Sve što treba da znate o lupusu: Podmukla bolest koja tera telo da napada samo sebe

Žene od 20 do 30 godina su najranjivija grupa ove podmukle bolesti, a evo šta se dešava prilikom dijagnoze lupusa

Objavljeno: 12.11.2024. 08:15h
Autor:
Foto: Shutterstock

Tačni uzroci lupusa nisu poznati. Inflamatorni proces može uticati na bilo koji organ - srce, pluća, bubrege, zglobove, vaskularne zidove.

Žene starosti 20-30 godina su podložnije ovoj bolesti, a naučnici smatraju da je razvoj bolesti prvenstveno uzrokovan naslednim faktorom. Sa lupusom, određene ćelije u telu gube sposobnost da prepoznaju sopstvene i strane proteine, kao što su bakterije, i stoga počinju da proizvode antitela koja uništavaju ćelije samog tela.

Simptomi lupusa su:

  • stalni zamor;
  • periodično povećanje temperature;
  • problemi sa kožom (posebno na licu);
  • formiranje čireva na sluzokoži;
  • bol u mišićima i zglobovima.
  • Klinička slika zavisi od toga koji su organi zahvaćeni.
    foto: Dan Grytsku / Alamy / Alamy / Profimedia

Dijagnostika

Ako se pojavi bilo koji od gore navedenih simptoma, trebalo bi da se obratite lekaru i podvrgnete kompletnom pregledu. Sa teškim oblikom bolesti povećava se rizik od neželjenih efekata od lekova, što dalje negativno utiče na imuni sistem. Često se bolest javlja u hroničnoj formi, to jest, ponekad je bolest u "režimu spavanja" ili u remisiji. Ako se akutni tok bolesti leči adekvatno, ishod je u većini slučajeva povoljan.

Lečenje lupusa

Taktika lečenja zavisi od težine bolesti; U tu svrhu, u većini slučajeva, propisuju se hormonski lekovi ili glukokortikosteroidi.

Dugotrajno lečenje značajno poboljšava prognozu, ali može doći do neželjenih efekata - prekomerne težine, stvaranja čireva na zidovima želuca, pogoršanja osteoporoze ili druge hronične upale.

Tokom procesa lečenja potrebno je redovno testirati krv, što će omogućiti blagovremeno otkrivanje mogućih komplikacija. U akutnom obliku bolesti, terapija se sprovodi upotrebom velikih doza hormona, kao i plazmafereza, koja omogućava filtriranje antitela. Takođe su propisani antiinflamatorni lekovi. Pored uzimanja lekova, važno je održavati uravnoteženu ishranu i voditi zdrav način života.

foto: Margarita Davchenko / Panthermedia / Profimedia

Dijeta za lupus

Pošto je lupus inflamatorna bolest, za smanjenje simptoma propisana je dijeta bogata vlaknima, antioksidantnom hranom i omega-3 masnim kiselinama.

Preporučuje se upotreba:

  • Povrće i voće koje sadrži beta-karoten,
  • vitamine C i E - brokoli, krastavci, paprike, spanać, svo zelje, šargarepa, cvekla, repa, svi agrumi, kajsije, nektarine itd.
  • Proizvodi koji sadrže Omega-3 uključuju crvenu ribu, orašaste plodove, semenke, laneno seme i ulje.
  • Hrana bogata kalcijumom i vitaminom D - susam, mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti, jaja, riba.
  • Suvo voće.

Izbegavajte: