KAKO DA REGULIŠETE POVIŠENE TRIGLICERIDE ISHRANOM: Tabela namirnica koje smete da jedete, a ovo je STROGO ZABRANJENO
Trigliceridi su važni za igradnju ćelija i deponovanje energije, ali njihov visok nivo može da ima dugotrajne posledice i da nosi velike zdravstvene rizike
Autor:
Danas mnogi ljudi imaj problem sa povišenim trigliceridima. Kada ih spomenemo, odmah mislimo na prekomernu težinu i loš izbor namirnica. Ali, znamo li šta su, zapravo, trigliceridi, koja je njihova uloga i zašto je njihov optimalan nivo veoma važan? Znamo li na šta, osim na gojaznost, upućuje povišen nivo triglicerida u krvi?
Trigliceridi su estri glicerola i masnih kiselina, a ime su dobili po tome što se tri masne kiseline vežu na tri hidroksilne grupe glicerola. Oni čine najveći procenat masti ljudskom telu. Učestvuju u građi svih živih ćelija i jedna od najvažnijih uloga im je deponovanje energije.
Ova vrsta masnoće se u telo unosi putem hrane - trigliceridi su glavni sastojak biljnih i životinjskih masti i ulja, piše Stetoskop. Masnoća iz hrane se hidrolizuje u tankom crevu, apsorbuje i resintetiše u ćelijama crevne sluzokože, pa zatim ulazi u limfne sudove i u cirkulaciju, te stiže do jetre. Ako se unese preiviše triglicerida, višak se deponuje u obliku masnih naslaga.
Referentna vrednost triglicerida u krvi iznosi do 1.70 mmol/L. dok se sve više od toga smatra povišenim. Visoki trigliceridi u kombinaciji sa visokim holesterolom u krvi povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara , insulinske rezistencije i pankreatitisa.
Povećana vrednost triglicerida osim putem hrane, javlja se i usled nekih bolesti kao što su oštećenja jetre, dijabetes, hipotireoza, nefrotski sindrom, alkoholizam i nasledna hiperholesterolemija. Može biti i rezultat uzmanja nekih kontraceptivnih lekova, stresa, čak i dijeta, pre svega onih koje podrazumevaju visok unos ugljenih hidrata, a mali unos proteina.
Povišeni trigliceridi često su povezani sa povišenim LDL i smanjenim HDL holesterolom.
Ipak, povišeni trigliceridi najčešće su posledica neadekvatne ishrane, a neke od namirnica koje bi trebalo izbaciti jer ih sadrže u izobilju jesu mesne prerađevine, čips i druge grickalice prepune trans masti, krompir u svim oblicima, kao i belo brašno, pirinač i testenina, jer se prebrzo vare i pretvaraju u šećere.
Povišene trigliceride u krvi ne bi trebalo zanemariti, s obzirom na to da je nauka potvrdila kako povišeni trigliceridi mogu povećati rizik od srčanog i moždanog udara, insulinske rezistencije i pankreatitisa, kao i gojaznosti, začepljenja krvnih sudova...
Ipak, dobra vest je da se nivo triglicerida najčešće može regulisati pravilnom ishranom. Predstavljamo vam tabelu dozvoljene hrane iz svake grupe namirnnica, kao i one koje su zabranjene ukoliko vam je cilj da snizite nivo triglicerida:
Spisak dozvoljenih i zabranjenih namirnica za Stetsokop je sastavila prof. dr Maja Nikolić, specijalista higijene i subspecijalista zdravstvenog vaspitanja, nutricionista i dijetolog sa Medicinskog fakulteta u Nišu.
Ne zaboravite: Vežbanje i održavanje optimalne telesne težine doprinosi zdravlju na svim nivoima, pa tako i snižavanju nivoa triglicerida.
Bonus video: