OSTAVIO ŽENU PA TRAŽI SVOJE PREZIME NAZAD: Šta nakon razvoda, jel da se vratimo na staro ili nastavimo utabanom stazom

Večita diskusija vodi se oko menjanja prezimena na venčanju, da li žena na taj način gubi svoj indetitet i ako na to pristane, šta će posle razvoda, jel da ponovo gradi svoj život ispočetka ili da nastavi sa istim prezimenom

Porodica
OSTAVIO ŽENU PA TRAŽI SVOJE PREZIME NAZAD: Šta nakon razvoda, jel da se vratimo na staro ili nastavimo utabanom stazom
Foto: Shutterstock

Da li ćete promeniti prezime nakon venčanja ili ne, to je lična odluka. Neki ljudi vole ideju da uzmu prezime svog supružnika, dok drugi pridružuju oba prezimena zgodnom crticom. Ipak, neki žele da zadrže svoje staro ime jer je to suštinski deo njihovog identiteta i vezani su za njega. Ali šta da radite ako ste promenili prezime i sada ste se razveli?

Neke žene brže bolje vrate svoje devojačko prezime na taj način aprekidajući svaku pa i najmanju vezu sa bivšim partnerom, ali uglavnom to nije slučaj. Naime žena kad uzme muževljevo prezime, najčešće ostaje sa njim i nakon razvoda, osim ako ponovo ne stane na ludi kamen. Razloga za to je mnogo.

Razvod
foto: Shutterstock

Ukoliko je brak bio dugačak i plodonaosan u smislu potomaka, onda je logično da žena ostavi isto prezime koja njena deca nose, s druge strane ukoliko je izgradila karijeru tokom braka pa je prepoznatljiva po tom prezimenu, nije logično da ga menja.

Ali šta ukoliko bivši muž insistira da mu "vratite" prezime? To se dogodilo jednoj ženi koja je istakla da je već 17 godina nosila prezime (sada već bivšeg) muža i doživela šok kada je nakon skoro dve decenije iznenada bila primorana da promeni ime.

Posle toliko vremena, prezime je postalo suštinski deo vašeg identiteta: verovatno ste oko toga izgradili svoj društveni život i karijeru. Dakle, izgleda nepravedno odjednom zahtevati da neko izvrši promenu. Dvostruko je nepravedno ako postoji pismeni dogovor da mogu zadržati prezime nakon razvoda, kao u njenom slučaju.

Ono što dodaje još veću napetost čitavom sukobu je to što se čini kao da bivši muž, osećanja svoje nove verenice stavlja iznad osećanja majke svoje troje dece.

razvod, Torta
foto: Shutterstock

Naime bivši muž ove žene ima novu verenicu koja ne želi da deli prezime sa bivšom, stoga on zahteva da se prezime što pre promeni. Čini se da nova verenica postavlja neke nerazumne zahteve kao način da pokaže da kontroliše situaciju. Iako je razumljivo da se neko može osećati zastrašenim od strane bivšeg partnera, to ne znači da je u redu namerno poremetiti njihov život iz straha, besa ili ljubomore.

Ili, otvoreno rečeno, svet neće prestati da se vrti ako postoje dve žene sa istim prezimenom. Savršeno je moguće imati srećan, zdrav i smislen romantični život čak i kada bivši partner vašeg partnera nosi isto ime, odnosno prezime.

Naravno, možda bi bilo malo nezgodno kada se cela porodica u početku okupi tokom praznika, ali to nije ništa u čemu ne bi malo lepog ponašanja moglo pomoći. Imati isto prezime je problem samo ako mu dozvolite da to postane.

Uopšteno govoreći, kada se par razvede, dobra je ideja da razgovarate o tome da li bi bilo u redu da osoba zadrži prezime svog partnera ako ga je promenila. To je stvar sa poštovanjem i pokazuje spremnost na kompromis, bez obzira na odluku. Razvodi ne moraju biti neuredni ili sitničavi, oba bivša partnera mogu biti učtivi i uljudni jedno prema drugom.

Međutim, kada se odluka donese, to je uglavnom to. Neverovatno je zahtevati od bivšeg da promeni prezime nakon što su prošle godine i godine. To samo stvara nepotrebnu dramu i povrediće mnoga osećanja. Trebalo bi da se držite bilo koje odluke koju ste doneli u vreme razvoda... posebno ako ste je formalizovali u pisanoj formi.

ruke
foto: Profimedia

Prijateljski razvodi su svakako mogući, ali zahtevaju mnogo truda od oba supružnika. Razvodi su sami po sebi veoma emocionalno nabijeni i od vitalnog je značaja da par komunicira bez okrivljavanja jedno drugog.

Ipak ako bivši partner pokušava da izazove emocionalnu ili finansijsku štetu tokom ili nakon brakorazvodnog postupka, „pravi“ način da odgovorite je da se zaštitite i emocionalno i pravno. Štaviše, uspostavite snažne mreže podrške među prijateljima, porodicom ili grupama podrške koji su iskusili slične situacije. Zapamtite, u redu je tražiti pomoć, osloniti se na druge i prihvatiti njihovu brigu.

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs