Najveći deo Novog Beograda je nastao gradnjom posle Drugog svetskog rata, ali je manje poznato da istorija ovog grada u gradu počinje još u vreme turske vladavine i da prvi podaci o selu Bežanija, koje je i danas u sastavu Novog Beograda, datiraju još iz 1520. godine.
Crkva Svetog velikomučenika Georgija na Bežaniji sagrađena je još 1827. godine. Danas se nalazi u okruženju velikog stambenog kompleksa u novobeogradskim blokovima, ali i dalje zadržava svoje posebnosti i pravi je primer harmonije tradicionalnog i modernog u arhitekturi.
Nasipanje Novog Beograda je počelo 1938. godine. Jednu godinu ranije gradonačelnik Vlada Ilić potpisao je sa predstavnicima danskih preduzeća "Hojgor i Šulc" i "Kampsaks" ugovor o otpočinjanju radova. Celokupna površina od današnjeg Brankovog mosta do Ušća, koja je bila poptuno podvodna i bez obaloutvrde, nasuta je do Drugog svetskog rata, uključujući i izgradnju jednog dela obale koju danas poznajemo. Predratni Beograđani ovo šetalište zovu "Danski nasip".
Ime "Novi Beograd" se prvi put sreće 1924. godine, kada je Petar Kokotović otvorio kafanu i dao joj ovo ime u Ulici Tošin bunar, tamo gde danas železnička pruga seče ovu saobraćajnicu.
11. aprila 1948. godine 150.000 omladinaca u 900 brigada započelo su izgradnju Novog Beograda, a 1953. obrazovana je i opština, koja se i dalje razvija. Pre nego što je sama izgradnja počela, teren je izravnan peskom iz Save i Dunava kako bi se isušilo močvarno zemljište i podigao nivo zemljišta izvan domašaja poplava i podzemnih voda. Samo tokom prve tri godine izgradnje, više od 100.000 radnika i inženjera iz cele Jugoslavije je radilo na izgradnji. Radničke brigade sačinjene od stanovnika dovedenih iz seoskih područja su obezbeđivale većinu radne snage. Čak su i srednjoškolci i studenti učestvovali u izgradnji. Radnici nisu imali potrebnu mehanizaciju, pa je mešanje betona i nošenje peska rađeno ručno, dok su konjske zaprege korišćene samo za dizanje izuzetno teškog tereta.
Jedna od prvih završenih zgrada bila je Palata federacije (danas Palata "Srbija"), koja je obuhvatala 75.000 m2 korisne površine koja je od tada bila dom Saveznog izvršnog veća FNRJ i SFRJ, kao i Vlade SRJ i Saveta ministara Srbije i Crne Gore i kancelarija Predsednika Srbije i Crne Gore. A sada je Palata Srbije.
Prve zgrade za stanovanje su bili paviljoni blizu Tošinog bunara. Kompleks Studentskog grada je izgrađen u isto vreme da bi se zadovoljile stambene potrebe studenata rastućeg Univerziteta u Beogradu koji su dolazili iz svih delova Srbije.
U novijem periodu Novi Beograd je izrastao u poslovni centar Beograda i Srbije, ali se nije zaboravilo ni na kulturne i rekreativne sadržaje koji Novi Beograd čine jednom od najatraktivnijih destinacija u regionu. Mogućnosti bavljenja sportom i boravljenja u velikim parkovima tako blizu centra grada, kao i veliki objekti koji omogućavaju masovne kulturne sadržaje ga čine idealnim kako za odmor tako i za zabavu.