Mira Furlan je njemu ostavila svoje poslednje reči pred smrt: Pokušala da mu objasni svoju najveću tragediju
Jedna od najtalentovanijih jugoslovenskih glumica Mira Furlan iza sebe je ostavila sina Marka Lava Gajića i supruga Gorana Gajića.
Izvor: Ivana Bogićević
Mira Furlan bila je jedna od najistaknutijih jugoslovenskih glumica, poznata po svojim maestralnim ulogama, ali, i po lepoti na koji niko nije ostajao imun. Iako je život nikako nije mazio, uspela je da osvoji, čak, i Holivud!
Odrasla je u intelektualnoj porodici, gde su se negovale umetnost i kultura. Diplomirala je na Akademiji dramskih umetnosti u Zagrebu, nakon čega je ubrzo postala članica Hrvatskog narodnog kazališta. U pozorištu se istakla u brojnim klasičnim i modernim dramama, ali njena prava slava došla je kroz rad na filmu i televiziji.
Furlan je postala poznata širom Jugoslavije krajem 1970-ih i 1980-ih godina. Neki od njenih najvažnijih filmova iz tog perioda su "Otac na službenom putu" (1985) Emira Kusturice, koji je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu i bio nominovan za Oskara, kao i film "Lepota poroka" (1986). Ovi filmovi učvrstili su njen status jedne od vodećih glumica jugoslovenske kinematografije.
Početkom 1990-ih, Mira Furlan se suočila sa teškim periodom tokom raspada Jugoslavije. Zbog svog javnog poziva na mir i protivljenja nacionalizmu, postala je meta oštrih kritika i pretnji u Hrvatskoj. U jeku tih političkih tenzija, Furlan je napustila Zagreb 1991. godine i preselila se u Sjedinjene Američke Države sa svojim suprugom, rediteljem Goranom Gajićem.
Dolaskom u SAD, Mira Furlan je uspela da nastavi svoju glumačku karijeru. Najveći uspeh u Holivudu postigla je ulogom Delenn u popularnoj naučno-fantastičnoj seriji "Babylon 5" (1993–1998), koja joj je donela međunarodnu slavu i poštovanje ljubitelja žanra širom sveta. Osim toga, pojavila se u hit seriji "Lost", gde je igrala lik Danielle Rousseau.
Iako je živela u SAD, Furlan je ostala vezana za bivšu Jugoslaviju i često se vraćala da radi na filmovima i pozorišnim projektima u regionu. Nastupala je u nekoliko zapaženih regionalnih produkcija, poput filma "Turneja" (2008), za koji je dobila pohvale.
Mira Furlan preminula je 20. januara 2021. godine, ostavivši za sobom bogato umetničko nasleđe. Njena smrt je izazvala veliki odjek u javnosti, posebno među njenim kolegama i fanovima širom sveta.
Ko je sin Mire Furlan i čime se bavi?
Sin Mire Furlan, Marko Lav Gajić, likom, ali i karakterom veoma liči na majku i dugo je patio zbog njene iznenadne smrti.
Kada mu je majka preminula Marko Lav je nastavio je da živi u domu koji su Mira i Goran davnih godina kupili u Los Anđelesu. Završio je srednju školu, a potom upisao IT i svoju, sada već uspešnu karijeru, gradi u tom poslu.
Upravo njemu Mira je uputila potresne reči, koje su se našle u njenim posthumno objavljenim memoarima.
- Da li pišem ovu knjigu za tebe? Da bi ti mogao da razumeš šta se dešavalo pre tebe? Kako bi mogao proviriti u daleki, davno nestali svet iz kog su potekli tvoji roditelji? Da li uopšte želiš da znaš nešto o tome? Da li ti treba taj težak prtljag, prtljag koji tvoja majka vuče sa sobom ceo svoj život, ne nalazeći načina da ga bar začas odloži? Ili pišem za sebe, sebi? Zašto? Da li zato da "bolje razumem samu sebe" pokušavajući da detektujem skrivenu "priču" u raštrkanom, nelogičnom, haotičnom narativu svojega života? Dok sam pokušavala odgovoriti na ta pitanja na koja odgovor nije moguć, boreći se s rečima jezika koji nije moj (iako se drsko pretvaram da jeste), desilo se nešto jako čudno: odrastao si.Ne samo to: Amerika je postala drugačija zemlja, zemlja zlokobno slična mestu koje smo nekada napustili s užasom i u očaju. Više nema sumnje da su sile koje su nas isterale iz naših domova izvojevale globalnu pobedu. Već smo se jednom borili s tim silama. Sada smo umorni. Iscrpljeni ponavljanjem. Uz to, prilično neobično, ova knjiga postaje drugačija knjiga. To više nije knjiga sećanja na daleko mesto i daleko vreme. Ona postaje nešto puno drugačije: molba Americi i svetu - deo je pisma koje je Mira povetila svom sinu u odlomku knjige napisane na 640 stranica.