ZAŠTO JE KEJT MIDLTON ODMAH PODVRGNUTA HEMOTERAPIJI: Lekari tvrde "možemo očekivati opadanje kose i modrice po telu"

Mnogi se pitaju šta je preventivna hemoterapija i da li će ona štetiti kejt Midlton.

Lepi & Zdravi
10:38h
ZAŠTO JE KEJT MIDLTON ODMAH PODVRGNUTA HEMOTERAPIJI: Lekari tvrde "možemo očekivati opadanje kose i modrice po telu"
Foto: Avalon.red / Avalon / Profimedia

Kejt Midlton šokirala je svet objavom da ima rak u duboko ličnoj i emotivnoj televizijskoj izjavi. Princeza od Velsa (42) objavila je da je podvrgnuta "preventivnoj hemoterapiji", a njena bolest je uočena nakon teške abdominalne operacije u januaru.

Ali šta je preventivna hemoterapija? Kada se koristi? Da li je to isto kao i tradicionalna hemioterapija? A koji su neželjeni efekti?

Kejt Midlton
foto: SplashNews.com / Splash / Profimedia

Kakav tretman Kejt dobija?

U svojoj emotivnoj izjavi snimljenoj u Vindzoru, Kejt je rekla da je njen medicinski tim "savetovao da treba da se podvrgnem kursu preventivne hemoterapije".

Ona je otkrila da je u "ranoj fazi tog lečenja", koje je počelo krajem februara. Za Kejt se sada kaže da je na "putu oporavka". Drugi detalji nisu dati. Hemoterapija koristi moćne lekove za napad na tumore i obično se daje za direktno lečenje raka ili smanjenje tumora u pripremi za operaciju. Kao i u Kejtinom slučaju, hemoterapija se takođe može koristiti kao preventivna opcija u nadi da će se zaustaviti povratak raka.

Kejt Midlton
foto: Printscreen/Instagram

Da li to znači da je njen rak već "otišao"?

Nisu saopšteni detalji o tome da li je to bio slučaj. Kejt je samo rekla da je njena velika operacija abdomena u Londonu u januaru, za šta su lekari mislili da nije kancerozno stanje pre nego što je saznala istinu, bila uspešna.

Preventivna hemoterapija, koja se naziva i adjuvantna hemoterapija, ima za cilj da zaustavi povratak raka nakon što se glavni tumor ukloni iz tela. NHS kaže da se može koristiti za "smanjenje rizika od povratka raka nakon radioterapije ili operacije".

Šta podrazumeva lečenje?

Preventivna hemoterapija se najčešće isporučuje kao intravenska kap ili tablete, a zatim se krvotokom prenose po celom telu. U zavisnosti od vrste, hemoterapija se može primeniti ili u bolnici ili u udobnosti pacijentovog doma.

Postoji preko 100 vrsta lekova za hemoterapiju. Svi funkcionišu na sličan način, cirkulišući kroz krv kako bi zaustavili reprodukciju ćelija raka bilo gde u telu tako što će ih ubiti pre nego što dobiju priliku da se podele. Ovo sprečava njihovo rast i širenje u telu.

Kejt Midlton
foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Koji su neželjeni efekti?

Organizacija "Cancer Research UK" kaže: "Činjenica da lekovi za hemoterapiju ubijaju ćelije koje se dele pomaže da se objasni zašto hemoterapija izaziva neželjene efekte. Tkivo tela je napravljeno od milijardi pojedinačnih ćelija. Kada smo potpuno odrasli, većina telesnih ćelija se ne deli i ne umnožava mnogo. Oni se dele samo ako treba da poprave štetu.' Međutim, neke ćelije se i dalje dele kod odraslih odraslih osoba, poput onih koje se nalaze u kosi (koja stalno raste) i koži (koja se stalno obnavlja). Pošto tretman neselektivno utiče na telesna tkiva, bez obzira da li su kancerogena ili ne, može izazvati neželjene efekte kao što su gubitak kose, umor i modrice. Često pacijent koji je podvrgnut hemoterapiji uzima i druge lekove dizajnirane da pomognu u ublažavanju ili borbi protiv nekih od ovih simptoma. Simptomi obično nestaju kada se završi tok lečenja."

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs