SA 106 GODINA SE NAŠLA NA NASLOVNICI "VOGA": Ko je Marija, čuvena baka o kojoj s razlogom priča ceo svet?
Apo Vhang-Od, takođe poznata kao Marija Ogej, potiče iz plemena Butbut i najstarija je majistorka tetovaža na svetu
Autor:
Već decenijama, 106-godišnja Apo Vhang-Od iz plemena Butbut, sa ponosom njeguje svoj predkolonijalni filipinski identitet kroz jedinstvenu umetnost tetoviranja. Njene veštine u ukrašavanju kože složenim šarama su ne samo deo njene tradicije, već i prenošene na sledeće generacije. Njena rođaka i unuka su postali njeni učenici, pomažući joj u radu i nastavljajući njen dragoceni "biznis".
Iako je prošlost Filipina obeležena nasiljem i kulturnim prisvajanjem, pleme Butbut je uspelo da odoli i sačuva mnoge svoje običaje. Tetoviranje je jedan od najvrednijih običaja, koji je preživeo vekove zahvaljujući predanosti Apo Vhang-Od i njenih učenika. Njihova posvećenost očuvanju ove hiljadugodišnje umetnosti je inspirativna, a svaka tetovaža koju stvaraju predstavlja duboko ukorenjeni deo njihovog nasleđa i kulture.
Batok je drevna tehnika tetoviranja koja se praktikuje vekovima, a koristi se trajna plemenska simbolika koja se nanosi na kožu. Ova tradicionalna veština koristi čađi natopljeni šiljak koji je pričvršćen za bambusov štap kako bi se stvorili prepoznatljivi obrasci na telu. U prošlosti su ratnici označavani ovim simbolima pre bitaka, dok su žene inspirisane da budu plodne i plodotvorne.
Danas, posetioci imaju priliku da izaberu između raznovrsnih unapred pripremljenih dizajna, ali treba napomenuti da najsvetiji simboli nisu dostupni strancima. Ovi simboli nose duboko duhovno i kulturno značenje za pripadnike plemena, i obično su rezervisani za njihove članove, koji nasleđuju tradiciju i simboliku od predaka. Ovaj vid tetoviranja predstavlja izuzetno važan deo identiteta plemena, prenosi njihovu istoriju, verovanja i vrednosti, i stoga se čuva i poštuje sa posebnom pažnjom.
Marija je bila majstor tetoviranja u selu
Grejs i Eljang, rođaka i unuka Vhang-Od, odlučno nastavljaju ovu vekovima staru tradiciju tetoviranja. Njihova mentorka, 106-godišnja Vhang-Od, koja je započela ovaj zanat još kao tinejdžerka, sada tetovira samo svoj potpis - tri karakteristične tačke - na poseban zahtev. Ove posebne tetovaže zahtevaju samo pet minuta da se istetoviraju, ali su veoma bolne, što je deo duboko ukorenjenog rituala i značenja koji nose.
Ove mlade žene su odane očuvanju ove drevne veštine i nasleđa svojih predaka. Tetoviranje je za njih više od umetnosti, to je čin koji povezuje njihovu zajednicu s prošlošću i čuva identitet plemena Butbut. Ova tradicija je oblik izražavanja pripadnosti, kulturnog nasleđa i duhovnosti. Grejs i Eljang, sa puno strasti i poštovanja, prenose ovo važno nasleđe na nove generacije i time čuvaju plamen ovog posebnog običaja i u modernom svetu.
Žene su se tetovirale iz raznih razloga, pre svega zbog plodnosti i lepote. Tetovirane starije žene Kalinge često su govorile da kada umru neće moći da ponesu perle i zlato sa sobom u zagrobni život. Ostaće im samo tetovaže na telu. U to vreme, žene čija koža nije bila prekrivena crtežima smatrane su nesavršenim. Tetovirana tela su bila znak časti, bogatstva, lepote i hrabrosti.
Kada su američki katolički misionari došli u Kalingu i izgradili škole, seoske devojke su bile prisiljene da pokrivaju ramena bluzama dugih rukava. Tetovaža je postala sramota. Kako je zapadni koncept lepote počeo da se infiltrira na Filipine, sve manje devojaka je tetoviralo svoja tela. Mlađa generacija vidi tradicionalno tetoviranje kao arhaično i bolno.
Pre petnaest godina, Vhang-Od je postala izuzetno poznata zahvaljujući jednom posebnom događaju. Dr. Lars Krutak, vodeći istraživač i domaćin serije "Lovac na tetovaže" za Discoveri Channel, proveo je dve nedelje u Buskalanu kako bi pripremio filipinsku epizodu. Tokom svog boravka, upoznao je Vhang-Od, izuzetnu ženu koja je svakodnevno radila na poljima pirinča i sa ponosom nastavljala tradiciju tetoviranja.
Susret sa Vhang-Od bio je nezaboravan za Dr. Krutaka, jer je ovu izvanrednu ženu doživeo kao čuvara drevnih tajni i nasleđa. Vhang-Od je svojim veštinama i posvećenošću ostavila dubok utisak na istraživača i bio je impresioniran njenom posvećenošću očuvanju tradicije tetoviranja.
Njen rad i tradicija tetoviranja kod plemena Butbut postali su središte pažnje, što je doprinelo ogromnoj popularnosti Vhang-Od. Njena priča je postala inspiracija mnogima, a njen doprinos očuvanju kulturnog nasleđa privukao je pažnju svetske javnosti. Kroz ovu posebnu epizodu, Vhang-Od je osvetlala svetlost na svoju zajednicu i bogatu istoriju koju nose njeni dragoceni tetovaži.