Besplatni treninzi

Zavolite džoging: Nekoliko saveta od čoveka koji trči maratone!

Proleće stiže, i jedini trening za koji vam ne trebaju pare je trčanje. Zavolite ovu aktivnost uz jednostavne savete
Fitnes & Nutricija
05:44h Autor:
Zavolite džoging: Nekoliko saveta od čoveka koji trči maratone!
Foto: Thinkstock

Čovek zbog koga su mnogi zavoleli trčanje je Endi Baldvin. On je lekar američke mornarice i pravi zaljubljenik u maratone. Može da se pohvali da je veliki broj istrčao. I na tome nije ostao – mnoge je ljude inspirisao da se okrenu trčanju. Sa vama delimo njegove savete ako ste spremni da svoje srce poklonite trčanju i tako kupite ulaznicu u svet zdravlja i kondicije.

Kako da sa vežbanjem promenite život pogledajte OVDE.

Ovo su njegovi saveti:

Nađite partnera za trčanje,

pored toga što će trening biti daleko zabavniji, bićete odgovorniji i posvećeniji.

Pre svakog vežbanja obavezno je zagrevanje, istezanje i razgibavanje.

Za početak trčite tri puta nedeljno. Na primer, kombinujte ponedeljak, sredu i subotu ili utorak, četvrtak i nedelju. S tim što vikendom treba da istrčite tri puta dužu relaciju nego radnim danima.

Pročitajte sve o sedam razloga zašto da vežbate ujutru u tekstu OVDE.

Baldvin savetuje da (ako se spremate za maraaton) prve nedelje pređete 8 kilometara, druge 11 kilometara, treće 15 kilometara, potom 16, pa 17 i tako dok ne ispunite cilj i ne stignete do 20-og kilometra. Ovu razdaljinu dalje treba održavati kao optimalnu (polumaraton).

Preporučuje se i da u danima odmora postoji fizička aktivnost. Baldvin savetuje plivanje, jogu, pilates, vožnju biciklom ili masažu.

Dva dana tokom nedelje ostavite isključivo za odmor, jer i mišići zaslužuju kratak predah.

Bitna je i lokacija gde ćete trčati. Neka to bude tamo gde ćete uživati u predelima - prostrani parkovi, zelenilo, prijatna okolina, sve što će vašu rutinu učiniti ugodnijom. Posmatrajte oko sebe i osluškujte svoje telo, uspostavite vezu sa prirodom.

Pijte tečnost kako tokom trčanja ne biste dehidrirali.

Nabavite GPS sat. Pomoću njega znaćete tačnu kilometražu koju ste istrčali i vreme koje vam je za to bilo potrebno.

Da li šetnja može da zameni trening pročitajte OVDE.

Imajte na umu da fizička aktivnost ne sme biti izgovor za nezdravu ishranu. Prepustite se "pametnim" ugljenim hidratima kao što su smeđi pirinač i integralne žitarice, jedite nemasne proteine i unosite dosta voća i povrća.

Ne mislite o vremenu, trčanje treba da vam bude zabavno. Neka vam um tokom trčanja bude okupiran pozitivnim mislima. Pevajte, brojte ljude, igrajte mentalne igrice, pričajte sa drugim trkačima.

Neka vam trčanje postane rutina i način života, a ne nešto zamorno i teško. Radi se o putovanju. Čak i da se opredelite za hodanje, za sebe ćete uraditi mnogo.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs