Četiri žene, četiri sveta — od vojne industrije, bankarskog sistema i laboratorija, do vrha digitalne nauke. Njihove priče pokazuju da Srpkinje iz dijaspore ne samo da uspevaju u zahtevnim i dominantno muškim oblastima, već ih često predvode. Njihov uspeh je svedočanstvo o tome koliko znanje, istrajnost i identitet mogu da prevaziđu granice i oblikuju globalni pejzaž.
One su najmoćnije Srpkinje u svetu:
Fibi Novaković – Srpkinja na čelu američke vojne imperije
Na vrhu jedne od najmoćnijih američkih korporacija u sektoru odbrane sedi žena srpskog porekla – Fibi Novaković (Phebe Novakovic). Rođena 1957. godine u SAD-u, ćerka je srpskog imigranta. Karijeru je započela u CIA, a potom radila u Pentagonu.
Od 2013. godine vodi General Dynamics, korporaciju koja proizvodi tenkove, ratne brodove i poslovne avione. Godinama unazad nalazi se na Forbesovoj listi najmoćnijih žena sveta. Diskretna i fokusirana, Fibi je postala simbol visoke efikasnosti i nenametljive, ali izuzetne moći.
Više o ovoj moćnoj Srpkinji pročitajte OVDE.
Jelena Mekvilijams – Od picerije do vrha američkog finansijskog sistema
Jelena Mekvilijams, rođena Obrenić u Beogradu, emigrirala je u SAD kao studentkinja. U početku je radila u piceriji, učila engleski kroz svakodnevicu, a zatim diplomirala pravo i započela karijeru u finansijskim institucijama.
Godine 2018. postaje predsednica FDIC-a, ključne američke institucije za zaštitu depozita. Bila je najmlađa osoba i prva žena na toj poziciji. Njena priča simbolizuje pravi američki san — od useljenika bez poznanstava do žene koja odlučuje o stabilnosti američkih banaka.
"Ja sam Jelena Mekvilijams, rođena sam u Beogradu 1973, a u Ameriku sam došla 1991. sa 500 dolara u džepu", ovako se sada već Amerikanka srpskog porekla i jedna od najmoćnijih Srpkinja u SAD predstavila srpskoj javnosti 2019. godine povodom posete Beogradu u koji nije dolazila čitavih 30 godina, otkad je 1991. otišla odavde.
Gordana Vunjak-Novaković – Naučnica koja pravi organe u laboratoriji
Gordana Vunjak-Novaković, rođena u Beogradu, danas je profesorka na prestižnom Columbia University u Njujorku i jedna od vodećih figura u oblasti regenerativne medicine.
Završila je Zemunsku gimnaziju kao đak generacije, diplomirala i doktorirala na odseku za hemijsko inženjerstvo Tehonološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, gde je bila profesor do 1993, nakon čega odlazi na MIT u Bostonu, a potom 2005. na Kolumbiju u Njujorku.
Njena istraživanja fokusirana su na inženjering tkiva – stvaranje funkcionalnih delova ljudskih organa u laboratoriji. Prva je Srpkinja koja je postala članica Nacionalne akademije nauka SAD, što predstavlja jedno od najviših priznanja u svetu nauke. Njeni radovi menjaju budućnost medicine, posebno u oblasti srčanih i plućnih bolesti.
- Mi pravimo humana tkiva – kosti, srce, pluća, krvne sudove, jetru – od matičnih ćelija koje izdvajamo iz uzorka krvi. Ćelije gajimo na biomaterijalima koje dizajniramo da budu slični prirodnom tkivu, u bioreaktorima koji tkivu koje se formira obezbeđuju uslove slične onima u našem organizmu. Na primer, srčani mišić ćete napraviti gajeći ćelije na elastičnom materijalu, uz dopremu kiseonika i nutrijenata i električne signale koji izazivaju kontrakcije. A da bi taj mišić funkcionisao, treba i da uspostavite mrežu krvnih sudova. Za sve to je potrebno i razviti metode za praćenje funkcija tkiva, što je veoma važan deo naših istraživanja. - objasnila je Gordana jednom prilikom za Nin i dodala
Ubavka Mitić – Srpski genije u središtu globalne tehnologije
Ubavka Mitić je još jedno značajno ime na globalnoj mapi Srpkinja koje oblikuju budućnost sveta. Rođena u Nišu, školovala se u Srbiji i SAD-u, a danas je prepoznata kao jedna od vodećih žena u sektoru veštačke inteligencije i digitalne tehnologije.
Karijeru je gradila kroz najmodernije sektore američke i evropske tehnološke industrije, sarađujući sa velikim korporacijama i univerzitetima. Njena istraživanja i projekti usmereni su na primenu veštačke inteligencije u zdravstvenim sistemima i obrazovanju. Osim naučnog rada, aktivna je u mentorstvu mladih žena u STEM oblastima i promoviše srpsku kulturu u dijaspori.
Sa 22 godine, odlučila je da napusti Jugoslaviju i preseli se u Kanadu, tražeći novu priliku i slobodu daleko od tadašnjih društvenih i porodičnih očekivanja.
Bez znanja jezika i sa ograničenim sredstvima, započela je svoj život iz početka u Torontu.
- Kada sam došla u Kanadu nisam znala šta da očekujem. Nisam znala reč engleskog jezika. Radila sam noćnu smenu u Rojal banci, išla u školu i učila jezik. Tada sam upoznala i svohg supruga - rekla je jedno Ubavka opisujući svoje početke u inostranstvu.
Nakon početnih izazova i pada cena gasa, 1997. godine osnovala je Ontario Energy Savings Corp, koja je kasnije evoluirala u Just Energy Group Inc. Ova kompanija postala je lider u snabdevanju gasom i električnom energijom, sa više od 1,7 miliona potrošača širom Kanade i SAD .
Danas, Just Energy zapošljava preko 1.300 ljudi, a bogatstvo Rebeke MekDonald procenjuje se na oko 2 milijarde dolara . Njen uspeh doneo joj je brojne nagrade, uključujući priznanje za preduzetnicu godine u Kanadi i počasni doktorat Univerziteta Viktorija.
Više o ovoj uspešnoj Srpkinji možete pročitati OVDE.