Monika je bila monahinja 22 godine, a onda se manastiru zaljubila u ženu: Iz pisma koje je poslala nećaku sve se saznalo
Imala je samo 21 godinu kad je odlučila da se zamonaši, a ono što je snašlo na tom putu svima je bilo senzacionalno
Autor:
Monika Hingston imala je samo 21 godinu kada je donela odluku da se zamonaši, posvetivši svoj život veri i humanitarnom radu. Odrasla u tradicionalnoj katoličkoj porodici u Australiji, uživala je punu podršku svojih najmilijih u odluci da postane "Hristova mlada". Ali, sudbina je za nju imala potpuno neočekivan plan – u okviru crkvenog života, pronašla je ljubav svog života u drugoj časnoj sestri.
Početak monaškog života
Monika je s radošću prihvatila poziv na posvećenost i simbolično stavila veo, označavajući time svoje odricanje od svetovnih užitaka.
Danas, kao 79-godišnjakinja, priseća se trenutka kada je krenula tim putem:
"Stavila sam veo koji je značio odricanje od poriva i užitaka sveta. Bio je to neobičan ritual, pomalo neobjašnjiv, ali činilo se ispravnim."
Nakon godina posvećenosti, njeno životno putovanje dobilo je neočekivani preokret kada je u Južnoj Americi, tokom misije pomoći siromašnima, upoznala Peg, američku časnu sestru.
Sudbinski susret u Čileu
Godine 1983. Monika je stigla u Santjago, gde je radila na pomoći ugroženima tokom politički turbulentnih vremena. Upravo tamo upoznala je Peg, ženu koja će zauvek promeniti njen život. "Peg nije bila ljubav na prvi pogled, ali tokom meseci postala sam zaljubljena u nju. Bila je predivna, puna energije i topline," priča Monika.
Njihova veza bila je tabu za Crkvu. Kada su odlučile da nastave svoj zajednički život, naišle su na osudu. Monika i Peg morale su da pišu pismo Vatikanu kako bi zvanično napustile crkveni red.
Život u ljubavi i borbi
Monika i Peg provele su devet godina u Čileu, suočavajući se s teškim uslovima diktature. Njihova ljubav bila je izvor snage, dok su pomagale ženama u siromašnim zajednicama. Nakon povratka u Australiju, suočile su se s novim izazovima.
"Vatikan je homoseksualce opisao kao zle i izopačene. Bila sam užasnuta. Pisala sam svom nećaku, nadbiskupu Džordžu Pelu, i pitala ga da li može da mi kaže u lice da sam izopačena. Nikada nije odgovorio, ali moje pismo izazvalo je pozitivan odjek u javnosti," priseća se Monika.
Gubitak i sećanje
Njihova ljubav bila je jaka i trajala je decenijama. Peg je preminula 2011. godine od raka bešike. Kada je Australija 2017. legalizovala istopolne brakove, Monika nije mogla da proslavi tu pobedu s Peg.
"Naše venčanje bilo bi spektakularno. Peg je volela život i zabavu. Nedostaje mi svakog dana," kaže Monika, koja danas s ponosom govori o svojoj borbi i ljubavi koja je promenila njen život.
Monika Hingston je žena za koju su jedni govorili da je izopačena, drugi da je hrabra jer je priznala svoje sklonosti, ali je prava istina da je njena priča neobična i jedinstvena.