Govorili su da nema ružnije žene u državi: Bila je u braku kad je zavela kralja i ponizila ga pred celim svetom
Volis Simpson zavela je kralja Edvarda, koji je zbog ljubavi sa njom morao da odbaci krunu.
Izvor: Milka Đukić
Mnogi ljudi znaju priču o kralju Engleske Edvardu VIII, koji je po prvi put u istoriji zemlje abdicirao sa prestola zbog svoje voljene žene, Volis Simpson. Opšte je prihvaćeno da je razlog njegove abdikacije bila želja da se oženi dva puta razvedenom Amerikankom, čemu su se protivile kraljevska porodica, engleska vlada i Anglikanska crkva. Ova zvanična verzija je zadovoljila sve. Ali da li je to zaista bio slučaj?
Princ Edvard je bio prvi i voljeni praunuk slavne britanske kraljice Viktorije, koja je u 19. veku 64 godine zauzimala engleski presto, a kumovi su mu bili ruski car Nikolaj II i njegova supruga. Pri rođenju je dobio sedam imena - prvo od njih je bio Edvard, poslednji je bio David. 17-godišnji Edvard postao je direktni naslednik prestola i dobio titulu princa od Velsa.
Volis Simpson pojavljivala se na dvorskim događajima bez muža. Ime gospođe Simpson je bilo uključeno u pozivnice po nalogu novog kralja, Edvarda VIII. 20. januara 1936. godine, posle očeve smrti, preuzeo je presto. Pripreme za krunisanje obično su trajale dugo, pa Davidu - kako su ga kod kuće zvali - nije žurilo.
U njegovom životu, uprkos kruni, malo se toga promenilo. Uzdržani mlađi brat ga je nekoliko puta prekorio zbog toga, ali je David to odbacio. Misli su mu bile samo o njoj - Volis. Zbog nje je čak prekinuo dugogodišnju tradiciju. Obično bi se tokom leta kraljevska porodica povukla na nekoliko nedelja u Balmoral, prelepi škotski zamak na obali reke Di. Umesto toga, novokrunisani kralj je otišao na krstarenje Mediteranom u društvu... Volis Simpson. To što još nije bila razvedena (iako je podnela papire) nije mu smetala.
Ali to je izazvalo užas kod engleske aristokratije i štampe. Novinari su dobili instrukcije iz palate: ni reči o pomorskom obilasku Edvarda VIII! Ni jedne njegove fotografije pored gospođe Simpson! Naravno, ovo se ticalo samo medija iz Engleske. Ostala svetska štampa je sa interesovanjem pratila kraljeva kretanja i željno objavljivala društvene tračeve.
Očigledno, kraljeva saputnica, gospođa Simpson, već pokušava da uđe u ulogu buduće kraljice, pisap je grčki list.
Primerak ovog izdanja dospeo je u ruke britanskog premijera. Francuski izdavači su takođe nejasno nagovestili da bi se kraljica Volis mogla pojaviti u Engleskoj...
- Dvaput razvedena žena? – zgrozili su se u Londonu. - Šta je ovo uopšte?
Ni Edvard ni Volis nisu znali da ih prate skoro svaki dan. Vlasnik Bakingemske palate naivno je pretpostavio da je on taj koji odlučuje šta da radi. Premijer Stenli Boldvin je 20. oktobra 1936. na ličnom sastanku predao kralju fasciklu sa papirima.
Bio je to dosije o Carevoj američkoj ljubavnici. U njemu su bili navedeni njeni sastanci, njena putovanja, njeni troškovi... Godinu dana ranije, navodi se u izveštaju, gospođa Simpson je izlazila sa prodavcem Forda, Markusom Trundlom. Odnosno, desilo se u isto vreme kada i kralj! Citiran je američki ambasador u Britaniji Džozef Kenedi koji je rekao veoma neprijatne stvari o Volis Simpson. Kancelar finansija Nevil Čemberlen nazvao je "buduću kraljicu" ženom bez savesti.
Gušio se od besa. Stisnuo je šake da ne izgovori grube reči ili pokrete. Svi okolo su bili protiv njega i Volis! Međutim, to ga nije sprečilo da je oženi.
