Gete i Šiler, Bah i List, moderni dizajn i Bauhaus - evropska kulturna istorija koncentrisana je u Vajmaru, čiji značaj je prepoznao i UNESCO, ali nezaobilazni deo istorije ovog grada predstavljaju i zločini vršeni tokom Drugog svetskog rata.
Na ulazu u Vajmar na brdu Etersberg, u magli se vidi beli toranj nekadašnjeg koncentracionog logora, u kome je ubijeno 56.000 ljudi. U gradu, u kome je donet prvi demokratski ustav i uspostavljena prva republika na nemačkom tlu - Vajmarska republika, po pričama, Hitler je tokom svoje vladavine boravio čak 50 puta. Odsedao je u hotelu “Elefant”, koji je, nezadovoljan što nema balkon sa koga bi se obraćao ljudima na trgu, srušio i iznova podigao.
Danas je na tom balkonu statua Henrija van de Veldea, dizajnera i arhitekte, jednog od pionira stila Bauhaus, a soba broj 100 je vrlo tražena među turistima zbog udela u istoriji. Oko četiri miliona turista godišnje dolazi u ovaj grad sa 65.000 stanovnika kako bi posetili 24 muzeja, Geteovu i Šilerovu kuću ili saznali više o nasleđu modernizma na primerima Bauhausa, začetog u Vajmaru 1919.
Dva značajna poglavlja u vajmarskoj kulturnoj istoriji postala su 1996. i 1998. deo UNESCO-ove liste svetske baštine - “Klasični Vajmar” (Geteova kuća, Šilerova kuća, Biblioteka vojvotkinje Ane Amelije, Crkva svetih Petra i Pavla, parkovi i vrtovi) i “Bauhaus u Vajmaru i Desau” (House am Horn i Bauhaus univerzitet).
Vajmar za svoju “izuzetnu ulogu kao kulturnog centra u kasnom 18. i ranom 19. veku”, duguje pre svega Johanu Volfgangu Geteu i Fridrihu Šileru, čiji spomenici stoje ispred pozorišta, mesta koje su smatrali važnim u obrazovanju mladih. Johan Sabastijan Bah i Franc List takođe su proveli oko 10 godina u Vajmaru, značajno uticavši na njegovu reputaciju muzickog grada.
Sledeće godine navršava se tri veka od kako je Bah postao dvorski orguljaš i isto toliko od rođenja njegovog sina Karla Filipa Emanuela što će u Vajmaru biti obeleženo nizom manifestacija tokom čitave 2014. Tragovi Bahove pordice mogu se i danas pratiti po Vajmaru. Postoji memorijal u Bahovu čast preko puta njegove nekadšnje kuće koja je kasnije pretvorena u hotel "Erbprinc”.
Činjenica da je Bahova kuća bila mesto gde su List i Rihard Vagner obznanili svoje prijateljstvo 1848, gde su Feliks Mendelson, Hektor Berlioz, Nikolo Paganini i Karl Maria fon Veber odsedali, svedoči o preplitanju različitih uticaja u malom gradu u kome je preminuo radikalni filozof Fridrih Niče.
Atmosferu za razvoj Vajmara u intelektualni i kulturni centar kreirala je vojvotkinja Ana Amelija, čija je biblioteka jedna od prvih javnih biblioteka u Nemačkoj. Sa impresivnom rokoko salom, njeno opremanje je pomogao sam Gete i danas se u njoj nalazi Arhiv Getea i Šilera koji čuva pisano nasleđe velikih pisaca, kompozitora i filozofa. Nažalost požar 2004. uništio je oko 50.000 knjiga.
Među najvažnijim nemačkim spomenicima kulture na UNESCO-ovoj listi svetske baštine je Geteova kuća, u koju se uselio 1782. i preminuo 1832, sa velikim brojem umetničkih dela, 48 prostorija, od kojih je 11 otvoreno za posetioce. Tu je i radna soba i biblioteka sa 7.200 naslova koja je pogođena tokom Drugog svetskog rata, kao i prostorija u kojoj posetioci mogu da se odmore i prelistaju neko od Geteovih dela u prevodiu na ruski, engleski, bugarski, korejski, srpski jezik. Da bi se ušlo u Geteovu kuću, izgrađenu 1700. i pretvorenu u muzej 1886, prvo se prolazi kroz noviji muzej, koji predstavlja potpuni kontrast sa svojom modernom arhitekturom, belim zidovima i jakim osvetljenjem, a njegovu izgradnju delom je finansirao Hitler.
Nekoliko stotina metara dalje je Šilerov poslednji dom koji svedoči o životu i radu najpoznatijeg nemačkog pesnika. Dvorci Belvedere, Tifurt i Etersburg sa veličanstvenim vrtovima i istorijsko groblje sa kneževskom grobnicom u kojoj su položeni sarkofazi Getea i Šilera takođe su deo klasičnog Vajmara. Na drugoj strani, primeri Bauhausa prikazuju moderni Vajmar, ideje čuvene škole koju je 1919. pokrenuo Valter Gropijus.
Uvreženo je mišljenje i da se u Vajmaru prodaju najbolje kobasice, pošto se pre pečenja ne kuvaju što je praksa u drugim gradovima. Najpopularniji način za obilazak Vajmara je biciklistička tura, a za ljubitelje pešačenja je Geteova staza koja vodi do palate Kohberg.