ONO ŠTO JE OVAJ MUŠKARAC RADIO ČUVENOJ LEPOTICI, NIJEDNA ŽENA NE BI MOGLA IZDRŽATI: Njena ŠOK smrt promenila je ceo svet

Rebeka Šefer bila je velika nada Holivuda, po lepoti je parirala najvećim damama koje istorija pameti, a skončala je veoma mlada na jeziv način.

Celebrities
22:14h Autor:
ONO ŠTO JE OVAJ MUŠKARAC RADIO ČUVENOJ LEPOTICI, NIJEDNA ŽENA NE BI MOGLA IZDRŽATI: Njena ŠOK smrt promenila je ceo svet
Rebeka Šefer, Foto: Zuma Press / Profimedia

Rebeka Šefer, glumica i manekenka, koja je već u tinejdžerskim godinama pozirala pred objektivnom čuvenih modnih fotografa, ostavljala je bez teksta anđeoskom lepotom! I stručnjaci uz glumačkog sveta predviđali su joj blistavu karijeru, jer je na sceni delovala impresivno, međutim, svi njeni snovi ugasili su se na tragičan način u 21. godini.

Zvezde šoubiznisa nekada nisu bile tako nedodirljive kao danas - iako su bili poznati, tretirali su ih kao "obične ljude" kojima može da se približi, da se bez problema gnjave za autogram i slično. U 1980-im se obožavaoci nisu tretirali kao nekakva pretnja, pa se čak i proganjanje neke zvezde smatralo tek sitnim prekršajem za kojeg se plaćala mala novčana kazna. Ali, jednog dana se to sve izmenilo. Mlada, prekrasna i perspektivna - to su epiteti koji su pratili Rebeku, rođenu 1967. godine. Ona je svoju karijeru fotomodela započela u tinejdžerskim godinama, kad su je lovci na talente zapazili zbog "anđeoske lepote".

Rebeka Šefer
foto: Zuma Press / Profimedia

Prvi veći uzlet u karijeri doživela je 1986. kad je dobila ulogu Pati u CBS-ovoj humorističnoj seriji "My sister Sam". Nakon prekida snimanja serije, glumila je u nekoliko filmova, uključujući crnu komediju "Scene iz klasne borbe". Pomahnitali fan Robert Džon Bardo bio je serijski obožavalac - njegov prvi ideal bila je aktivistkinja za dečija prava Samanta Smit, koja je poginula u avionskoj nesreći. Kako je manični Bardo morao da ima predmet obožavanja, na njenu nesreću to je postala upravo Rebeka Šefer. Osim nje, bio je opsednut i pop pevačicama Debi Gibson i Tifani.

On ju je pratio, pisao joj pisma, zvao i bukvalno opsedao pune tri godine. Za pretpostaviti je kako nije mislila da joj Bardo može ozbiljno nauditi, već ga je doživljavala kao nesrećnog tinejdžera. Počeo je da joj piše pisma dok je glumila u seriji "My sister Sam" kad je imao tek 16 godina, a kako nije od tada pokušao ništa nasilno, niko nije mogao da predvidi tragediju koja je usledila.

Rebeka Šefer
foto: Printscreen/ youtube/ ABC News

Šta se tačno dogodilo u njegovoj glavi je nepoznato, ali jednog dana je Bardo odlučio da otputuje u Los Anđeles i da je upozna. Istražio je njenu tačnu adresu stanovanja preko privatnih detektiva koje je unajmio i pojavio joj se pred vratima 18. jula 1989.

Rebeka je otvorila ulazna vrata misleći da zvoni dostavljač s paketom scenarija kojeg je očekivala. Ali, to je bio Bardo. On je pre odlaska do nje pogledao film "Scene iz klasne borbe" u kojem je Rebeka imala scenu u krevetu s kolegom glumcem. Lud od ljubomore, odlučio je da je kazni jer je "još jedna holivudska kurva", pa je izvadio pištolj kojeg mu je nabavio brat i upucao je u grudi. Rebeka je samo vrisnula i srušila se, a on pobegao.

Rebeka Šefer
foto: Printscreen Youtube / ReelzChannel

Susedi su pozvali hitnu pomoć, ali bilo je prekasno. Bardo je sledećeg dana uhvaćen i priznao je ubistvo. Imao je samo 19 godina, a iako je bio maloletan po američkom zakonu, osuđen je na doživotni zatvor bez mogućnosti pomilovanja, gde se nalazi i danas. Njegova bolesna opsesija nije uništila samo jedan mladi život i život njene porodice, već je i pokrenula veliku akciju izmene zakona. Nakon tragedije, SAD je usvojio "zakon o uhođenju", znatno strožu verziju kojom se isto zabranjuje i kažnjava, a tu su praksu sledile Kanada, Austrija, Holandija, Belgija, Irska, Velika Britanija, Nemačka i Australija.

Rebeka Šefer
foto: Zuma Press / Profimedia

Zakon koji je zaštitio slavne

Smrt Šeferove je označila prekretnicu, jer je dovela do donošenja zakona o uhođenju, najpre u Kaliforniji 1990. godine, a nakon toga i u drugim državama u sastavu SAD, ali i u Kanadi, Australiji, Holandiji, Belgiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Austriji i Nemačkoj koje su sve uskladile svoja zakonodavstva radi kažnjavanja ovakvog ponašanja.

Ovim zakonom proganjanje je proglašeno krivičnim delom, a uvedene su i mere kojima se ograničava pristup informacijama lične prirode (poput adrese, telefonskog broja...) Formirana je i specijalna policijska jedinica koja sarađuje s tužilaštvom, advokatima i ljudima iz obezbeđenja zvezda kako bi se “nezgodni” obožavaoci držali na bezbednom odstojanju.

Stil / express.hr / Istorijski zabavnik

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs