Iako je smeštena u pećini, nije to ono što ovu srpsku crkvu čini neobičnom: Freska koja se nalazi unutra jedinstvena je u svetu

Crkva Svetih Petra i Pavla, smeštena u pećini, poznata je po jedinstvenoj fresci koja privlači pažnju posetilaca
Foto: printscreen facebook

Crkva Svetih Petra i Pavla nalazi se na Staroj Planini kod sela Rsovci u pećini brda Kalik. Ova neverovatna građevina je podignuta u 13. veku. Iako je smeštena u samoj pećini, nije to ono po čemu je ova crkva jedinstvena u svetu.

Naime tamo je oslikana freska “Ćelavog Isusa“ poznata kao Isus Mladenac. Dobro ste pročitali, u pitanju je mladi Isus bez kose.

Foto: Wikipedia

Arheološka istraživanja pokazala su da je freska oslikana u drugoj polovini 13. veka. Pretpostavlja se da su fresku oslikali isposnici sa Sinaja koji su povremeno putovali u Srbiju. Da stvar bude još neobičnija, “Ćelavi Isus“ je naslikan u budističkoj odeći, i pazite sada ovo, u osmougaonoj zvezdi. Stvarno neverovatno, zar ne?

Podeljena su mišljenja kako je ovo delo nastalo. Najzastupljenije mišljenje među fresko-slikarima je da je za ovo delo zadužen slikar koji je bio pod uticajem raznih pravaca u hrišćanstvu. Na fresci se jasno vidi da se u rukama Isusa ne nalazi krst, već samo ima podignuta tri prsta, što je sinonim za krštenje.

Foto: printscreen facebook

Ova crkva svrstana je u istorijske retkosti i kulturno dobro. Crkva Svetih Petra i Pavla, poznata još kao Pećinska crkva, dimenzija je 7x8m i nalazi se na samo 10m iznad reke Visočice. Ceo ikonostas je izrađen od drvenih greda. Ono što ovoj crkvi daje dodatnu čar je predivna priroda u kojoj se nalazi, koju ovaj kraj poseduje u izobilju.

Ranije, put je bio jako nepristupačan i teško se stizalo do crkve. U skorije vreme, staza do crkve je renovirana od strane Svetske turističke agencije, tako da sada lako možete da posetite ovu neobičnu crkvu.

Foto: printscreen facebook

This browser does not support the video element.

"Stariji automobili često nemaju kodirane ključeve, što ih čini lakom metom za lopove" objasnio je Kamenko Jovanović Izvor: Kurir televizija