ŠTA KAŽU STRUČNJACI

KAŽU DA OVAJ DREVNI OBRED UKLANJA SVE STRAHOVE I TRAUME I MENJA ŽIVOT: Evo šta je salivanje strave i zašto je OPASNO!

crnamagija.jpg
Foto: Shutterstock

U Srbiji, BiH, ali i zemljama regije, već nekoliko stotina godina rasprostranjen je običaj, odnosno obred koji se naziva “salivanje strave”. Cilj mu je ukloniti strah ili traumu koje je neka osoba pretrpila, a najčešće su to deca ili osobe koje pate od hroničnog stresa ili neke traume.

To je običaj koji su uglavnom sprovodile starije žene, a koji se generacijama prenosio s kolena na koleno. U narodu je malo poznato da je ovaj običaj opasan po zdravlje čoveka zbog toga što se prilikom obavljanja ovog obreda koristi olovo.

Naime, vrelo olovo baca se u hladnu vodu, a zatim se tako prohlađeno daje osobi, kojoj treba ukloniti strah ili traumu, da popije.

"Olovo je industrijski značajan metal koji, kada stupa sa drugim teškim metalima, utiče štetno na zdravlje ljudi. Teški metali su oni čija je gustina ili specifična masa veća od pet grama po centimentru kubnom, a delimo ih na esencijalne i neesencijalne. Iako su teški, neki od njih poput broma ili cinka potrebni su za neke biohemijske funkcije u čovjekovom organizmu i čine nam dobro. U drugim slučajevima, ni u najmanjim količinama drugi metali nisu poželjni u čovekovom organizmu jer mu čine štetu. U tu skupinu metala ubrajamo olovo, arsen i živu", pojasnila je za Radio Sarajevo redovna profesorka analitičke hemije sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu Tidža Muhić-Šarac.

Profesorka Muhić-Šarac je pojasnila kako olovo deluje direktno na živu ćeliju narušavajući njenu ispravnu strukturu, a s druge strane ono u čoveku izaziva bolest jer deluje na enzime, odnosno biokatalizatore koji potpomažu biohemijske reakcije u našem organizmu, a kada ona izostane javlja se bolest.

"Olovo deluje na nervni sistem i upravo kroz taj običaj salivanja strave koji je prilično čest u BiH i delu Srbije, gde se koristi olovo koje se oslobađa u vodi nakon hlađenja i ceđenja, a koje se daje ljudima da popiju. Logično je da u nekom smislu to može dovesti do nekog psihičkog smirenja zbog unete količine olova u organizam. Ono bi trebalo umiriti nerve i zbog toga neki ljudi imaju dobar osećaj nakon saljevanja strave", rekla profesorka navodeći kako je olovo teški metal i nepoželjan u svakom obliku za čovekov organizam, a možemo ga naći u elementarnom stanju, različitim vrstama spojeva, u formama lakše ili manje rastvorljivim, u vodi.

"Ono se danas napušta kao materijal za vodovodne cevi i drugo kad je čovek spoznao njegovo štetno delovanje na organizam", rekla je profesorka.
Izvori teških metala su praktično iz same prirode, pojasnila je, i iz tehnoloških procesa koje čovek koristi za proizvodnju predmeta koji su mu potrebni. Često u teoriji govorimo o ukupnim koncentracijama teških metala i njihovoj biopristupačnosti, jer praktično preko lanca ishrane ti teški metali dolaze u organizam čovjeka.

Ovaj običaj korene vuče još iz antičke Grčke, a u naše krajeve došao je verovatno sa Osmanlijama.

(Stil.kurir.rs)

Salivanje strave je stari i veoma popularan običaj u narodu, ali neke stvari o njemu morate da znate