Pojava različitih simptoma koji utiču na naše svakodnevno funkcionisanje u smislu promene rada nekih organa ili lošijeg opšteg zdravstvenog stanja, ne mora obavezno da znači neki malignitet. Ipak, u nekim slučajevima se obavezno treba javiti lekaru
Neki karcinomi se javljaju uz iste simptome kod oba pola, ali postoje i neki koji su tipičniji za žene, odnosno za muškarce.
Maligne bolesti utiču na različite delove tela, uz niz pratećih manifestacija kakve su neobjašnjivi gubitak težine, hronični umor, promene na koži ili uporan kašalj. Ako neki od ovih simptoma imate duže od dve sedmice, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom.
Maligne bolesti se uspešnije leče ranom dijagnostikom
Lekari imaju načine i sredstva da dobrim dijagnostičkim metodama identifikuju rak u ranoj fazi. To je i presudno za veće šanse u lečenju, posebno zbog toga što medicina napreduje i sve je veći dijapazon inovativnih lekova. Neki karcinomi se javljaju uz iste simptome kod oba pola, ali postoje i neki koji su tipičniji za žene, odnosno za muškarce.
Specifični karcinomi koji se javljaju kod žena su rak endometrijuma, grlića materice i rak dojke. Evo znakova koje žene ne smeju da zanemare i kada je neophodno da se odmah jave lekaru, jer u većini slučajeva vreme može biti presudno.
Promene na grudima ne znače uvek i maligne bolesti, ali je oprez neophodan
Promene na dojkama mogu biti i benigne i maligne. Međutim, rak dojke često izaziva vidljive promene u tkivu dojke. Zbog toga su od velike važnosti redovni samopregledi, kada žene upoznaju oblik, veličinu i teksturu svojih grudi. Svako „iskakanje“ iz uobičajene slike grudi zahteva specijalistički pregled, a posebno:
- udubljenja ili nabori kože dojke ili bradavice
- iscedak iz bradavica
- crvenilo, otok ili osetljivost kože dojke ili bradavice
- promene u veličini ili obliku dojke.
- Mamografija se preporučuje svim ženama nakon navršenih 45, odnosno 50 godina života.
Maligne bolesti nam šalju signale, nekada vrlo suptilne i diskretne, a nekada vrlo jasne - koje ne smemo nipošto da ignorišemo