Ovo treba znati

7 grešaka koje nam leti uništavaju oči: Ovo nikako ne smete da radite

Izbegavajte ronjenje sa otvorenim očima

Objavljeno: 12.07.2024. 15:30h
Autor:
Foto: Shutterstock

Oči leti treba da zaštitimo isto kao što štitimo kožu. I one su izložene štetnom UV zračenju, slanoj vodi, pesku, pa ako ne preduzmete zaštitne mere, veoma lako može doći do infekcija, oštećenja vida i mnogih drugih problema. Evo koje greške ubuduće treba da izbegavate:

foto: Shutterstock

1. Ne stavljate zaštitnu kremu oko očiju

Na kapke i područje oko očiju obavezno nanesite kremu sa što većim zaštitnim faktorom. Koristite onu namenjenu isključivo očima (ili očima i licu).

2. Nosite loše sunčane naočare

Kada nosite jeftine sunčane naočare koje ne blokiraju UVA i UVB zrake, isto je kao da ih uopšte ne nosite. Najbolji izbor su polarizovane sunčane naočare, koje blokiraju 99 do 100 odsto UV zračenja te u isto vreme omogućavaju jasan vid. Birajte okvir koji štiti oči i kod slepoočnica.

3. Mislite da vam šešir štiti oči

Zaštita za glavu odlično štiti uši, vrat i lice, ali ne i oči, jer su one izložene i zracima koji se odbijaju od površina kao što su voda i pesak. Voda reflektuje i do 100 odsto, a pesak do 25 odsto UV zraka. Zato pored zaštite za glavu uvek nosite i sunčane naočare.

4. Nosite kontaktna sočiva dok plivate

Plivanje s kontaktnim sočivima može prouzrokovati infekciju rožnjače i pogoršanje vida. Zato ih pre ulaska u vodu obavezno skinite.

foto: Shutterstock

5. Otvarate oči pod vodom

Nijedna morska voda nije potpuno sterilna, zbog čega možete zaraditi bakterijske i virusne infekcije i imati zamagljen vid ukoliko ronite otvorenih očiju. Ako to radite, nosite masku za plivanje.

6. Gledate u sunce

Možda mislite da ako ne nosite sunčane naočare leti (a naročito na plaži), nije neki naročit problem, ali preterano izlaganje očiju UV zracima, čak i u kratkom vremenu, može da izazove njihovo ozbiljno oštećenje - fotokeratitis, a simptomi su suvoća očiju, svrab, crvenilo i natečenost. Šteta, srećom, nije trajna, ali problemi nastanka katarakte, sive mrene i degeneracije makule mogu se javiti godinama kasnije, što može dovesti i do znatnog slabljenja vida.

foto: Shutterstock

7. Trljate oči dok je u njima pesak

Pesak u očima može uzrokovati abraziju (oštećenje) rožnjače, a ako oči još i trljate, šteta može biti još veća. Ukoliko vam uđe pesak u oči, odmah ga isperite neslanom vodom i trepnite nekoliko puta. Ako nadražaj ne prođe, ponovite postupak, a ako vam ni tada ne bude bolje, posetite lekara da vam on stručno ispere oko.