U SLUČAJU POŽARA OVO NAM MOŽE SPASITI ŽIVU GLAVU: Vatrogasci upozoravaju šta nikako ne smemo da radimo!
Da bi sprečili požar u kući i zaštitili se od istog, potrebno je znati nekoliko važnih pravila koja nam mogu spasiti život.
Autor:
Svedoci smo sve češćih katasrofa koje su nastale usled požara, a žrtve istog najčešće su deca i stariji ljudi. Međutim, nema pravila, a određena pravila ponašanja ukoliko do požara dođe, treba znati napamet.
Upravo u zimskim mesecima, tokom grejne sezone, vatrogasci beleže povećan broj požara u stanovima i kućama, a kako ne bi došlo do toga važno da je se pridržavamo pravila:
U zimskom periodu neispravni dimljaci su čest uzrok požara, zato je važno da ih redovno čistimo, dok ohlađeni pepeo iz šporeta na drva treba da odlažemo na predviđeno mesto. U suprotnom, bez obzira na nsike temperature, vrući pepeo u dodiru sa lako gorivim stvarima, kao na primer papirom, može da dovede do požara.
Takođe ne ostavljajte punjače uključene u struju nakon što se uređaj napuni, redovno proverite produžne kablove i nikako nemojte da uključujete kućne aparate i da palite sveće i da ih tako ostavljate bez nadzora. Kada je reč o kuvanju, vrelo ili zapaljeno ulje, nikako ne sme da se gasi vodom, kao ni elekrtični uređaji i instalacije. Obično ljudi u panici potegnu za vodom kako bi ugasili požar, ali zapamtite, to može da bude kobno...
Priručnik za ponašanje u vandrednim situacija Republike Srbije upozorava da je do velike važnosti da:
- ne ostavljate šporet uključen bez nadzora
- ne pušite cigaretu u krevetu
- redovno proveravate elektroinstalacije, grejna tela i sisteme
- držite upaljače dalje od dece
- ne koristite grejna tela na gas ili sa otvorenim plamenom (kamine) u prostorijama sa slabom ventilacijom
Ukoliko primetite požar u kući, pokušajte da ostanete smireni i brzo nazovete vatrogasce na broj 193.
(Stil/ Mondo)