- Oženiću je. - rekao je on.
Zvanično, svi su ćutali. Palata se pretvarala da kralja i gospođu Simpson povezuje samo prijateljstvo. Uprkos tome, glasine su nastavile masovno da cure. Bila je to čudna slika: ceo svet je raspravljao o mogućnosti kraljevskog braka, ali u Britaniji su to poricali!
Edvard je imao privatnog sekretara, barona Hardinga, koji je 13. novembra napisao kralju pravo upozorenje. Rekli su da je tekst usaglašen sa nekoliko poslanika:
"Ćutanje britanske štampe o prijateljstvu Vašeg Veličanstva sa gospođom Simpson neće trajati zauvek... Postoje krunski podanici koji žive u inostranstvu koji svoje informacije dobijaju od lokalne štampe. I sve pričaju svojim porodicama. Takva tišina može imati štetne posledice."
Kako je situacija eskalirala, Volis je savetovao da ode. I preselila se u Francusku.
"Ona je uspostavila kontrolu nad njim", rečeno je kraljici Meri, Edvardovoj majci. - Ova žena nema savesti, samo želi da ga iskoristi.
Ali bilo je ubedljivijih argumenata. Anglikanska crkva je izričito zabranila razvedenim ljudima da stupe u brak ako su im muževi ili žene još živi. Tako Volis, čak i nakon što se razvela, nije mogla postati Edvardova žena. Kosmo Gordon Lang, nadbiskup od Kenterberija, rekao je kralju ovo direktno...
Još jedna suptilnost: u Engleskoj se razvod smatrao mogućim ako je jedan od supružnika prekršio bračne zavete. Zato je Volis nazvana bigamistom. Crkva nije priznala raskid braka zbog "nekompatibilnosti karaktera".
"Ona je agent nemačke obaveštajne službe", samouvereno su rekli neki političari.
A ova optužba je izgledala mnogo ozbiljnije! Volis Simpson je bila direktno povezana sa samim Ribentropom. Navodno joj je dugo slao po 17 karanfila svakog dana - koliko je dana Volis provela sa njim.
"Englezi su protiv vašeg braka", rekao je premijer na novom sastanku sa kraljem.
- Onda sam spreman da odem. - promrmlja Edvard.
U stvari, postojala je opcija. Kralj je mogao da se oženi s Volis, ali njihova zajednica bi se smatrala morganatskom, što znači da deca rođena u braku ne bi mogla da naslede presto. S obzirom na njene godine, ovo je postalo gotovo nemoguće. Dakle, sledeći u redu za tron bi i dalje bili Edvardov mlađi brat i njegovo potomstvo. Postojao je čak i pripremljen radijski govor kralja sa sledećim rečima:
"Sve što želimo je da naš srećan porodični život mojoj supruzi donese odgovarajuću titulu i dostojanstvo."
Ako dugo pritisnete oprugu, ona će se brzo osloboditi. Ako duže vreme vršite pritisak na osobu sa svih strana, moguć je nervni slom. Edvard je 10. decembra potpisao izjavu o abdikaciji sa prestola u petnaest primeraka. Njegov brat Albert je imenovan za njegovog naslednika. Kasnije je krunisan kao Džordž VI.
Sutradan je na radiju objavljeno zvanično saopštenje. Od sada se zvao vojvoda od Vindzora...
Volis nije bila sa Edvardom u to vreme. Očigledno, abdikacija je za nju bila novost. I ne onaj najprijatniji. Barem kada se sledećeg leta udala za Edvarda, lice razvedene gospođe Simpson bilo je veoma kiselo.
U jesen 1937. bivši kralj (koji nije stigao ni da se kruniše) posetio je Nemačku. Čak je uputio baš taj pozdrav, vrlo tipičan za to vreme.
- Sve smo uradili kako treba. – rekao je britanski premijer.
Samo jedna osoba se nije slagala sa njim: novi kralj Džordž VI. Odricanje svog brata doživljavao je kao izdaju.
Harbin spreman za Azijske zimske igre