24 SATA OD UPOZNAVANJA SORAJA SE VERILA ZA VLADARA IRANA: Bila je to BAJKA, sve dok on nije saznao ISTINU i postao SUROV
Soraja je imala ljubav, lepotu, bogatstvo, a onda je njen muž saznao da ona ne može da ima decu i ostavio je odmah
Izvor: Vanja Milenković
Soraja Esfandijari Bahtijari bila je kraljica Irana od 1951. do 1958. godine. Kada je saznala da ne može roditi decu šah Mohamed Reza Pahlavi se razveo od nje i prognao je iz zemlje.
Soraja je rođena u Isfahanu 1932. godine i imala je mlađeg brata Bijana. Njen otac je 1950-ih bio iranski ambasador u Zapadnoj Nemačkoj.
Soraja se školovala u Berlinu, Londonu i Švajcarskoj. Dok je bila u Londonu upoznala je princezu Shams, stariju šahovu sestru. Mohamed Reza Pahlavi, je iza sebe imao propali brak. Bio je oženjen za egipatsku princezu s kojom je imao kćerku.
Njegov mlađi brat Ali Reza ga je trebao naslediti pa je Mohamed hteo da se ponovo oženi kao bi osigurao stabilnost krune i zemlje.
Shams je bila uverena da je 18-godišnja Soraja idealna žena za Mohameda. Pozvala ju je u posetu Teheranu kako bi mogla upoznati Mohameda.
Dva dana nakon što je došla u Teheran, Soraja je upoznala šaha na večeri na kojoj je bila i njegova majka Tadj ol-Molouk. Dan nakon večere, otac je rekao Soraji da se sviđa šahu i pitao je da li je spremna da se uda za njega.
Dvadesetčetiri sata kasnije par se verio i Soraja je dobila prvi dragulj od šaha - verenički prsten. Ubrzo nakon veridbe, Soraja se razbolela. Dobila je bakterijsku infekciju i bila je prikovana za krevet nekoliko nedelja. Prema legendi, šah joj je svaki dan donosio jedan dijamant i stavljao ga na njen jastuk. Par se venčao 12. februara 1951. godine.
Soraja je onda još bila jako slaba od bolesti. Doktor joj je rekao da koliko god dugo može, ispod venčanice nosi prsluk i na nogama čarape. Haljina Kristijana Diora je bila teška 30 kilograma i morala je da od nje odseče osam metara od 20 metara šlepa kako bi mogla da stoji.
Nakon venčanja par je živeo kao u bajci. Idila je prestala u oktobru 1954. godine kada je 22-godišnja Soraja saznala od lekara da će joj biti potrebne godine da zatrudni. Ubrzo nakon toga poginuo je šahov brat Ali Reza.
Zbog porodičnog i političkog pritiska, šah i Soraja su se razveli.
Razvod je objavljena 14. marta 1958. godine i Soraja je skinuta s trona. Proterana je u Švajcarsku. Šah joj je dozvolio da živi komforno. Putovala je u Rim, Minhen i Pariz gde je postala ikona i vrlo omiljena u viskom društvu. Nosila je glamuroznu odeći i razmetala se draguljima. 1980-ih tokom revolucije kada je Iran smanjio svoje prihode, prodala je veći deo svojih dragulja.
Umrla je 2001. godine u Parizu, 21 godinu nakon šaha. Brat Bijan je bio njen naslednik. Kada je on umro celo bogatstvo je pripalo Nemačkoj.
Bila je glumica
Nakon razvoda, Soraja je živjela u Francuskoj gde je kratko bila glumica. Tamo je upoznala i italijanskog redatelja Franca Indovine i bila mu je družbenica. Kada je on 1972. godine poginuo u avionskoj nesreći, pala je u depresiju.
Godine 1979. Soraja je pisala svom bivšem suprugu šahu u Panamu. On je umirao od raka. Napisala mu je da ga želi videti i da ga još voli. On joj je odgovorio da je ganut pismom, da je još voli i želi je videti, ali da njegova žena Farah ne sme biti prisutna.
Ugovoreno je bilo da se Soraja i šah sretnu u Egiptu, ali je on pre toga umro. Soraja je umrla u Parizu sa 69 godina i uzrok smrti je ostao nepoznat. Bijan je nakon njene smrti rekao kako sada nema više s kim da razgovara. On je umro nedelju dana kasnije. Kasnije su jedne novine tvrdile da su Soraja i Bijan bili ubijeni. Njena imovina je prodana na aukciji u Parizu za više od 8,3 miliona dolara.
Treća žena rodila je četvero dece
Mohamed Reza Pahlavi je bio poslednji iranski šah. Rođen je 1919. godine u Teheranu, a umro je 1980. godine u Kairu. Zemlju je napustio 1979. godine nakon revolucije izazvane nezadovoljstvom mase, ali i uticaja muslimana šijita. Kada je u martu 1979. referendumom izglasana Islamska Republika Iran, vlast dinastije Pahlavi formalno je prestala. Nakon što se rastao od Soraje šah je oženio Farah Dibu. Imali su četvoro dece, dve kćerke i dva sina.
Više o životu iranskog šaha pročitajte ovde: