Kad je muž počeo da vara kraljicu Elizabetu, ona ga je nagradila: Retko koja žena bi povukla ovako mudar potez

Objavljeno: 20.12.2024. 22:55h
Autor:
Foto: Profimedia

Čovek skojim se kraljica Elizabeta družila bio je moćni premijer Vinston Čerčil, koji je novu kraljicu isprva dočekao s neprijateljskim stavom. Smatrao ju je nemoćnom i ne previše inteligentnom devojkom, a Elizabeta je to znala. Međutim, u to vreme nije bilo mudrijeg političara od Čerčila, ni u Engleskoj ni u svetu. Elizabeta ga je izabrala za svog mentora. Njih dvoje su postali prijatelji – stari političar i mlada kraljica koja je brzo usvojila sve lekcije svog učitelja. Kada je preminuo, prekršila je kraljevski protokol – umesto da, kao što priliči, stigne poslednja na ispraćaj, Elizabeta je došla prva, čak pre njegove porodice, kako bi istakla koliko joj je značio.

foto: Profimedia

Sredinom pedesetih godina brak Elizabete i Filipa prolazio je kroz krizu. Kraljica se u potpunosti posvetila poslu – biti kraljica je težak posao. Filip je, zbog njenog statusa, morao da napusti mornaricu i ostao je u drugom planu, bez svojih pređašnjih zaduženja. Demonstrativno je počeo da je vara i imao je stalnu ljubavnicu, zbog čega je Elizabeta bila primorana da se javno oglasi i izjavi kako njen brak nije ugrožen.

foto: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

Za savet kako da se ponaša prema mužu obratila se njegovom ujaku, lordu Luisu Mauntbaten, čoveku komplikovanog karaktera i sumnjive reputacije. Mauntbaten, poznat po mnogim tajnim i kompromitujućim vezama, dao joj je korisne savete. Objasnio joj je da su Filipove prevare pokušaj da povrati samopouzdanje i da bi unapređenje njegovog statusa moglo smiriti situaciju. Filip je pred venčanje s prestolonaslednicom morao da se odrekne svojih naslednih titula. Postao je vojvoda od Edinburga, grof od Merioneta i baron od Griniča, ali je izgubio status princa.

Dana 22. februara 1957. godine Elizabeta je Filipu dodelila titulu princa. Šta su jedno drugom rekli u tom trenutku ostaje tajna, ali Filip se vratio porodici.

Onaj ko mnogo zna i ume često nije lak za saradnju. Elizabeta je tražila pomoć od ljudi koji su joj mogli pružiti znanje i iskustvo, ne od onih koji su joj se samo dopadali. Njena otvorenost, želja da razume i nauči, izazivali su poštovanje i simpatije.

foto: Profimedia

Treća lekcija: Kraljica uvek ide korak ispred

Elizabeta je prva na svetu odlučila da se njeno krunisanje prenosi na televiziji. Na Božić 1957. godine debitovala je s prazničnom porukom u TV programu, koju su milioni Britanaca i stanovnika Komonvelta gledali iz svojih domova. Njene poruke postale su tradicija.

Kada se krajem šezdesetih monarhija našla u krizi zbog bunta omladine protiv prošlih tradicija, Elizabeta je dozvolila ekipi BBC-a da nekoliko meseci snima njen život, što je rezultiralo dokumentarnim filmom Kraljevska porodica. Taj film, koji je istovremeno gledalo 30,6 miliona ljudi, pomogao je da se obnovi ljubav prema kruni.

foto: Profimedia

Godine 1976, tokom posete Kraljevskoj kancelariji za signale i radare, Elizabeta je poslala svoj prvi e-mail. Decenijama kasnije, 1997. godine, daleko pre velikih britanskih novina, pokrenula je prvu internet stranicu kraljevske porodice.

Osim toga, ona je uvela trend savremenog "kolor blokinga" – kombinovanja jarkih boja u odeći. Njeno ružičasto-crveno odelo sa dodele Zlatne medalje Reda svetog Jovana ostalo je upamćeno.