REČI OTREŽNJENJA

DIREKTORKA CPD-a JASMINA MIKOVIĆ: Svako 7 dete pati od poremećaja mentalnog zdravlja, pandemija je teško POGODILA MLADE!

jasninamikovic.jpg
Foto: Privatna Arhiva

20. novembar tradicionalno se obeležava kao Dan prava deteta. Ovaj dan zvanično obeležavamo, ali šta zaista radimo da se mračna, tužna i poražavajuća statistika promeni? Da deca, za koju tvrdimo da su nam najveće blago, više ne pate u siromaštvu, ne budu seksualno zlostavljana, glada, beskućnici, diskriminisana...

Međunarodni Dan prava deteta je 1954. godine ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija, kako bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci, kao i na aktuelne probleme sa kojima se deca suočavaju.

Uprkos ogromnom napretku koji je ostvaren za decu od usvajanja Konvencije o pravima deteta 1989. godine, prava miliona dece širom sveta krše se svakoga dana, a deca se suočavaju sa ogromnim izazovima i problemima, a mnogima od njih je "ukinuto" pravo na slobodno i bezbednodetinjstvo, koje bi svako dete trebalo i moralo da ima.

- Skoro 50 miliona dece je raseljeno iz svojih domova, 250 miliona dece živi u zemljama koje su pogođene sukobima, a milioni dece žive u ekstremnom siromaštvu. Pored siromaštva, veliki problem dece su i neadekvatna ishrana, onemogućen pristup obrazovanju i socijalizaciji, kao i vakcinaciji -

Deca su, takođe, u mnogim slučajevima izložena nasilju, i kod kuće i u društvu.

Srbija je među prvim zemljama koje su ratifikovale Konvenciju o pravima deteta. Ali, od ratifikacije nekog parčeta papira do onoga što se zaista čini u realnosti - put je dug.

Dečja prava su, dakle, utvrđena Konvencijom o pravima deteta, koju su ratifikovale 193 zemlje, a osnovni principi su pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes deteta, pravo na participaciju, kao i pravo na nediskriminaciju.

-Svetski dan deteta u Srbiji 2020. obeležen je uz poražavajuće podatke-

U Srbiji 28,8 odsto dece preti siromaštvo, dok njih 7,8 odsto živi u potpunom siromaštvu, nasilje među decom je u porastu, 50 odsto njih je izloženo govoru mržnje, dok je 45 odsto izloženo nasilju putem medija koje kasnije oponašaju, istakla je pre godinu dana na obeležavanju Svetskog dana deteta, direktorica Unicefa u Srbiji Ređina de Dominičis.

"Polovina dece u Srbiji ne ide u predškolsko, dok je taj broj u evropskim zemljama 90 odsto. U siromašnim porodicama taj broj iznosi devet odsto, a kod onih koji žive u romskim naseljima svega šest odsto", navela je De Dominičis 2020. i dodala da su to alarmantni podaci sa kojima istupa u javnost, kako bi pozvala, ne samo vlast da učini nešto već i građane, medije roditelje i prosvetne radnike.

O tome kakva je situacija na ovom veoma važnom društvenom polju danas, 2021, nakon još jedne godine pandemije, razgovarali smo sa direktorkom Centra za prava deteta – Jasminom Miković, koja nam je ukazala na neke od najvećih i gorućih problema sa kojim se suočavaju deca u Srbiji, na probleme koji sprečavaju ili usporavaju uređivanje ove oblasti, ali i istakla na koji način je neophodno da se borimo za bolje danas naše dece i zašto je to od neprocenjive važnosti za njih i njihovu budućnost.

(Stil.kurir.rs/Razgovarala Maša Petković)

Pojam dečja prava često se može čuti poslednjih godina, ali koliko je to i dalje samo pojam i "mrtvo slovo na papiru" i koliko smo kao društvo zaista uradili na poboljšanju položaja deteta u društvu, za Stil objašnjava Jasmina Miković, direktorka Centra za prava deteta.