Život najbogatije Amerikanke: Sa 13 spavala sa ženom, prala noge u šampanjcu i gledala sina kako sa balkona skače u smrt
Život najbogatije Amerikanke je u najmanju ruku skandalozan.
Izvor: Milka Đukić
"Seks mi je beskrajno zanimljiv", reči su kojima 80-godišnja Glorija Vanderbilt, jedna od najbogatijih i najpoznatijih žena u Sjedinjenim Državama, počinje svoje memoare.
Nasledivši ogromno bogatstvo, ova žena je živela punim plućima, udavala se četiri puta i imala je za ljubavnike najzgodnije i najpopularnije muškarce svog vremena. I do starosti se do detalja sećala kakvu je haljinu nosila na sastanku sa sledećom ljubavlju.
Prezime Vanderbilt, koje je dugo bilo sinonim za bogatstvo, holandskog je porekla. Sredinom 17. veka, holandski farmer Jan Aertson iz sela de Bilt kod Utrehta emigrirao je u Njujork u potrazi za boljim životom. U novoj domovini dobio je nadimak van der Bilt, što znači "od Bilta", a njegovi potomci su počeli da nose ovo prezime. Jedan od njih, Kornelijus Vanderbilt, odlikovao se povećanim preduzetničkim duhom. Sa 11 godina je napustio školu i počeo da radi kao skelar, a sa 16 je već bio vlasnik sopstvenog trajektnog biznisa. Ubrzo je počeo da gradi železnicu i parobrode i do sredine 19. veka postao je prvi multimilioner u istoriji.
Posle Kornelijeve smrti, njegovi naslednici su nasledili 100 miliona dolara - bogatstvo koje je veliko za današnje standarde, ali je u to vreme bilo jednostavno ogromno. Njegov sin i unuk nastavili su porodični posao i postali najveći železnički magnati u Sjedinjenim Državama, ali njegov praunuk Redžinald Vanderbilt, na koga je bogatstvo prešlo, očigledno nije nasledio preduzetnički duh svojih slavnih predaka.
Voleo je konje i trke, a dok je upoznao mladu lepoticu Gloriju Loru Mercedes Morgan, već je prokockao polovinu svog nasledstva. Ali preostali deo je bio dovoljan da mu da status jednog od najbogatijih ljudi u Sjedinjenim Državama.
Glorija Morgan nije bila toliko bogata, ali je imala kraljevsku krv u venama - njeni preci po majčinoj strani pripadali su španskoj kraljevskoj dinastiji Navare. Uprkos svojoj lepoti i izuzetnim sposobnostima, Glorija Morgan je uspela da ostavi trag u istoriji samo kao majka jedne od najsjajnijih socijalista 20. veka – Glorije Vanderbilt. ( A takođe i u sovjetskoj literaturi - ljubitelji Ilfa i Petrova sigurno će se setiti takmičenja za šik koje je pokrenula Eločka kanibal protiv prekomorske "žene Vanderbild").
Naslednica Vanderbiltovog carstva rođena je u Njujorku 20. februara 1924. godine.
"Rođena sam u zamku, ali moj život je imao uspone i padove", priseća se Glorija mlađa u svojim memoarima - "Jednog dana jedeš kavijar, drugog dana samo jedeš čokoladicu."
Glorija jednostavno nije poznavala život u kome možda nema ni čokoladice. Preživela kućna knjiga porodice Vanderbilt s početka 1930-ih navodi troškove za njihovu ćerku, uključujući: iznajmljivanje filmskog projektora (da se devojka ne prehladi, nije je puštala u bioskop), usluge lekara, obezbeđenja i ličnog advokata, igračke, lečenje za voljenu mačku, časove francuskog, iznajmljivanje letnjikovca više od 30 hiljada dolara.
Mala Glorija je imala više nego dovoljno zabave i zadovoljstva, ali nije poznavala gotovo nikakvu roditeljsku ljubav. Njen otac je umro kada je imala nešto više od godinu dana - Redžinaldovo zdravlje je narušila njegova zavisnost od alkohola. Nakon muževljeve smrti, Glorijina majka je otišla u Evropu da se opusti, ostavljajući dete na čuvanje dadiljama.
Većinu narednih 10 godina provela je u luksuznim odmaralištima okružena aristokratskim prijateljima. Porodica Vanderbilt je redovno bila obaveštena o skandaloznim detaljima. Glorija pere noge u šampanjcu. Glorija će se udati za izvesnog princa iz evropske kraljevske dinastije. Glorija je stupila u neprikladan odnos sa britanskom markizom Milford Hejvena.
Ovo poslednje je za rodbinu bila kap koja je prelila čašu, a Glorijinoj majci sud je delimično lišio roditeljskog prava, a potpuno je lišio prava da raspolaže novcem koji je ćerki ostavio u nasleđe.
Tragedija kao kazna
Najveća tragedija koja je zadesila Gloriju bila je smrt njenog najstarijeg sina koji je Kartera, diplomca na Prinstonu i urednika magazina American Hritage koji se ubio 1988. godine u dobi od 23 godine.
Karter je skočio sa prozora stana njegove majke dok je ona pokušavala da ga zadrži. Razlog ubistva je depresija uslovljena raskidom od devojke.
"Ta bol nikad ne prolazi. Samo poprima drugi oblik. Pomišljala sam tada da se i sama ubijem, ali onda sam pomislila na tebe i to bi me zaustavilo," ispričala je Glorija svom sinu Andersonu Kuperu 2012. godine.
Svom sinu je takođe priznala da je imala samo 13 godina kada se upustila u lezbejsku vezu sa devojkom iz škole, te da ne može sebi oprostiti što sa decom nije imala veću povezanost.
Majka devet Jugovića za Kurir otkrila kako izgleda dan u porodici sa 11 članova