Imao je odnos sa preko 2.000 žena, skoro sve su bile maloletne: Zbog bolesnog ponašanja čak su ga preterali i iz Amerike
Zasmevao je ceo svet, a u sebi krio mrak i psiho momente
Autor:
Ljubavni život Čarlija Čaplina bio je skandalozan, ali zbog doba u kojem je živeo, mnoge stvari su prikrivene zahvaljujući studijskim agentima za štampu, koji su naporno radili kako bi sve ostalo u tajnosti i bioskopske blagajne nastavile da beleže profit.
U Holivudu se znalo da je Čaplin bio komični genije sa sklonošću ka mlađim devojkama, ali njegova reputacija počela je ozbiljno da trpi tek kada je navršio pedesete godine. Tada je sve palo kao kula od karata, i on se povukao iz SAD i iz javnog života.
Jedini put kada se vratio bio je 1972. godine, kada mu je dodeljen počasni Oskar. Holivudska elita okupila se da proslavi čoveka koji je, delom, pomogao da industrija postane ono što je danas.
Optužen za prevoz glumice Džoan Beri u „nemoralne svrhe“
Godine 1936. Čaplin se oženio glumicom Polet Godar. Godinu dana pre nego što se njihov sedmogodišnji brak završio, Čaplin je u Njujorku upoznao mladu glumicu Džoan Beri. Njihova romansa je počela gotovo odmah: Čaplin je tada imao 52 godine, dok je ona imala 21. Pozvao ju je u Los Anđeles i platio njen put. Prema FBI dokumentima, Čaplin je „učinio Beri dostupnom drugim osobama u nemoralne svrhe“, što je bilo kršenje Mannovog zakona, koji zabranjuje prevoz žena preko državnih granica u svrhu „razvrata“. Na kraju, Čaplin je oslobođen optužbi za ove radnje.
Beri ga je optužila da joj je otac deteta
Džoan Beri, koja je navodno patila od mentalne bolesti, postajala je sve nestabilnija kako se njen odnos sa Čaplinom pogoršavao. U jednom trenutku pokušala je da provali u njegovu kuću, čak mu je pretila pištoljem. Kasnije je svedočila da je on otac njene ćerke, Kerol En. Čaplin je odbacio njene optužbe i pristao na test dnk da bi dokazao suprotno. Test je pokazao da nije otac deteta, ali u to vreme DNK testovi nisu bili prihvaćeni na sudu. Uprkos rezultatima, sud je presudio protiv Čaplina, proglasivši ga odgovornim za njenu trudnoću. Naređeno mu je da plati ne samo sudske troškove već i alimentaciju za dete.
Godine 1952. Čaplin je napustio SAD zauvek, rekavši: „Ne bih se vratio tamo čak ni da je Isus Hrist predsednik.“ Već 1953. godine, zbog ovog slučaja i sličnih, u Kaliforniji je Zakon o DNK testovima omogućio da se oni koriste za utvrđivanje očinstva.
Neki procenjuju da je Čaplin imao odnose sa preko 2.000 žena tokom života, što je on pripisivao teškim emocionalnim povredama nastalim usled siromašnog detinjstva.
Njegova majka prodavala telo da ih izdržava
Čaplinov otac napustio je porodicu dok je Čarli još bio dečak, a majka je prodavala svoje telo kako bi ih izdržavala. Zbog takvog načina života, dobila je sifilis, što je dovelo do njenog mentalnog oboljenja i demencije. O svojoj porodici Čaplin je jednom rekao: „Moral naše porodice procenjivati prema uobičajenim standardima bilo bi jednako besmisleno kao staviti toplomer u ključalu vodu.“
Njegovo odrastanje nesumnjivo je uticalo na uspehe, ali i neuspehe njegovih budućih veza.
Čaplin je Litu Grej upoznao kada je imala samo šest godina, a sa 12 ju je angažovao u svojim filmovima. Kada je prošla probu za film "Zlatna groznica" 1924. godine, navodno joj je rekao: „Kada dođe pravo vreme i mesto, vodićemo ljubav.“ Nekoliko nedelja kasnije, vreme je očigledno došlo — barem za Čaplina. Njihov odnos je konzumiran u parnoj sobi njegove vile u Beverli Hilsu, a ona je, kao i Haris pre nje, ostala trudna. Čaplin je tada imao 35 godina, dok je Lita imala samo 15.
Kada je Grej zatrudnela, Čaplin je, svesan pravnih posledica, odlučio da se oženi 16-godišnjom Litom kako bi sprečio skandal. Par je dobio dvoje dece – Čarlsa Čaplina mlađeg, rođenog 5. maja 1925. i Sidnija Čaplina, rođenog 30. marta 1926. Ali, kao i sa Haris, Čaplin je prema njoj bio mentalno surov — tek kada joj je zapretio pištoljem da će morati na abortus, odlučila je da ga napusti. U njihovom razvodu 1927. godine Grej je dobila 600.000 dolara i dodatnih 100.000 dolara za svako dete.
