Dobro obratite pažnju

Zaboravite na plastični paradajz bez soka i ukusa: Ovako ćete prepoznati prirodno povrće!

Većina voća i povrća za masovnu proizvodnju bere se dok još nije sazrelo, kako bi moglo da izdrži prevoz i distribuciju po udaljnenim mestima
Fitnes & Nutricija
15:50h Autor:
Zaboravite na plastični paradajz bez soka i ukusa: Ovako ćete prepoznati prirodno povrće!
Foto: Thinkstock

Paradajz je odličan prirodan izvor vitamina C, a sadrži i znatne količine elemenata B kompleksa.

Redovna konzumacija ovoga voća obezbediće vam dovoljnu količinu kalijuma, natrijuma, magnezijuma i gvožđa. Ali, nameće se pitanje - da li znate da prepoznate sveže i domaće plodove?

Većina voća i povrća za masovnu proizvodnju bere se dok još nije sazrelo, kako bi moglo da izdrži prevoz i distribuciju po udaljnenim mestima, a potom se hemijski tretira, kako bi se ubrzali ti prirodni procesi po dolasku u markete.

Za početak treba da znate da je ovo povrće najzrelije tokom leta, a otkrijte i kako možete da prepoznate sveže i sočne plodove koje će vam priuštiti nezaboravni gastronomski doživljaj, i zauvek zaboravite na "plastični" paradajz!

1. Neoštećena crvena kožicaAko paradajz ima jarko crvenu boju kožice bez vidljivih ogrebotina i pukotina, verovatno je reč o svežem plodu. Svetla boja kože upućuje na nezreli plod, koji ima pretvrdu strukutru i nedefinisan ukus. Čuvajte se i paradajza sa tamnim delovima, jer je ovde reč o plodu koji je počeo da truli.

Namirnica koju nutricionisti svaki dan jedu: Zbog nje su mršavi i ne boluju ni od čega!

2. Pomirišite ihJoš bolji indikator od izgleda paradajza jeste njegov miris. Duboko udahnite i pomirišite njegovu stabljiku. Ako osećate jaku aromu paradajza, zemlje i vrta, našli ste prirodan proizvod. Nedostatak mirisa upućuje i na manjak ukusa u plodu, pa takav paradajz možete da kupite samo za ukras.

3. Stisnite ihZreo i kvalitetan paradajz se najbolje prepoznaje po dodiru - dovoljno je čvrst da možete da ga stisnete bez uništavanja ploda, a opet nije pretvrd za sečenje i jelo. Čuvajte se i previše mekanih plodova, jer je reč o povrću koje će se vrlo brzo pokvariti.

Ubija žene u Srbiji više od svega: Izaziva rak i bolesti srca, a ne može da se zaobiđe!

Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock

4. Kupite samo ono što možete da dodirneteIzbegavajte kupovinu paradajza u plastičnim kutijama, jer takav proizvod ne možete da pogledate, pomirišete i stisnete. Ne preporučuje se ni kupovina na štandovima gde vam nije dozvoljeno da proveriti kvalitet ploda sopstvenim čulima.

5. Pravilno čuvanjeAko želite da kupite ukusan plod, potražite na deklaraciji natpis "sazrelo na stabljici" ili kupujte kod pouzdanih domaćih uzgajivača. Paradajz će imati bolji ukus ako ga držite na sobnoj temperaturi, a u frižider ih stavite samo ako planirate da ih termički obradite.

8 kg otrova vam leži u stomaku: Izbacite ih dok ne izazovu opaku bolest! (RECEPT)

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs