Niske temperature vazduha utiču na srce na različite načine, a cirkulatorni sistem prolazi kroz fizičke promene kao odgovor na hladnoću.
Infarkt ne bira ni mesto ni vreme, lekari uočavaju da su srčane smetnje učestalije u zimskom delu godine.
Srčani udar u zimskom periodu je čest problem, koji može biti isprovociran niskim temperaturama. Debeli minis može jako da suzi krvne sudove, podigne krvni pritisak i dovede do srčanog udara. Slanija hrana, neka časića alkohola i zaboravljena terapija za krvni pritisak, mogu u kombinaciji sa zimskim vremenom, lako dovesti do zastoja srca. Iako, infarkt ne bira ni mesto ni vreme, lekari uočavaju da su srčane smetnje učestalije u zimskom delu godine.
Srčani udar je uvek opasan
Začepljeni krvi sudovi, posebno oni koji dovode krv u srčani mišić, najčešće su uzrok srčanog udara. Srce je najjači mišić u telu, ali i ono kada mu nedostaje kiseonik i krv, počinje da umire. Srčani udar može biti manjeg ili većeg intenziteta, ali obe vrste udara su opasne jer mogu uzrokovati invalidnost, pa čak i smrt.
Kad srce "pritiska"
Srčani udar praćen je znacima kao što su bol u grudima, pacijenti se žale da ih „pritiska“ srce, prisutna je bol u telu, ruci, vratu, vilici, leđima. Stanje je praćeno nedostatkom daha. Javlja se i osećaj vrtoglavice ili mučnine, ukoliko osetite neke od ovih simptoma brzo pozovite hitnu pomoć 194. Srčani udar može izazvati različite znake i simptome kod muškaraca i žena. Kod muškaraca se češće javlja bol u grudima, koji se širi do leve ruke, bol može trajati više od nekoliko minuta i biti različitog intenziteta. Žene češće imaju simptome kao što su jak umor, kratak dah, vrtoglavica, znojenje, bol u vilici, mučnina, bol u stomaku ili leđima. Može se desti i da srčani udar, nije praćen ni jednim od poznatih znakova i simptoma bolesti.
Srčani udar tokom zime mogu da isprovociraju niske temperetature, a evo i kako.