pogotovo nakon srednje škole jer su me zlostavljali stalno u srednjoj školi. Čak mi je i profesorka jedna rekla u prolazu "pogledaj se na šta ličiš" - prisetila se sa bolom u glasu Sumi.
Situacija se nije promenila po upisu fakulteta u Beogradu.
- Kada sam došla u Beograd, mojoj mami nije bilo lako. Plašila se za mene. Upisala sam turističku školu, a pored toga studiram i japanski i kinesi. Pored toga se bavim modelingom i glumom. Jako mi je teško bilo, pokušala sam jednom i da izvršim samoubistvo. Išla sam na razgovore sa psihologom, to mi je pomoglo ali to nije bila tačka kada sam ja sebe prihvatila jer sam i dalje trpela nasilje u vidu poruka koje su mi stizale da treba da se ubijem, da ne treba da živim. Pored vršnjačkog nasilja, trpela sam i sajber nasilje - ispričala je Sumi.
Sumi se za sebe ipak izborila. Danas je studentkinja, obožavateljka japanske kulture i jezika, crtanja i slikanja, odnedavno influenserka i model. Nekada bila predmet podsmeha, ružnih reči i uvreda, a sada je neko koga takvi zluradi komentari više ne dotiču.
Ali, prihvatanje sebe nije teklo preko noći. Sumi kaže da joj je trebalo dosta razumevanja kako za sebe, tako i za ljude koji su svojim komentarima želeli da joj srežu krila.
- Kada sam počela dosta da čitam o psihologiji, eventualno sam spoznala sebe ali i ljude koji rade te stvari. Čitala sam kako bih ih pobedila. Generalno, svi mi razmišljamo drugačije, zato je važno i prihvatiti različitosti - rekla je Sumi gostujući na Pink TV.
Stil/Tv Prva/Pink Tv