Božidar iz Hercegovine u Americi zaradio bogatstvo: Slavi Aranđelovdan dok živi kao bubreg u loju u srcu Los Anđelesa
Kršten je kao Božidar, a pravo ime mu je Rik Kvin. Njegova životna priča, koja spaja američki san i srpsku dušu, počinje kao priča uspešnog agenta za nekretnine, ali kulminira u vinogradu posvećenom sećanju na majku iz Hercegovine
Autor:
Rik Kvin, poznat i kao Božidar, rođen je kao polu-Irac, polu-Srbin u Minesoti. Njegova porodica imala je bogatu i raznoliku istoriju – otac, katolik, prešao je u pravoslavlje, dok mu je baba stigla iz Nevesinja u Bosni 1912. godine. Odgajan u duhu srpske tradicije, zahvaljujući dadilji Miki Čučković, Božidar je od malih nogu učio srpske običaje. Njegova porodica obeležavala je Svetog Aranđela kao krsnu slavu.
Negde između slikovitih obala San Franciska i užurbanih ulica Los Anđelesa prostire se čarobna kalifornijska oblast Paso Robles, poznata po vinogradima koji pričaju priče o strasti i tradiciji. Među brojnim vinarijama koje krase ovaj kraj, posebno se izdvaja Opolo – mesto gde priroda i ljubav prema vinogradarstvu stvaraju vina koja osvajaju svet.
Ova izuzetna vinarija nije samo plod vizije i rada Rika Kvina, poznatog i pod svojim pravim imenom, Božidar. Njegova životna priča, koja spaja američki san i srpsku dušu, počinje kao uspešnog agenta za nekretnine, ali kulminira u vinogradu posvećenom sećanju na majku iz Hercegovine. Danas, kroz svaki gutljaj vina iz Opola, prepoznaje se težnja da se spoje koreni, sunce Kalifornije i srpska tradicija.
Božidar je počeo da radi sa samo 15 godina, gurajući kolica u samoposluzi. Nakon smrti oca, napustio je posao asistenta menadžera i sa 19 godina već imao 50 ljudi pod svojim vođstvom. Njegova poslovna karijera doživela je vrhunac u sektoru nekretnina. Počeo je kao prodavac i za tri godine kupio malu firmu sa šest zaposlenih. U naredne tri godine firma je narasla na 125 agenata, sa sopstvenom bankom za kredite i softverom za unapređenje efikasnosti.
U to vreme, Božidar je ostvarivao značajan profit – prosečna kuća u Kaliforniji koštala je 600.000 dolara, a provizija od 6% donosila je 36.000 dolara po prodaji. Mesečno je firma prodavala između 15 i 30 kuća, što je omogućilo Božidaru da brzo stekne veliko bogatstvo.
Nakon što je obezbedio finansijsku sigurnost, odlučio je da se povuče iz sveta nekretnina i posveti svojoj velikoj ljubavi – vinogradarstvu. U znak sećanja na svoju majku iz Hercegovine, Božidar je kupio vinograd u kalifornijskoj oblasti Paso Robles. Njegova vinarija, Opolo, danas proizvodi više od milion litara vina godišnje, uključujući čuveni Zinfandel koji je osvojio brojne međunarodne nagrade.
Božidar je posebno ponosan na to što je nakon skoro deset godina borbe dobio dozvolu za sadnju autohtone sorte – vranca. Ova godina je bila posebna jer je vranac stigao na prvu berbu, a već na jesen će biti flaširan i spreman za tržište. Njegov vranac, zbog kalifornijskog sunca, ima nešto slađi ukus od onog na Balkanu, što mu daje prefinjeniji karakter.
Iako je ostvario američki san, Božidar ostaje povezan sa svojim srpskim korenima. Često gleda sportske mečeve srpskih timova sa radnicima u svom domu na obodu vinograda. Na svoj način promoviše Srbiju, vodeći američke prijatelje na izlete po srpskim vinarijama, gradovima i prirodnim lepotama, podstičući ih da posete zemlju svojih predaka.
Ovaj skromni i izuzetni čovek, uz snažnu volju i ljubav prema tradiciji, ostvario je uspeh koji inspiriše, dok svojim vinima i delima čuva sećanje na svoje korene.