Pročitajte

Opekotine od sunca: 9 prirodnih načina da ih izlečite!

Ukoliko ste preterali sa sunčanjem, ove metode će vas spasiti bola

Objavljeno: 15.07.2015. 11:59h 09:44h
Autor:
Foto: Thinkstock

Prelepi sunčani letnji dan primiče se kraju, ali jedna vam je sitnica pomutila raspoloženje: "zaradili" ste opekline od sunca.

Preterano izlaganje ultraljubičastom zračenju može ubrzati starenje kože, ali opekline su prva posledica neopreznog boravka na suncu.

Ako patite od opekotina koje bole, peku i svrbe, posegnite za ovim prirodnim sredstvima koja ublažavaju tegobe i pospešuju zacelivanje.

Svemoćna soda bikarbona: 12 super trikova koje svaka žena treba da zna!

1. Zobene pahuljice

Kupka od zobenih pahuljica jedan je od najstarijih prirodnih lekova protiv opekotina od sunca. Ubacite pola šoljice pahuljica u blender ili mikser, pa ih meljite dok se ne pretvore u fini prah. Naspite zobeni prah u mlaku kupku i rukom promešajte vodu da što ravnomernije raspršite prah. Namačite se dvadesetak minuta i potom se osušite nežnim pokretima mekog peškira. Možete napraviti i oblog od zobenog praha pomešanog sa prohladnom vodom. Svaka dva do četiri sata stavljajte oblog umočen u smesu na opečeno mesto. 2. Jabukovo sirće

Po mogućnosti upotrebite jabukovo sirće, ali se u njegovom odsustvu možete poslužiti i vinskim. Sirće je antiseptik i rashlađuje kožu. Ublažava peckanje i žarenje.

3. Med

Nekoliko istraživanja je pokazalo da med ima antibakterijska svojstva i da pomaže pri zaceljivanju rana. Nanošenje meda direktno na opekotinu ubrzava epitelizaciju kože, odnosno stvaranje novih ćelija. Namažite medom opečeno mesto i omotajte ga gazom. Primenite tretman dvaput dnevno, svaki put sa novom gazom.

4. Aloja vera Ova biljka ima dugu istoriju primene u slučaju opekotina od sunca zahvaljujući antioksidativnim, antibakterijskim, protivupalnim i umirujućim svojstvima. Upotrebite stopostotni gel ili sok od aloje vere da biste smirili i ovlažili kožu.

5. Nemasno mleko i jogurt Pomešajte šoljicu hladnog nemasnog mleka sa četiri šoljice vode pa dodajte par kockica leda. U smesu umočite gazu i napravite oblog. Stavite oblog na opečeno mesto i držite ga 15 do 20 minuta. Ponavljajte svaka dva do četiri sata. Jogurt ima sličan učinak. Nanesite jogurt na opečena mesta. Isperite kožu prohladnom vodom i onda je nežno osušite mekim peškirom. 6. Paradajz Trljanje opekotine svežim paradajzom ublažava bol i pečenje. Paradjz ima i preventivna svojstva protiv opekotina. Nemačko istraživanje je pokazalo da mazanje kože pastom od paradajza smanjuje rizik od nastanka opekotina.
7. Čajne vrećice i oblozi Ako su vam opečeni očni kapci, umočite čajne vrećice u prohladnu vodu i tako ih namočene položite na zatvorene oči. Čaj sadrži taninsku kiselinu, koja ublažava tegobe izazvane opeklinama. Možete primijeniti i skuhani crni, zeleni ili metvičin čaj. Kad se ohladi, umočite gazu u čaj i napravite oblog. Taninska kiselina u čaju izvlači vrućinu iz opečene kože i pomaže uspostaviti pH ravnotežu.
8. Soda bikarbona

Soda bikarbona stvara alkalno okruženje, koje na kožu deluje kao melem. Ima antiseptička svojstva, ublažava svrab i olakšava ljuštenje kože. Pomešajte sodu bikarbonu sa vodom, nakvasite vatu u dobijenu smesu i nanesite je na zahvaćeno područje.

Čudesni melem koji leči mnoge bolesti: Napravite efikasan lek za bronhitis, suvu kožu i upale!

9. Salata i krastavac Skuvajte listiće zelene salate u vodi. Procedite i ostavite tečnost da se hladi nekoliko sati u frižideru. Umočite vatu u tekućinu i razmažite je po opečenoj koži ili oprezno pritišćite vatom zahvaćeno mesto.

Takođe, rashladite krastavce i usitnite ih u blenderu dok ne dobijete pastu. Nanesite je na opečena područja, uključujući i lice.