Svet je čuo za spirulinu tek pre nekoliko godina. Za nju se prvo mislilo da je zeleni čudesni prah iz mora i tajno oružje Asteka.
Danas znamo da spirulina nudi puno proteina za vegetarijance. Takođe je puna važnih antioksidanata, enzima, vitamina i minerala. Štaviše, sadrži duplo više hranljivih materija od pet porcija svežeg voća i povrća!
Šta čini spirulinu tako posebnom?
Kako navode stručnjaci, to je zapravo cijanobakterija, odnosno plavo-zelena alga. Spirulina je naziv dobila po svojoj jarkoj boji. Većina njenih pigmenata je bioprihvatljiva i zdrava, naročito beta-karoten i hlorofil-a. Alge stvaraju kiseonik putem fotosinteze, što ih čini prilično sličnim kopnenim biljkama. Takođe je bogata brojnim hranljivim materijama.
Većina ljudi iz naše zemlje čula je za spirulinu kada je Novak Đoković otkrio da je upravo zbog nje jak i zdrav, a ipak mršav. Više o tome pročitajte OVDE.
Gde je cijanobakterija prvi put pronađena?
Danas ih možemo naći svuda, uključujući i okeane, slatke vode, suvu zemlju, vlažne stene u pustinji, gole stene i zemljištu, pa čak i stene na Antarktiku. Veliki procenat komercijalizovane spiruline u SAD-u se skuplja na obalama Havaja i Južne Amerike. Kasnije se ona prodaje u obliku pilula, praha i pahuljica. Dolazi čista ili kombinovana sa drugim sastojcima.
Doktor Kenedi otkriva: Isperite otpad iz bubrega sodom bikarbonom za 3 dana! (RECEPT)
Lekovita svojstva
Spirulina je skoro 60% sačinjena od proteina, pa predstavlja odličnu alternativu za mesne izvore proteina. Nutricionisti kažu da je jedna od retkih biljaka koje sadrže vitamin B12, čiji nedostatak izaziva ozbiljne posledice. Više o tome čitajte OVDE.
Kao što možda znate, vegetarijancima nedostaje ovaj vitamin u režimu ishrane. Spirulina sadrži omega 3 i omega 6 masne kiseline, DHA (jedan od glavnih sastojaka mozga) i GLA koji smanjuje upalu. Ovi zdravi lipidi imaju mnoge važne uloge u organizmu.
Gram-po-gram, spirulina sadrži:
- 3.100% više beta-karotena (vitamina A) od šargarepe
- 5.500% više gvožđa od spanaća
- 600% više proteina od tofua
- 280% više antioksidanata od borovnica
Hrana koja uništava štitnu žlezdu: Ova bolest se širi kao epidemija!
Plavo-zelene alge sadrže vitamine B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinamin), B6 (piridoksin), B9 (folnu kiselinu), C, D i E. Predstavljaju odličan izvor kalijuma, kalcijuma, hroma, bakra, magnezijuma, mangana, fosfora, selenijuma, sodijuma i cinka.
Dodatna lekovita svojstva:
- Olakšava alergije
- Pospešuje imunitet
- Reguliše krvni pritisak
- Normalizuje holesterol
- Sprečava karcinom
- Stimuliše rad dobrih bakterija u crevima
Kamenac spada, zubi postaju blistavo beli: Samo promućkajte ovu smesu u ustima! (RECEPT)
- Smanjuje rizik od katarakte i makularne degeneracije usled starosti
- Ima jak antiupalni i antimikrobni potencijal
- Nudi sjajnu antivirusnu aktivnost protiv HIV-a, herpesa i hepatitisa
- Sprečava oštećenje jetre prouzrokovano lekovima hemoterapije
Najbolji način za korišćenje spiruline
Možete jednostavno progutati piilulu ili dodati četvrtinu, pola ili celu kašičicu praha u šejk. Nutricionisti savetuju da započnete sa unošenjem malih količina, jer ima pomalo slatkast ukus koji neki ne mogu da podnesu. Spirulina je takođe dostupna i kao prethodno zapakovani proteinski prah sa izmenjenim ukusom.
Dobar trik koji možete da pokušate:
Dodajte kašičicu spirulina praha kesi kokica i protresite (kao kad posolite kokice). Za najbolji ukus, dodajte beli luk u prahu i opet protresite.
Upozorenje: Nemojte uzimati bilo kakve alge iz obližnje bare jer možete slučajno pojesti nejestive ili zaražene vrste i ugroziti svoj život.
Smanjite kapacitet želuca: Smršaćete postepeno i bez gladovanja!