Priča se da svakog Velikog petka, telo Pontija Pilata pluta ovim jezerom: Evo šta je bilo sa njim nakon Isusovog raspeća

Šta se desilo sa Pontijom Pilatom nakon raspeća Isusa? Stara legenda kaže da on mira nema ni dan danas

Objavljeno: 09.01.2025. 15:00h
Telo Pontija Pilata pluta jezerom svakog Velikog petka, Foto: Sunset Box / Allpix Press / Profimedia

Pontije Pilat je bio rimski prefekt Judeje, čija je vladavina bila obeležena masovnim nasiljem i pogubljenjima. Pontije Pilat je ušao u istoriju kao čovek koji je izrekao smrtnu kaznu Isusu Hristu.

Na svom položaju zadržao se oko 10 godina, što je veliki uspeh.

Da je Pontije Pilat zaista postojao, a da nije bio izmišljen lik, poznato je zahvaljujući svedočenju njegovih savremenika, novčićima iz 1. veka sa njegovim imenom, kao i natpisu na spomen-ploči koju su otkrili arheolozi.

Jedan od najranijih opisa Pontija Pilata daje teolog Filon Aleksandrijski, nazivajući prefekta Judeje u vreme Hrista, podmitljivim, sklonom uvredama, pljački, izlivima gneva, pogubljenjima po kratkom postupku i izuzetno okrutnom osobom.

foto: GLOMER FILM - Album / Album / Profimedia

Zadatak Pontija Pilata kao vladara Judeje bio je da održava red u provinciji, međutim, kao što znamo iz istorijskih izvora, često je prekoračivao svoja ovlašćenja.

Iz Jevanđelja po Luki saznajemo za još jednu osobu u ovoj priči sa Hristom i Pontijem Pilatom – njegova žena. Zabrinuta za sudbinu uhvaćenog zatvorenika, ona kaže svom mužu: „Nemoj da se mešaš u stvari ovog nevinog čoveka, jer sam danas u snu mnogo propatila od njega“ (27, 19).

Jevanđelist ne objašnjava prirodu ovih snova, već stavlja u ženina usta reči koje su u suprotnosti sa optužbama koje dolaze sa svih strana. Luka više ne obraća pažnju na Pilatovu ženu. Međutim, apokrifi su joj dali ime nepoznato u Bibliji - Klaudije Prokul.

Na slici Antonija Ciserija „Gle čoveka!“ Pontije Pilat pokazuje bičevanog Isusa stanovnicima Jerusalima, a u desnom uglu je ožalošćena Pilatova žena. Origen je tvrdio da je žena morala biti preobraćena u hrišćanstvo.

foto: Profimedia

Ako je jedini dokaz koji govori o sudbini Pilata jevanđeljski tekst, onda vesti o njemu nestaju odmah nakon raspeća i sahrane Hristovog.

Prema svedočenju istoričara Josifa Flavija i Tacita, Pilat je uklonjen sa vlasti u Judeji nakon brutalne odmazde protiv grupe Samarićana koje su pogrešno smatrali pobunjenicima. Pontije Pilat je poslat u Rim, gde mu se gubi trag. Postoji nekoliko teorija o tome šta se desilo sa bivšim prefektom Judeje posle Hristovog raspeća:

  • Pogubio ga je car Kaligula;
  • Izvršio samoubistvo po naređenju cara, a njegovo telo je bačeno u Tibar;
  • Postao je Isusov sledbenik i čak nastoji da obrati cara u hrišćanstvo;

Nema podataka o Pilatovom imenovanju na bilo koju drugu funkciju u carstvu. Za vreme sledećeg cara, Nerona, o njemu se ništa ne izveštava...

Prema legendi, telo rimskog prokuratora bačeno je u Tibar, ali su „vodu uznemirili zli duhovi, pa je telo otplivalo do Beča i potonulo u Roni“. To jest, došao je na teritoriju moderne Švajcarske u oblastima Ženevskog jezera.

Prema legendi, ostaci još uvek plutaju u planinskom jezeru na planini Pilatus svakog Velikog petka. Ogroman planinski venac u Alpima nalazi se na više od 1.200 metara nadmorske visine i, iako se čini malo verovatnim, svoje ime duguje drevnoj legendi.

Zašto je Pontije Pilat oprao ruke kada je osudio Isusa?

Pranje ruku je bio simboličan gest koji je pogubljenje nedužne osobe dao u odgovornost naroda. Kao da je rekao: ja nemam ništa s tim, perem ruke od ovog.