ŠTA SE RADI SA ČUVARKUĆOM OD PROŠLE GODINE? Prvo crveno jaje se nikada ne baca, a evo šta nalažu stari običaji

Pitanje koje se postavlja je, šta uraditi sa prošlogodišnjim čuvarkućom?

Objavljeno: 14.04.2023. 10:01h
Autor:
Šta se radi sa starom čuvarkućom?, Foto: Shutterstock

Danas je Veliki petak, dan koji se još naziva i "petak stradanja", a podrazumeva najstroži post. Na ovaj dan farbamo uskršnja jaja i pripremamo ih za nedelju.

Postoji mnoštvo tehnika farbanja jaja, i svaka domaćica bira sebi najlepšu, ali ono što je u većini domova neizbežno jeste bojenje barem jednog jajeta u crvenu boju. Kako je boja Uskrsa crvena, simbolizuje nevino prolivenu Isusovu krv, običaj u Srbiji je da se prvo jaje farba crvenom bojom.

Prvo jaje treba da bude crvene boje foto: Printscreen/youtube

Ovo jaje se naziva "čuvarkuća", čuva se cele godine i kako mu samo ime kaže, čuva kuću i ukućane.

Za čuvarkuću se veruje da tera zle sile i demone od kuće i ukućana, odnosno čuva ih od svih loših stvari i nesreće - otuda potiče i sam naziv.

U nekim krajevima Srbije, čuvarkuća se čuva sve do sledeće godine, tačnije dok se ne ofarba novo jaje, kako bi cele godine čuvala kuću i ukućane.

Za čuvarkuću se veruje da tera zle sile i demone foto: Stil

Pitanje koje se postavlja je, šta uraditi sa prošlogodišnjim čuvarkućom?

Važno je napomenuti da nikako ne valja da se prošlogodišnje jaje baca u smeće. Postoje dva verovanja:

Po prvom kada se ofarba novi čuvar, stari se spušta u reku, da odnese sva zla i nesreće koje su pale na njega, umesto na kuću koju je sačuvao.

Sa druge strane, oni koji imaju dvorišta poštuju običaj zakopavanja prošlogodišnje čuvarkuće u zemlju pod drvo koje želite da bude plodno, kao i da bi zaštitilo domaćinstvo od vremenskih nepogoda.