Kako da napravite
Sve dobrobiti maslačka na jednom mestu: Ono što ovaj cvet leči, nijedan lek ne može!
Od maslačka se pravi salata, džem, sok i čaj a o lekovitosti ove biljke mogu se napisati cele knjige
Autor:
Iskoristite proleće na najbolji mogući način i obogatite ishranu mladim listovima maslačka koji podstiču stvaranje žuči i snižavaju nivo holesterola. U nastavku članka saznajte na koje sve načine možete napraviti sirup i sok od maslačka, te kako se pravilno koriste i doziraju tokom dana.
Lekovita svojstva maslačka su izvanredna
Sok od maslačka obiluje kalijumom, gvoždem, vitaminima B, C, D i A,. Poznato je da ova biljka poseduje snažna protivupalna svojstva: Upravo zbog toga se široko primenjuje kod ublažavanja bolova uzrokovanih artritičnim oboljenjima. Efikasno deluje kako protiv simptoma gihta i reumatoidnog artritisa, kao i kod drugih hroničnih bolesti zglobova.
Maslačak je široko rasprostranjena biljka – može se naći gotovo svuda. Međutim, ukoliko želite da ga berete kako biste od mladih listova pripremili ukusnu salatu, birajte mesta udaljena od saobraćajnica. Svi delovi maslačka (list, cvet i koren) jestivi su, ali i izuzetno lekoviti.
Sok od maslačka najbolje je praviti od mladih listova. Budući da je bogat vitaminima A, B2, C i D, te mineralima kalijumom, natrijumom, kalcijumom, fosforom i gvoždem, maslačak se svrstava u red biljaka veoma korisnih u ljudskoj ishrani.
Listovi se beru dok je biljka još sasvim mlada, pre nego što se formira cvet – od aprila do maja, a koren se vadi u rano proleće ili sa početkom rane jeseni.
Dva puta izlečio rak, sad puca od zdravlja: Božo (62) otkriva recept od dva sastojka! (FOTO, VIDEO)
Maslačak kao lek za jetru i želudac
Kako podstiče stvaranje žuči i snižava nivo holesterola, koren maslačka se u tradicionalnoj indijskoj medicini (ayurvedi) upotrebljava kao sredstvo za lečenje mnogih ozbiljnih bolesti jetre, uključujući cirozu i hepatitis. Osim toga lekoviti sirup pojačava apetit i pospešuje varenje hrane, te olakšava probavne smetnje.
Takođe, sveže isceđen sirup od maslačka zahvaljujući materijama sa jakim antibakterijskim i protivupalnim dejstvom, značajan je i u lečenju različitih infekcija.
Sveže stabljike biljke veoma su delotvorne u slučaju kamena u žuči, te mogu regulisati metabolizam, pročistiti krv, a odličan su prirodni lek za želudac.
Ne zaboravimo sok od maslačka za dijabetes je odličan izbor, potpuno je neškodljiv, stimuliše stvaranje insulina, pri čemu zadržava niske nivoe šećera u krvi.
Štiti kožu od akni i ekcema
Ovaj napitak podstiče znojenje, širi pore i štiti našu kožu. Može da se primeni direktno na područjima zahvaćenim aknama i sprečava mikrobiološke infekcije. Zbog obilja vitamina C u svom sastavu pospešuje zarastanje rana, a ožiljke čini manje vidljivim. Osim navedenog uspešan je u lečenja ekcema, različitih zadebljanja na koži, ublažava svrabež i crvenilo.
Za početak napravite sirup od mladih listova, na sledeći način:
Naberite pregršt svežih listova mladog maslačka i dobro ih saperite nad jačim mlazom hladne vode. Posložite ih u sokovniku i dobro smiksajte. U nedostatku istog možete listove samleti u mašini za meso. Kako su oni pomalo oporog i gorčeg ukusa, slobodno receptu pridodajte par domaćih jabuka, da biste ga ublažili.
Takođe u sok od maslačka dodajte po želji malo ceđenog limuna, koji će itekako doprineti boljem ukusu.
Na ovaj način dobijeni sirup biće blago zelene boje i on je odličan izbor za detoks. Ovaj napitak jača i pročišćava organizam, reguliše varenje, poboljšava apetit.
Dozira se po kašika pre svakog obroka, a teglu uvek treba dobro zatvoriti.
Sok od mladih listova maslačka koristi se za ublažavanje najrazličitijih stomačnih tegoba, a najbolje rezultate postiže onaj tek isceđen.sok od maslačka i koprive.
