7 stvari koje ne smete da kažete nikome, a posebno ne kolegama na poslu: Savet psihologa koji treba da se posluša
Ćutanje je mudrost, to svi znamo, ali psiholozi tvrde da je pogubno ako vam "izleti" pa kolegama na poslu ispričate ovih 7 stvari
Izvor: Vanja Milenković
Komunikacija ne mora biti iznošenje duboko intimnih delova vaše psihe kolegama na poslu. Psiholozi savetuju da ovih 7 stvari ne delite sa ljudima, a pogotovo ne u radnom okruženju.
Postavljanje zdravih granica i vrednovanje ličnog prostora je jedna od najzdravijih stvari koje možete da uradite za sebe, ali i za druge.
Evo kojih 7 stvari ne biste trebali da pričate okolo po firmi:
1. Vaše najdublje sumnje
Svako od nas ima trenutke neizvesnosti, ali ne bi trebalo da ih delimo na sve strane. Otkrivajući svoje slabosti pogrešnim ljudima, rizikujemo da postanemo lak plen za manipulatore.
Vaše sumnje se mogu shvatiti kao znak ranjivosti, čak i ako je to daleko od istine. Mnogo je mudrije podeliti ih sa nekim kome zaista verujete ili sami raditi na njima.
Savet: Radite na samoprihvatanju. Kao što je Karl Rodžers rekao: „Zanimljiv paradoks je da prihvatanjem sebe takvog kakav jesam, mogu da se promenim.
2. Greške iz prošlosti
Greške iz prošlosti su lekcije, a ne stigma koju treba nositi na grudima. Stalno pominjanje vaših grešaka može dovesti do nepotrebnih predrasuda.
Na primer, jedan biznismen je jednom rekao svojim kolegama o svojoj velikoj grešci u karijeri i umesto divljenja zato što je javno priznao grešku - dobio je nepoverenje.
Savet: Zamislite svoje greške kao stepenice ka rastu, a ne kao teret. Sigmund Frojd je jednom rekao: „Gledajući unazad, godine borbe izgledaju najlepše."
3. Vaši najdraži snovi
Snovi su krhka stvorenja. Zahtevaju pažnju, brigu i ponekad tišinu. Delite ih samo sa onima koji će vas podržati, a ne sa onima koji bi vam uništili veru.
Negativne povratne informacije ili nesporazumi mogu potkopati vaše samopouzdanje i usporiti vaš napredak.
Savet: Budite selektivni. Držite svoje snove pri srcu i otkrivajte ih samo onima koji dele vaš entuzijazam.
4. Istina o novcu
Novac je suptilna i delikatna tema. Otvoreno razgovaranje o vašoj finansijskoj situaciji može dovesti do ljubomore, takmičenja ili čak manipulacije.
Kako je primetio psiholog Danijel Kaneman, percepcija novca je često iskrivljena, što može izazvati sukobe.
Savet: Zadržite svoje finansije za sebe osim ako o njima ne razgovarate sa poverljivim savetnikom ili voljenim osobama u svrhe planiranja.
5. Porodični sukobi
Porodične nesuglasice su privatna stvar i njihovo iznošenje u javnost nosi sa sobom neprijatne posledice. Ljudi mogu stvoriti predrasude o vašoj porodici ili čak koristiti ove informacije protiv vas.
Savet: Porodične sukobe rešavajte u krugu najmilijih ili uz pomoć profesionalaca. Stara poslovica kaže: "Prljavi veš se ne iznosi napolje".
6. Negativne misli o svom telu
Svi smo ponekad nezadovoljni svojim izgledom, ali stalna diskusija o ovim nedostacima samo pogoršava unutrašnju negativnost.
Što više pričate o svojim nesigurnostima, one se više ukorenjuju u vaš um i počinju da utiču na percepciju drugih.
Savet: Fokusirajte se na ono što volite kod sebe. Razvijte telesnu pozitivnost i zahvalnost telu koje vam služi svaki dan.
7. Ogorčenost
Ogorčenost je otrov koji držimo u sebi. Stalno razgovaranje o njemu sa drugima može se pretvoriti u tračeve ili izazvati nove sukobe.
Mnogo je korisnije raditi na opraštanju nego se zadržavati na prošlosti.
Savet: Rešite sukobe sa uključenim stranama ili otpustite pritužbe kroz unutrašnji rad. Kako mudrost kaže: „Opraštanje je ključ koji te oslobađa od brave gorčine."!
I poslušajte savet Marka Tvena: "Najbolji način da se čuva tajna je da je ne kažete nikome."