Znate li da su za dečje napade besa najčešće krivi upravo roditelji? Pred vama je izazov – promenite sebe da bi mogli promeniti njihov bezobrazluk.
Ako je vaše dete ćešće takvo, a ne ono zlatno, mirno, dobro, puno razumevanja, imamo za vas mali izazov: Kako za samo sedam dana naučiti dete da bude malo bolje prema drugima. Jer ponekad je potrebno malo da se promene. Stručnjaci preporučuju – svaki dan “pomerite granice” svojih redovnih roditeljskih navika prema detetu. Naime, dete se neće samo po sebi promeniti ako vi to od njega ljubazno tražite – ne – vi ste ti koji svom detetu morate da pokažete da je ponekad dosta, i da neke stvari jednostavno neće više prolaziti.
Rešenje je tu:
Prvi dan – prestanite da reagujete
Deca jako rano shvate da je bilo kakva reakcija roditelja uvijek bolja od nikakve reakcije pa se zato uopšte ne ustručavaju da naprave glupost samo da bi skrenuli pažnju na sebe. I to im često prođe jer svi će roditelji da reaguju na “buku”, a ne bi trebao. Zato jedan dan ne reagujte ni na šta što vaše dete loše uradi. Jednostavno ih ignoriršite. Kada dete krene da ispoljava svoj bes iz čiste njihove dečje dosade, bacite ih na “ignore”, pa će nakon nekog vremena i njima samima da dosade buka i zanovetanje. I njima samima doći će da okrenu glavu i jednostavno nađu nešto pametno čime će se zabaviti.
Drugi dan – ostanite pozitivni
Dete će uvek naći razlog za plakanje/ kenjkanje – bilo da ga terate da pospremi svoje igračke ili samo zato što ne može da pronađe kocku koja mu stoji ispred nosa. Takvi su jer očekuju da će im sve biti servirano onako kako oni žele, i kada to ne dobiju – počinje plač. Verovatno nema deteta koje nije takvo i zato njihov bezobrazluk često zavisi – ne od njih već od nas. Zato ostanite pozitivni. Ako dete ne želi da sredi igračke, ne ljutite se na njega niti šizite u sebi – nabacite osmeh i budite pametniji – predložite takmičenje, bodrite ih rečima “mislim da ćeš danas biti brži nego ikada jer si tako dobar u tome”. Probajte da jedan ceo dan – šta god dete uradi – ostanete pozitivni. Neka to bude vaš dnevni izazov.
Treći dan – prestanite da budete kao oni
Dok su deca sklona zanovetanju, mame su sklone gunđanju. Razlika je drastična, ali kada je pitanju odnos roditelj-dete – znate li koliko jedno podstiče drugo? Zato prestanite da gunđate ako ćete recimo da zakasnite ujutro u vrtić/školu/na posao. Ne gunđajte nego delajte – obucite sebe i krenite prema vratima. Njihovo će se zanovetanje u trenu pretvoriti u zbunjenost i paniku i automatski će pokazati koliko mogu da budu brzi. Bez pogovora.
Četvrti dan – fokusirajte se na razloge zašto su takvi
Ako nakon prva tri dana dete i dalje tera po svom i ignoriše vašu potrebu da neke stvari promenite u korenu, zapitajte se koja se to tačno osećanja pojavljuju u detetu pre nego što krene da pravi scenu. Tu možda leži jako važan ključ njihovog uobičajenog ponašanja, a roditelji koji to ne prepoznaju najčešće kažnjavaju ili grde dete, a da nisu probali da shvate srž problema. Upravo se zbog toga neke scene koje roditelj ne može više da podnese pojavljuju iz dana u dan, a sa svakom grdnjom dete sve više tone, sve više oseća da ga roditelj ne razume i zato uporno istim principom ponašanja traži potvrdu, odnosu traži reakciju.
Peti dan – budite dosledni
Doslednost je majka znanja kada pričamo o dobrom vaspitanju dece. Ako dete u protekla četiri dana nije shvatilo da su se neke stvari promenile, peti dan mora da im postane barem malo jasnije. Budite dosledniji u svemu što tražite od njih i istrajte u tome da to i dobijete. Dete zna da često ne sme da pređe granicu, ali je prelazi jer roditelj ne reaguje.
Šesti dan – ako treba menjate pravila
Do sada ste ih ignorisali, bili nasmešeni, prestali ste da gunđate, počeli da delujete, bili pravedni i postali ste dosledniji, a napretka nema – tada je vreme da se neka pravila promene. Ako se vaš najveći problem vrti, na primer, oko “ekrana” – dete želi da gleda ovo pa ovo, pa ne želi da sredi igračke jer sada na laptopu radi ovo, pa neće da jede jer je baš počeo crtać – možda je došlo vreme da im se ekran u potpuno ukine. Možda je baš to izvor svih vaših problema – kašnjenja, neslušanja, odbijanja, ljutnje i detetove frustracije.
Sedmi dan – odmorite
Možda ćete pomisliti da se mame nikada ne odmaraju, ali hej – svaka mama treba odmor. Odmor od posla, odmor od kuhinje, odmor od dece. Zašto da ne? Ako nisu više male bebe, zašto bi morali da im budete pri ruci baš svake sekunde. Mama odmara i danas je ne zanimaju dečje tričarije. Dosta! Deco, danas ste prepušteni sebi jer nakon šest dana tajnog plana vreme je da malo razmislite o promenama. Uostalom, s malo više samostalnosti deca će pre naučiti da brinu o sebi, svojim potrebama i svojim zahtevima.
Jer njihovi su zahtevi najčešći okidači njihovog bezobraznog ponašanja.