U malom selu Vasta na Peloponezu nalazi se jednstvena pravoslavna crkvaSvete Teodore, podignuta u 11 veku na mestu gde je, prema predanju, sveta mučenica Teodora tragično izgubila život.
Kroz samu crkvicu danas raste čak 17 stabala, a u njenim temeljima protiče potok.
Legenda kaže da je Teodora živela u vreme kada je svaki muškarac morao da služi vojsku ili da plati zamenu. Bila je jedino dete u porodici, a njen otac, teško bolestan, nije mogao da ide u vojsku, niti su imali novca za plaćenika. Tada se Teodora prerušila u muškarca i otišla da služi vojsku umesto oca.
Međutim jedna žena iz vojske zaljubila se u nju, misleći da je muškarac. Kada je Teodora stalno odbijala njenu naklonost, ta žena je iz osvete optužila Teodoru da je "otac" njenog deteta.
Nakon toga istina je ubrzo otkrivena, a vojnici su Teodoru osudili na smrt.
Pred samu smrt Teodora je izgovorila ove reči: "Bože pretvori moje telo u crkvu, moje godine u drveće, a moju krv u reku!"
Na mestu na kom je sahranjena, meštani su ubrzo podigli crkvu, a nedugo zatim kroz njene zidove počelo je da raste 17 stabala - jedno za svaku godinu Teodorinog života, a iz temelja je potekao potok koji i danas tuda protiče.
Ono što je posebno zanimljivo jeste što se unutar crkve drveće ne vidi, već deluje kao da je reč o običnoj kamenoj građevini, ipak crkva Svete Teodore je sve samo ne obična.
Niko ne zna da li drveće ima jedan zajednički koren ili više njih, niti gde se koreni nalaze. A ova crkva i priča koja stoji iza nje ostavlja bez daha sve koji je posete.