Organizovao je ozloglašene orgije
Čaplin je organizovao ozloglašene orgije tokom ere nemih filmova Prema legendi, Čaplin je bio vođa nekih od najnemoralnijih okupljanja Holivuda, zajedno sa kolegom iz nemih filmova, Feti Arbuklom. Dokaz za Čaplinov talenat za zabavljanje iza filmskog platna dolazi od španskog reditelja Luisa Bunjuela. U svojoj knjizi „Autobiografija Luisa Bunjuela,“ Bunjuel je napisao:
„Kada sam bio mlad, ideja o orgiji bila je veoma uzbudljiva. Čarli Čaplin je jednom organizovao jednu u Holivudu za mene i dvojicu španskih prijatelja, ali kada su tri prelepe mlade žene stigle iz Pasadene, odmah su ušle u ogromnu svađu oko toga koja će biti sa Čaplinom, i na kraju su sve tri ljutito otišle.“
Čaplin je izmislio 'kastin kauč'
Neki filmski istoričari veruju da je Čarli Čaplin bio jedan od prvih koji je koristio 'kastin kauč' kao metod za audicije. Istoričar filma Kevin Brauning tvrdi da bi se Čaplin tokom audicija pojavljivao obučen kao Skitnica i
"...komunicirao sa glumicom koju je testirao samo preko kartica sa natpisima i pantomimom, navodno da bi testirao njihovu sposobnost da 'glume' u nemim filmovima. Kartice su postajale sve provokativnije kako je glumice navodio da se svlače, dodirivao ih po grudima u preteranom stilu glume za nemi film... na kraju bi stajale nage dok je na njih bacao pite od šlaga..."
Trač kolumnistkinja Heda Huper dugo je optuživala Čaplina za "promiskuitet na kastin kauču" i odigrala važnu ulogu u njegovom padu, popularizujući skandal sa Džoan Beri 1943. godine.
Oženio je 16-godišnjakinju nakon straha od trudnoće
Čaplin je imao skoro 30 godina kada je upoznao 16-godišnju Milderd Haris. Ubrzo su započeli kratku vezu, posle koje je Haris najavila da je trudna. Iako je trudnoća bila lažna uzbuna, neki, uključujući Čaplina, verovali su da ju je izmislila. Čaplin je smatrao da treba da predupredi skandal i venčao se s njom 1918. godine. O Haris je rekao:
„Mildred je bila lepa devojka – ne zapanjujuće lepa... niti naročito bistra, ali je imala nešto u sebi što me je navelo da mislim da mogu da je promenim, obrazujem, probudim... Pokušao sam i ona je delovala voljna... ali... nije uspelo. Bio sam veoma vezan za nju, i venčali smo se... jedino što sam se nadao jeste da neće izgubiti svoju mladost – duh mladosti, nežnu dečiju kožu, duh vedrine i večne neiskvarenosti – ali je sve izgubila... pokazala se kao sebična i cinična, kao neka zla žena."
Haris se razvela od Čaplina, navodeći mentalnu okrutnost
Čaplin i Haris dobili su sina, Normana Spensera Čaplina, 7. jula 1919. godine, ali je dečak živeo samo tri dana zbog urođenih mana. Ova tragedija mogla je da posluži kao povod za raspad njihovog braka, jer je Haris podnela zahtev za razvod 1920. godine, optuživši Čaplina za mentalnu okrutnost. Ne želeći da bude nadmašen, Čaplin je optužio Haris za neverstvo sa muškarcima i ženama.
Kasnije je rekao da su bili "nepomirljivo različiti" i da je Haris sputavala njegovu kreativnost. Haris je o kratkom vremenu koje je provela sa Čaplinom rekla: „Bio je nagao, nestrpljiv i tretirao me kao idiota. Ipak, još uvek ga cenim. Mogao je mnogo toga da me nauči.“
Njegov četvrti brak trajao je do kraja njegovog života
Tokom suđenja za slučaj Beri, Čaplin je upoznao 18-godišnju Unu O'Nil, ćerku dramaturga Judžina O'Nila, i izgleda da su pronašli pravu ljubav. Uprkos velikoj razlici u godinama — on je imao 53, što je bilo 35 godina više od nje — par je ostao zajedno sve do Čaplinove smrti 1977. godine. Dobili su osmoro dece. U Uni je Čaplin tvrdio da je konačno pronašao mir i sreću:
„Dok živim sa Unom, dubina i lepota njenog karaktera stalno me iznova zadivljuju,“ rekao je. „Čak i kada hoda ispred mene uskim trotoarima Veveja, dostojanstveno, njen mali stas prav, njena tamna kosa zaglađena, sa nekoliko srebrnih pramenova, osećam talas ljubavi i divljenja za sve što ona jeste — i knedla mi se stvori u grlu.“