Samo napred!

KAKO DA KUĆA UVEK BUDE ČISTA I UREDNA: Uz jednostavne korake nikad neće biti haosa i prljavštine, a treba vam samo 1 SAT

Mnoge domaćice se pitaju kako da kuća uvek bude čista i uredna, a mi vam donosimo nekoliko saveta.

Objavljeno: 23.04.2023. 15:30h
Autor:
Kako da kuća uvek bude čista i uredna, Foto: Printscreen/youtube/George Dunnett

Oni kojima se od pomisli na prolećnu generalku stana diže kosa na glavi (ima nas dosta) trebalo bi da znaju da će im se trud koji u to ulože - isplatiti.

Osim što će, kad sunce konačno iza sebe ostavi kišne dane, sve dodatno zablistati, umnogome će nam se popraviti i raspoloženje.

Ovaj posao ne mora da bude iscrpljujući ako se dobro organizujete i ako ne preuzmete sve poslove na sebe, već ih podelite s ukućanima.

Donosimo vam savete koji će vam olakšati rad, a nijedan deo kuće neće biti zapostavljen:

RADNE POVRŠINE: Drvo, kamen, staklo, nerđajući čelik, plastika... zahtevaju posebno sredstvo za čišćenje. To nije samo marketinški trik, dobro se raspitajte šta smete da koristite da ne biste upropastili radne površine.

foto: Shutterstock

KUHINJSKI ELEMENTI: Ormarići ne treba da blistaju samo spolja, već i iznutra, a proverite i kakvo je stanje iza njih. Obavezno i iza šporeta, zamrzivača i frižidera. Osim prašine i komadića hrane, tamo svašta može da se pronađe.

FRIŽIDER: Higijena u frižideru mora redovno da se održava, a ako to niste radili, krajnje je vreme da ga isključite, izvadite sav sadržaj i dobro očistite, posebno fioke za voće i povrće, u kojima se često skuplja tečnost prepuna bakterija.

foto: Shutterstock

Očistite i navoje kondenzatora od prašine, radiće efikasnije i trošiti manje struje.

RERNA: Zagorele tragove i slojeve masnoće prvo omekšajte vrućom, mokrom krpom, pa oribajte žičanom spužvicom i sredstvom za odmašćivanje za koje znate da najbolje radi posao.

KUHINJSKI UREĐAJI: Većina je napravljena od nerđajućeg čelika.

foto: Shutterstock

Da biste im vratili sjaj, pomešajte kašiku vrele vode s kašikom deterdženta za suđe, namočite krpicu od mikrovlakana, istrljajte ih, isperite toplom vodom i odmah posušite suvom krpom da ne ostanu fleke.

ŠPAJZ: Skinite sve s polica i prebrišite ih. Pregledajte rok trajanja namirnica - iznenadićete se koliko vam je hrane propalo jer je bila zatrpana i zaboravljena. Neka vam to bude motiv da je ubuduće bolje složite.

foto: Profimedia

FIOKE: Često u njih svašta trpamo. Izdvajanje nepotrebnih sitnica i dovođenje u red sadržaja koji ćete sačuvati može da se oduži, pa savetujemo da dnevno detaljno sredite najviše dve fioke da bi vam ostalo dovoljno vremena za druge poslove u kući.

TEPIH: Nije dovoljno da samo njega dobro očistite, pomerite nameštaj i usisajte površine gde je bio da prljavština ne bi brzo opet dospela na tepih.

foto: Shutterstock

Ako imate novca, najbolje je da angažujte servis za pranje tepiha - izgledaće kao nov.

LUSTERI: Često zaboravljamo da pogledamo u plafon, a zbog prašnjavih lustera prostorija deluje tmurno.

Skinite kugle (isto važi i za lampe), dobro ih operite u deterdžentu, isperite, izbrišite odmah suvom krpom i vratite ih na mesto. Sobe će zasijati punim sjajem.

foto: Shutterstock

ORMANI: Operite i presložite odeću tako da u svakom momentu možete da izvadite onu koju ćete nositi celog proleća. Bacite onu koja je flekava, pocepana i koja ima nedostatke koji ne mogu da se poprave, poklonite onu koju više ne možete da nosite.

NAMEŠTAJ: U uglove fotelje, ugaone garniture ili kauča često zapadnu razni sitni predmeti i mrve. Izvadite ih, pa nameštaj dobro usisajte i prebrišite mokrom krpom na koju ste stavili odgovarajući deterdžent ili neko drugo prigodno sredstvo za čišćenje (pročitajte na etiketi kako se koristi).

foto: Shutterstock

Napravite promaju da se nameštaj suši nekoliko sati i za to vreme ne sedajte na njega.

KREVETI: Na njima se svakodnevno skupljaju prašina i znoj. Sada je pravo vreme da se operu jastuci, jorgani i prekrivači, najbolje u mašini.

foto: Shutterstock

Grinje iz dušeka ćete eliminisati tako što ćete ga dobro usisati, prebrisati mokrom krpom i deterdžentom i ostaviti nekoliko sati na vazduhu da se osuši i prozrači.

PROZORI: Sunčevi zraci mogu da ostave fleke na staklenoj površini, pa je najbolje da za ovaj posao izaberete oblačan dan.

foto: Shutterstock

Koristite krpu od mikrovlakana i specijalizovano sredstvo za čišćenje stakla.

ZAVESE: Operite ih u mašini na programu za osetljiv veš. Nakon toga ih odmah okačite na prozor da se ne bi zgužvale.

KUPATILO: Detaljno očistite zidne i podne pločice i fuge, izmaknite mašinu za veš i ormariće i oribajte prostor iza, skinite dasku WC šolje i temeljno je oribajte kao i kadu i šolju, izglancajte ogledalo, prebrišite slavine i ostale površine.

foto: Shutterstock

I za kraj - stavite u njega neki lep osveživač da dodatno zamiriše.