MRAČNA STRANA ČARLIJA ČARPLINA: Odrastao na ulici, ženio se samo 16- godišnjim DEVICAMA, ljudi su obožavali da ga MRZE

Unuka slavnog Čarlija Čaplina, plesačica Aurelija Tjere Čaplin pristigla je u Beograd. Povodom njenog dolaska, prisećamo se lika i dela njenog dede Čarlija Čaplina

Objavljeno: 04.12.2023. 20:46h
Autor:
Foto: Profimedia

Aurelija Tjere Čaplin je ćerka Viktorije Čaplin, ćerke Čarlija Čaplina koja jedna od njegovih jedanaestoro dece. Viktorija je radila kao zabavljač u cirkusu, a pored Aurelije ima i sina Džejmsa koji je isto zabavljač.

Ko je bio slavni Čarli Čaplin?

Čarli Čaplin je sin Hane Čaplin Čarlsa Čaplina, koji su radili kao zabavljači. Par je nakon četiri godine dobio sina Čarlija, a Čarls je priznao Haninog prvog sina kao svoje dete. Kasnije je Hana dobila još jednog sina, Džordža kojem je otac bio kolega muzičar.

Kako su mu se roditelji razdovjili kada je on bio veoma mali, a majka nije mogla da ga izdržava, ona je Čarlija poslala u dom za nezbrinutu decu. Njegova braća i on su povremeno dolazili kod majke, ali kada je ona dobila nervni slom, dečaci su poslati kod oca kojeg nisu poznavali dobro i koji je bio teški alkoholičar.

foto: Profimedia

Njegov otac je imao 38 godina kada je umro od ciroze jetre, a do tada je služba za socijalni rad intervenisala nekoliko puta zbog nasilnog ponašanja njihovog oca.

Kako mu je stariji brat otišao u mornaricu, a majka bila hospitalizovana, Čarli Čaplin je sa 14 godina ostao sam na svetu. Tako prepušten sebi živeo je bukvalno na ulici.

Sanjao je o tome da će jednog dana postati glumac. Sa 16 godina je glumio u predstavi "West End" i bio je izuzetno primećen jer se njegov talenat nije mogao sakriti.

Prvu ženu koju je oženio, Mildred Haris, oženio je kada je ona imala 16 godina. Kako bi izbegao skandal, morao je da je oženi, ali se kasnije ispostavilo da ga je devojka lagala te trudnoće nije ni bilo. Ipak, par godina kasnije im se rodio sin Spenser Čaplin koji je živeo samo tri dana. Njihov brak nije uspeo, pa su se razveli godinu dana kasnije. Spas za svoj bol našao je u snimanju filma "The Kid" koji je postao svetski hit.

foto: Profimedia

Njegov pun potencijal mogao se videti u svakom filmu koji je osmislio od početka do kraja. Čak je koristio i specijalne efekte koji su u to vreme bili veliki pomak u svetu filma.

A onda je Čarli Čaplin odlučio da se opet oženi i to opet iz istog razloga: žena je imala 16 godina, on 35, što zači da je morao da je oženi inače bi ga optužili za silovanje.

Tako se rodio njegov sina Čarls Spenser Čaplin Junior, a posle i sina Sidneja Erla Čaplina.

Čarli ipak nije napšao sreću u braku, pa je svo slobodno vreme provodio u filmskom studiju.

foto: Profimedia

Nakon velikog uspeha u snimanju nekoliko filmova odlučio je da se odmori. Tada upoznaje 21godišnju glumicu Paulet Godard sa kojom započinje vezu. Par se venčava dok su putovali po Dalekom Istoku. Razveli su se par godina kasnije jer su se udaljili vremenom.

Zbog političkih stavova i toga što je mnogo podsećao na Hitlera, njegova popularnost počinje da opada. Umetnika to inspiriše da lik skitnice zameni likom Jevrejski Berberin i doživljava veliki uspeh. Film je dobio pet Oskara, uključujući i one za „Najbolji film“, „Najbolji originalni scenario“ i „Najboljeg glumca“. Sredinom četrdesetih, Charlie se našao u velikom skandalu i na sudu. Naime opsesivna Džoen Beri ga je progonila nakon što su prekinuli ljubavnu vezu, te je izjavila kako je trudna. Glumac je to porekao zbog čega ga je ona tužila. Budući da je FBI samo čekao priliku da njegovo ime ocrni u javnosti zbog političkih stavova, optužili su ga za seksualno izrabljivanje Džoen, zbog čega je mogao dobiti 23 godine zatvora. Iako je oslobođen te optužnice, glumcu je naređeno da plaća alimentaciju, jer je Kerol En proglašena njegovom ćerkom, mada su testovi krvi pokazivali suprotno. Kontroverzi je doprinelo i to što je dve sedmice posle suđenja objavljeno kako se Čarli, koji je tada imao 54 godine, oženio osamnaestogodišnjom Unom Onil.

foto: Profimedia

Par je ostao u braku do njegove smrti, te su dobili osmoro dece u narednih 18 godina.

Zbog nerazumevanja publike i raznih skandala, Čarli Čaplin se razočarao u Ameriku.

Čaplin je 1951. godine snimio autobiografski film „Limelight“ u kome je govorio o svom detinjstvu, ali i padu popularnosti u Americi. U njemu su se našla i njegova deca, kao i polubrat. Budući da se radnja odvijala u Londonu, Čarli je odlučio da tu uradi i premijeru, te se tako sa porodicom od 18 članova ukrcao na brod 1952. godine, te je rekao kako se ne planira vraćati u Ameriku. To je postalo i nemoguće, budući da je FBI odlučio da mu zabrani ulazak sve dok ne dođe kod njih na razgovor, povodom njegovih političkih stavova. To je Čaplina jako razočaralo, te je odlučio da se više nikada ne vrati, ali javno ništa nije želeo da kaže, budući da mu je sva imovina bila u Americi. „Limelight“ je u Evropi doživeo veliki uspeh, ali je u Americi bio bojkotovan. Posle toga je glumac poslao svoju ženu da proda imovinu koju su imali u Americi, te su se 1953. godine preselili u Švajcarsku.

25. decembra 1977. godine, Čaplin je umro od srčanog udara u snu. Sahrana održana dva dana kasnije je bila privatna prema njegovim željama. 1. marta naredne godine njegovo telo su ukrala dvojica lopova, u nadi da će dobiti otkupninu od njegove žene. Ipak, u maju su uhvaćeni, nakon velike policijske operacije, te je njegovo telo pronađeno zakopano u selu Novil. Vraćeno je na prvobitno groblje, nakon čega je ograđeno betonom. (Autor: Stil/ Biografija.org)

Bonus video: