Šta je azelainska kiselina
Poznata i pod imenom azelaična kiselina, ovo je zasićena dikarboksilna kiselina koja se uglavnom dobija iz žitarica pšenice, ječma i raži. Ona ne pripada ni AHA ni BHA kiselinama ali se koristi kao eksfolijant. Ima antimikrobno, protivupalno i keratolitičko dejstvo, a sprečava i pojavu komedona i sadržiantioksidanse.
Dermatolozi pacijentima po potrebi daju recepte za koncentracije od 15% i 20% ali se u slobodnoj prodaji može naći u nižim koncentracijama, najčešće onoj od 10%. Azelainska kiselina može se kupiti i koristiti u različitim oblicima u zavisnosti od toga kojoj regiji je namenjena. Gelovi i kreme koriste se za lice i manje površine, a pena za veće kao što su leđa.
Za šta se koristi
Glavna upotreba azelainske kiseline jeste u borbi protiv akni, tretmanu rosacee, posvetljivanju umerenih hipergimentacija i za eksfolijaciju. Dakle, ona rešava slične probleme kao salicilna kiselina i retinol ali ima tendenciju da manje irititra kožu. Ukoliko ste nekada koristili skinoren krem koji je lek protiv akni, ona je njegov aktivni sastojak.
Kada pomislite na tretman akni ili rosacee, sigurni smo da azelainska kiselina nije prvo što vam pada na pamet (možda vam uopšte ni ne pada na pamet), ali trebalo bi. Ova kiselina je u poslednje vreme postala omiljena među lekarima zbog toga što je blaga ali izuzetno efikasna u rešavanju nekoliko problema kože. Evo šta treba da znate o sastojku o kome se trenutno jako mnogo priča.