Da, zvuči deprimirajuće ali ništa nije beznadežno: uz pravu dijagnozu i negu, kao i trud, sve ove neprijatnosti se mogu držati pod kontrolom. Evo šta treba da znate.
ŠTA JE ROZACEA
Rozacea je često upalno oboljenje kože koje dotiče čak jednu na svakih deset osoba, ali često prolazi nedijagnostikovano. Iako možda na prvi pogled tako ne izgleda, rozaceu nije uvek lako prepoznati, pogotovo ne u njenim početnim stadijumima, pogotovo zato što se ne prikazuje do odraslog doba. Velik broj ljudi koji je imaju za nju nisu ni čuli pre nego što su dobili dijagnozu, i većina ne prepoznaje prve simptome i znake.
ŠTA IZAZIVA ROZACEU
Tačan uzrok rozacee nije poznat, a smatra se da na pojavu simpotma utiču mnogi faktori ili njihova kombinacija. Na listi potencijalnih uzroka nalaze se genetika, izlaganje suncu, čak i alergijska reakcija na parazita koji inače živi na ljudskoj koži i koji se zove demodex. U svakom slučaju, što pre pristupite saniranju simptoma, šteta će biti manja.
KOJE VRSTE ROZACEE POSTOJE
Rozacea se manifestuje na mnogo različitih načina ali se deli na četiri osnovne kategorije:
- Rosacea eritemoteleangiectatica – crvenilo i vidljivost kapilara pojavljuju se u centralnom delu lica. Čest je osećaj toplote i peckanja, a koža takođe može postati osetljiva, bolna i otečena.
- Rosacea papulopustulosa – simptomi podsećaju na bubuljice sa crvenilom, dok koža može biti osetljiva.
- Rosacea phymatosa – simptomi uključuju zadebljanje kože na licu, obično na nosu. Međutim, zadebljanje se može javiti i na čelu, obrazima ili negde drugde na licu. Ova vrsta rozacee je retka.
- Rosacea ocularis – ovaj tip zahvata predeo oko očiju. Očni simptomi uključuju crvenilo, suzenje, osetljivost na svetlost i zamagljen vid.
TRETMANI KOD DERMATOLOGA
Ukoliko imate simptome rozacee, svakako treba da se obratite dermatologu koji će, nakon pravilnog postavljanja dijagnoze, odrediti i kućnu negu i profesionalne tretmane koji će biti od pomoći u vašem individualnom slučaju.
Postoje topikalni preparati koji nisu u slobodnoj prodaji i izdaju se samo na recept lekara. U nekim slučajevima u terapiju se uključuju i oralni antibiotici.
Za tretman crvenila koriste se određeni hemijski pilinzi ali i laserski tretmani, odnosno tretmani IPL-om. I za jedne i za druge obično je potrebno ponavljati ih u seriji kako bi se postigli dugotrajni(ji) rezultati.
Crveni obrazi, osećaj vreline i peckanja, suve oči, vidljivi kapilari, povećana osetljivost... Sve su ovo simptomi koji mogu ukazivati na rozaceu - često i hronično zapaljenje kože za koje ne postoji lek.