Mildred Agnes Martines je žena koja je svojim životom oblikovala duhovni put Roberta Prevosta, današnjeg papeLava XIV.
Njen uticaj je dolazio iz svakodnevne posvećenosti veri, porodici i zajednici. Kroz svoj život i rad, Mili je ostavila dubok trag na sve koji su je poznavali, a njen sin, sadašnji papa, ceo život živu u duhu vrednosti koje mu je ona usađivala.
Mila je bila majka, stub doma, pevačica u crkvenom horu, bibliotekarka i tiha heroina iz čikaške parohije. Rođena u vreme kada su se ženama, a još manje ženama mešovitog porekla, retko otvarala vrata visokoškolskog obrazovanja, ona je svojom verom, znanjem i predanošću utkala temelje duhovnog puta svog sina, Roberta Prevosta - današnjeg pape Lava XIV.
Mildred je rođena 30. decembra 1911. godine u Čikagu, kao ćerka Džozefa Martinesa, trgovca duvanom poreklom iz Dominikanske Republike, i Luiz Bakie, rođene u Nju Orleansu, iz špansko-katoličke zajednice. Njihova porodica se nastanila u Sedmom distriktu Čikaga, multietničkom naselju snažnog katoličkog duha.
U tom živopisnom i verom prožetom okruženju, Mildred je odrasla u atmosferi dubokog poštovanja prema duhovnosti, obrazovanju i zajednici. Bila je, kako bi se danas reklo, žena ispred svog vremena.
Opak tada su visoko obrazovanje retko pohađale žene, uglavnom su ih pohađali muškarci, a naročito retko žene afroameričkog ili mešovitog porekla, ali Mildred je u 34. godini upisala Univerzitet DePol u Čikagu. Diplomirala je bibliotekarstvo 1947. godine, a zatim završila i master studije iz obrazovanja.
Radila je kao bibliotekarka u više katoličkih škola i crkava. Ipak, podjednako koliko je bila među knjigama, Mili je bila i među ljudima - pevala je u crkvenom horu, predvodila društva vernika i organizovala brojne humanitarne akcije. Bila je glas razuma, radosti i vere u svakom kutku parohije Svete Marije Uznesenja.
U predgrađu Dolton, južno od Čikaga, gde je živela sa suprugom Lujem Marijusom Prevostom, sinom francuskih imigranata, njihova kuća bila je mesto susreta, molitve i dobre kuhinje. I, kako svedoče njihovi poznanici, tu se nije dolazilo samo zbog vere, već i zbog čuvene Miliine kuhinje, koja je nosila duh Luizijane - začinjenu, srdačnu i domaćinsku.
Tu su svoju decu, među kojima i malog Roberta, posmatrali i sveštenici koji su često svraćali. Bio je to dom u kome se vera nije učila - već živela. Uz pesmu, molitvu i svakodnevne male službe.
Mili je, kako svedoči njen najstariji sin Džon Prevost, bila više od majke - bila je duhovni stub cele porodice. Njene dve sestre su postale časne sestre, muž je bio kateheta, ali je Mildred bila ta koja je svakodnevno pokazivala veru na delu.
"Išla je na misu svakog dana, čistila je oltare, crkvu, sakristiju, učestvovala u svim prikupljanjima pomoći... Nikada je nisam video u pantalonama", rekao je njen sin Džon za Čikago San Tajms.
Takva svakodnevna doslednost i posvećenost ostavila je neizbrisiv trag na malom Robertu, koji je već sa 14 godina odlučio da uđe u bogosloviju, odbacivši sve što život mladog Amerikanca tog doba nosi - za poziv koji ga je vodio do papinskog trona.
Robert Prevost je najpre postao misionar u Peruu, zatim biskup, potom kardinal, i na kraju - Papa Lav XIV. Iako je njegova majka Mildred preminula 1990. godine, ne dočekavši ni sinovljevo biskupsko ređenje, njena prisutnost oseća se u svakom njegovom gestu, svakoj rečenici, svakom papinskom pozivu na služenje, jednostavnosti i poniznosti.
Mili nije samo odgajila papu, ona je ostavila neizbrisiv trag i u čikaškoj parohiji gde je osnovala biblioteku, negovala pesmu i bila oslonac mnogima. Danas, dok Rimokatolička crkva pozdravlja novog poglavara, svet se sve više interesuje za ženu iz predgrađa Čikaga, koja je svoju misiju ostvarila ne iz propovedaonice, već iz doma punog knjiga, začina i vere. Njen uticaj nije bio u velikim gestama, već u tišini koja je stvarala temelje na kojima će njen sin izgraditi svoju duhovnu misiju.