Molio se Vasiliju Ostroškom da ga što pre uzme sebi: Za njom do groba patio, a umro od svih zaboravljen u domu za stare

Neobičan životni put, prvu prepoznatljivu ulogu je imao u 65. godini, a životom do svoje 90-te se ne može baš pohvaliti

Objavljeno: 23.08.2024. 11:52h
Autor:
Foto: preentscreen/Youtube

Mnogi glumci steknu veliku slavu u mlađim danima, onu koja nikad ne prestane, neki za nju rade decenijama, a nekima se veliki uspeh desi u godinama nakon penzije, kao što je to bio slučaj kod crnogorskog velikana Draga Malovića, koji je preminuo sam i zaboravljen.

Malović je postao poznat širom bivše Jugoslavije zahvaljujući seriji "Đekna nije umrla, a kad će ne znamo". Skoro punih 40 godina je radio u pozorištu, sa malim ulogama i pojavljivanjima na filmu, a kada je rešio da zameni daske koje život znače penzijom, stigao je poziv od velikog crnogorskog reditelja Živka Nikolića. Prva glavna uloga, čuvenog Radosava mu se desila u 65. godini.

foto: preentscreen/Youtube

- Ova serija me je proslavila i izbacila iz anonimnosti. Tu seriju je radio pokojni Živko Nikolić, veliki pozorišni i televizijski režiser, koji je inače dobro poznavao mentalitet crnogorskog čoveka. Živko je, kad se završila serija, rekao da je to najbolje ostvarenje koje je on u životu napravio - ispričao je jednom prilikom ovaj poznati glumac.

Cela Jugoslavija se pitala otkud naziv serije "Đekna još nije umrla, a kad će ne znamo". Ko je bila Đekna?

foto: preentscreen/Youtube

- Đekna je ime žene. Kao što ima kod nas u Crnoj Gori postoji ime Jokna, Mikna… Međutim poslije smrti Josipa Broza Tita, sva ona kolebanja koja su se počela dešavati, tumačilo se kao: "Jugoslavija se još nije raspala, a kad će ne znamo". Pogotovo ona scena iz serije kad Radosav kaže: "Ko hoće sa mnom, neka ide za mnom". A svi su kaskali za mnom, neko brže, a neko sporije, jedno po jedno - rekao je Malović.

foto: preentscreen/Youtube

- Sa fragmentima iz Đekne obišao sam cijelu bivšu Jugoslaviju uzduž i popreko. I pola Evrope. Svuda su me lepo dočekivali. I svi su me zvali samo Radosave, nikada Drago. Sale su bile dupke pune. Išao sam na gostovanja sa guslarima, mađioničarima, narodnim pevačima i pevačicama, sa pesnicima i književnicima. I svud su iščekivali samo Radosava - istakao je glumac.

Drago Malović preminuo je sam u domu za stare

Poslednji put se na javnoj sceni pojavio 2006. u Mostaru, u predstavi "Višnjik" Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja. Imao je više od 80 godina kada je još glumio.

Iako od svoje karijere i glume nije odustajao sve do pozne starosti, Drago je poslednjih godina njegovog života proveo potpuno zaboravljen. Drago Malović umro je u 90. godini, a pre smrti svi nadležni u Crnoj Gori su zaboravili na njega, pa je živeo u staračkom domu u Risnu.

Molio se svetom Vasiliju Ostroškom da umre

Umro je u 90. godini života, a s obzirom da je imao dugovečne roditelje, molio se svecima da ne doživi njihove godine.

- Moj otac je živeo sto dve godine, a ljudi mi kažu da ja treba da živim sto pet. Ne daj Bože i sveti Vasilije Ostroški i svi sveci da doživim tolike godine. Nema potrebe, ostao sam sam i bez supruge, rado bih da ujutru zatvorim oči, a da mi je sva porodica dobro i zdravo, rekao je svojevremeno Malović za Fokuspress, koji je 2014. godine preminuo u Podgorici.

Prazan mu je bio život bez Kose

Radosav je Malovićeva životna priča. Bez Radosava, priznaje, ne može da živi. “Bogomi se moj Draško često ponaša kao Radosav”, govorila je svojevremeno Malovićeva supruga Kosa, koja je čitavog života bila domaćica, dok je njen suprug na “daskama koje život znače” zarađivao za porodicu. “Kao što Crna Gora ima Radosava, tako je Bosna i Hercegovina imala Moma i Uzeira, Rejhana Demirdžića i Rudija Alvađa, koji su bili poznati u celoj Jugoslaviji. Znaš, Koso, u Sarajevu su postojala dva solitera koje su Sarajlije nazvale ’Momo i Uzeir’. Eto, ja sam imao tu čast da glumim lik koji će zauvek ostati zaštitni lik Crnogoraca”, odgovarao je Drago svojoj supruzi. Kosu Vukotić je upoznao 1949. u Nikšiću. “Na korzou sam se ‘slučajno’ sudario sa njom. Pogledala me je malo oštrije, a ja sam se nasmejao. Od tada smo se počeli sastajati i preko nekih prijatelja dopisivati. Bila je prava lepotica”, sa setom priča Malović.

foto: preentscreen/Youtube

“Nakon četiri godine zabavljanja,1953. smo se venčali. Pokojni Veljko Mandić mi je bio kum.” Drago priznaje da je mnogo voleo Kosu. “Uzajamno smo se voleli. Imam sina i dve ćerke, brojnu unučad, kojima se ponosim.” Samo mesec dana je falilo da proslave zlatnu svadbu. “Baš smo se pred njenu smrt dogovarali da proslavimo zlatnu svadbu. Računali smo da ćemo je dočekati, ali sudbina tako nije htela... Umrla je sedmog februara 2003.” Kada je Kosa umrla, Drago je pustio bradu. Kaže da je ipak morao, na insistiranje dece, da je potkraćuje.

Patio je za majkom koja je umrla 11 godina pre njega

- On je bio potpuno zdrav, ali jednostavno starost je učinila svoje, patio je za majkom koja je 11 godina pre toga umrla, kaže Dragova ćerka Lilja.

Iako se u medijima s vremena na vreme pojavljuju informacije da je umro sam i u domu, Lilja kaže da je njen otac bio okružen ljubavlju. Svojevremeno je i sam Drago o tome pričao:

- Čuo sam i ja da tako pišu novine i da se preko toga Fejsbuka priča da sam negde u domu u “Risnu”, izjavio je tada Malović i objasnio da duboku starost provodi u svom stanu u Podgorici, te da su ga sin i dve ćerke obilaze kao i unučad i praunučad, prenosi Blic.

Ljilja potvrđuje njegove reči.

Istaknuti crnogorski glumac, doživotni član Crnogorskog narodnog pozorišta, član Udruženja dramskih umetnika Crne Gore, Drago Malović, preminuo je 12. maja u Podgorici, u 90. godini života.