Obratite pažnju

DR SANDRA RADAK O SIMPTOMIMA TROMBA POSLE KORONE: Evo šta znači kada je povišen D dimer!

Posle preležane korone, doktori upozoravaju pacijente da obrate pažnju na opasnost od tromboze.

Objavljeno: 14.02.2022. 11:15h
Autor:
Foto: Shutterstock

Ponekad se tromboza javlja bez jasnog uzroka, a u ostalim sličajevima značajni faktori rizika su trauma, dugotrajna imobilizacija, hirurške intervencije, kancer, inflamatorne bolesti, antifosfolipidni sindrom (poremećaj koji se javlja kao povratna venska ili arterijska tromboza i/ili gubitak fetusa), dugotrajna putovanja...

Primarijus dr Sandru Radak, internista-angiolog priča o tome koji su prvi simptomi koji ukazuju da se u nozi stvorio tromb.

"Otok, bol, crvenilo i osećaj težine u nozi su prve tegobe koje bolesnika dovode kod lekara i to su najčešći simptomi koji ukazuju da se u nozi stvorio trombm," objašnjava dr Radak, a prenosi Blic Žena.

UZ vena ga otkriva

Zato je, ako bolesnik navodi ove tegobe, važno što pre uraditi dobar ultrazvučni pregled vena koji će tačno pokazati da li postoji tromb, gde je lokalizovan i koje je starosti tj. da li je tromboza akutna (skorijeg datuma) ili hronična.

"Dijagnoza duboke venske tromboze, koja često stvara paniku i kod bolesnika i kod lekara, ne bi trebala da bude komplikovana, posebno ako uz kliničku sliku imamo dopler ultrazvučnu potvrdu."

Što pre uvesti terapiju

Nakon što se potvrdi tromboza pacijenta bi trebalo uputiti angiologu ili vaskularnom hirurgu.

"!Neophodno je i što pre uvesti antikoagulantnu terapiju da bi se sprečilo širenje tromba, ali i plućna embolija koja može biti fatalna komplikacija duboke venske tromboze. Nekada se daje i antibiotska terapija, kao i lekovi koji smanjuju otok tkiva uz kompresivne čarape."

Kovid-19 kao uzrok komplikacija

Specijalista vaskularne medicine treba da proceni i koje laboratorijske analize pacijent treba da uradi i koliko često ih treba ponavljati.

"Jedna od analiza je i D dimer koji je produkt degradacije fibrina i povišen je u svim stanjima sa povećanom stvaranjem fibrina, kao što je i venska tromboza. Ova metoda, inače ima veliku senzitivnost, ali je limitirana specifičnošću, koja je niska od 35 do 55 odsto, jer je D dimer povišen i kod infekcija, kancera, traume, u trudnoći…O D- dimeru se mnogo piše poslednje dve godine pandemije, jer kod bolesnika sa izraženom kliničkom slikom, kovid-19, osim što dovodi do ozbiljnih promena na plućima, može uticati na krvne sudove, dovesti do citokinske oluje, narušavanja koagulacione kaskade i trombotičkih komplikacija."