Napitak se može napraviti i od kombinacije listova i korena, koje prethodno treba dobro iscediti. Tako pripremljen sirup pomešajte sa šoljom mleka, zasladite medom i pijte ujutru na prazan stomak tokom naredne tri nedelje.
Alternativna medicina smatra da je koren maslačka jači od hemioterapije: Evo kako se koristi!
Fititerapeuti preporučuju sok od maslačka i koprive,
Takođe možete pripremiti i sok od cvetova maslačka na sledeći način:
Tri do četiri pune šake svežih cvetova maslačka prelijte s dva litra ključale vode i još malo prokuvajte. Zatim procedite pa dok je tečnost još topla – dodajte pola kašičice šećera ili meda, kao i sok od jednog limuna. Sve to kuvajte na laganoj vatri dok se šećer ne rastopi.
Dobijeni napitak predstavlja snažno antioksidativno sredstvo i on će uspešno smanjiti oštećenja na stanicama.
Pored toga, sok od maslačka je najefikasniji prirodni lek za eliminisanje prolećnog umora.
Naučnici su dokazali da ova blagotvorna biljka ima neverovatnu sposobnost ispiranja toksina iz organizma, takođe ona uspešno snižava nivo mokraćne kiseline.
Uz to preventivno deluje kod bolnih i ukočenih zglobova, poboljšava njihovu pokretljivost.
Kako se priprema čaj od korena maslačka
Maslačkov čaj preporučuje se dijabetičarima, ali i malokrvnim osobama, kao i onima koji imaju reumatske tegobe, kamenčiće u žuči ili neredovnim menstruacijama. Dobar je i za pročišćavanje organizma, pomaže u slučaju kod degenerativnih promena na hrskavici i podstiče bolje znojenje. Čak se ovaj topli napitak preporučuje i u borbi s gojaznošću i celulitom.
Priprema čaja
Pomešajte po kafenu kašičicu osušenih listova, cvetova i sitno seckanog maslačkovog korena, stavite to u odgovarajuću posudu, prelijte punom šoljom proključale vode, poklopite i ostavite neko vreme da odstoji. Posle 20 minuta procedite dobijeni čaj od maslačka i zasladite ga jednom kašičicom kvalitetnog meda.
Simptomi i lečenje masne jetre: Spasite jedan od najvažnijih organa!
Dnevno pijte dve do tri šoljice.
Fenomenalna salata od maslačka topi celulit
Listove maslačka operite i iskombinujte ih sa zelenom salatom i drugim zelenim lisnatim povrćem. Sve začinite maslinovim uljem i jabukovim sirćetom, ili pak sokom od polovine isceđenog limuna.
Ova salata od maslačka podstiče brže topljenje celulita i veoma se ceni. Pomoću ovog jednostavnog i pre svega ukusnog recepta obezbedićete vašem telu odličan prolećni detoks, koji će preventivno delovati kod različitih tegoba.
Ukoliko se listovi beru tek nakon cvetanja, umeju biti malo gorki, te je uvek bolje za salatu koristiti mlad maslačak.
Recept za džem od maslačka
Priprema recepta: Otkinite 300 do 400 žutih cvetova maslačka, prelijte ih hladnom vodom i ostavite da odstoje 24 sata. Naredni dan sve dobro iscedite i prelijte s pola litra tople prokuvane vode, pa kuvajte 15 do 20 minuta. Potom dodajte kilogram šećera, dva što sitnije iseckana osrednja limuna (može i zajedno s korom) i nekoliko centimetara rendanog korena đumbira, pa kuvajte još nekih pet minuta.
Kad džem dobije boju meda, skinite ga s ringle, sačekajte da se ohladi i procedite kroz gazu. Dobijenu smesu prokuvajte još nekoliko minuta.
Ovaj ukusni džem najbolje je uzimati odmah izjutra, pre doručka na prazan stomak. Najviše se koristi kao prirodni zaslađivač za zeleni čaj. Tako će ovaj napitak delovati na organizam protivupalno i kao sredstvo za čišćenje jetre od toksina, ali i diuretik.
Džem od maslačka koristan je i za sprečavanje astme i bronhitisa, kad se uzimaju dve supene kašike odjednom, ujutru uvek na prazan stomak.
Umesto hemije, izaberite prirodu: Efikasni lekovi za regulisanje šećera u krvi!