dal je moguće?

ZAMRZAVANJE MRTVIH I POTPUNO ELIMINISANJE STAROSTI: Ovako je Stenli Kjubrik video budućnost 1968. godine! (VIDEO)

Godine 1968, budućnost je izgledala svetlo. Tehnološki i društveni progres su išli u tandemu i verovalo se da će čovečanstvo do kraja 20. veka biti u potpunosti transformisano. Iste godine, slavni reditelj Stenli Kjubrik snimio je svoje naučnofantastično remek-delo 2001: Odiseja u svemiru.

Objavljeno: 21.04.2022. 09:48h
Autor:
Stenli Kjubrik, Foto: Profimedia

Ovaj film o evoluciji čovečanstva bio je veliki bioskopski hit, naročito među mladima, kojima se dopala njegova priča, specijalni efekti i velike teme kojima se bavio. Kjubrik nije krio zadovoljstvo što je Odiseja u svemiru ostavila jak utisak na gledaoce, a o svom novom filmu i mnogim drugim zanimljivim temama, on je u septembru 1968. razgovarao sa novinarom magazina Plejboj.

U okviru sedamnaest stranica ovog intervjua zabeležena su i predviđanja budućnosti slavnog reditelja. U nastavku ćemo preneti neke od njegovih misli o bliskoj i daljoj budućnosti. Iz ove perspektive nije teško oceniti koliko su se njegova predviđanja ispostavila tačnim ili netačnim.

„Za deset godina, verujem da će zamrzavanje mrtvih biti glavna industrija u SAD i širom sveta; Preporučio bih ga kao polje ulaganja maštovitim špekulantima.“

„Možda će najveći napredak koji ćemo napraviti do 2001. biti eliminacija starosti.“

„Siguran sam da ćemo imati sofisticiranu 3D holografsku televiziju i filmove i moguće je da će biti osmišljeni potpuno novi oblici zabave i obrazovanja.“

„Možda će se pojaviti mašina koja će se konektovati sa mozgom i učiniti da imate iskustvo nalik snu u kome ste vi protagonista velike romanse ili avanture. Ista mašina bi se mogla koristiti i za prenošenje znanja, pa bi tako uz pomoć nje bilo moguće naučiti savršen nemački za svega 20 minuta.“

„Verujem da će do 2001. biti izmišljene pilule koje neće štetiti našem organizmu, a omogućiće nam da proširimo svoju percepciju i sposobnosti izvan kapaciteta koje smo evolucijom dobili od majke prirode.“

„Gledajući u daleku budućnost, pretpostavljam da nije nezamislivo da bi se mogla razviti polusvesna robotsko-kompjuterska bića koja bi jednog dana mogla odlučiti da im više nije potreban čovek.“