Mislila sam da ulazim u menopauzu i malo je falilo da zbog toga umrem: Ispostavilo se da su bili simptomi opake bolesti

Pomislila je da je u pitanju menopauza, a zapravo je sve vreme bolovala od raka. Njenu poruku treba da porčita svaka žena.

Objavljeno: 02.03.2025. 23:02h
Foto: Printskrin@ekhuft/Instagram

Nakon što je isprva svoje simptome pogrešno povezala sa menopauzom, Don Vilis sada apeluje na druge da odmah provere bilo kakave neobične znakove.

Don (58) je imala vaginalno krvarenje oko godinu dana i smatrala je da je to posledica hormonskih promena – sve dok joj se stomak nije vidno naduo, što je navelo njenu porodicu da je nagovori da poseti lekara opšte prakse. Nažalost, ispostavilo se da ima uznapredovali rak materice.

Sada, kada je u remisiji, bivša asistentkinja u nastavi iz Kenterberija (Kent) odlučna je da podigne svest o ovom problemu, nadajući se da će njena priča "nekome spasiti život". Britanski zdravstveni sistem (NHS) navodi da su glavni simptomi raka materice vaginalno krvarenje između menstruacija, krvarenje ili sukrvica nakon menopauze, kao i promene u vaginalnom sekretu.

Don je iskazala svoje kajanje rečima: "Bila sam toliko ljuta na sebe kada sam dobila dijagnozu, jer sam ignorisala simptome. Toliko se toga dešava u telu tokom menopauze da sam mislila da je krvarenje normalno. Ali kada mi se stomak naduo, porodica mi je rekla da se odmah pregledam."

"Zaista mi je drago što su me nagovorili, jer mi je dijagnostikovan uznapredovali rak materice. Da sam čekala još samo nekoliko meseci, mislim da danas ne bih bila ovde", rekla je Don Vilis.

foto: Shutterstock

Iako je uvek savetovala druge da idu kod lekara, Don ne može da objasni zašto je toliko dugo zanemarivala sopstvene simptome: "Toliko sam besna na sebe što sam ignorisala ove znakove."

Nakon početnog šoka zbog dijagnoze, kako prenosi "Surej lajv", Don je svu svoju energiju usmerila na ozdravljenje. Podelila je svoje iskustvo: "Kada su mi rekli da rak nije u terminalnoj fazi, pomislila sam: 'Dobro, pobediću ovo.' Volim svoj život. Volim svog supruga Marka, sa kojim sam od šesnaeste godine. Nisam bila spremna da odem. Rak me neće pobediti."

Don je prvobitnu dijagnozu dobila u martu 2017. godine i prošla kroz godinu dana intenzivnog lečenja, da bi u martu 2018. ušla u remisiju, a zvanično bila proglašena izlečenom u martu 2022. godine. Međutim, suočila se sa novim zdravstvenim problemom – perforacijom creva zbog teških oštećenja od zračenja, što ju je primoralo da živi sa stomom.

Ipak, Don ne dozvoljava da je to obeshrabri i sada koristi svoje iskustvo da ohrabri druge da na vreme potraže medicinsku pomoć. "Dobro sam sa svojom stomom, jer mi je spasila život – ali verovatno mi ne bi ni bila potrebna da sam se ranije pregledala. Zato želim da prenesem ovu poruku: Ako nešto nije u redu – nemojte to ignorisati!"

Naglašava koliko su redovni pregledi važni: "Čak iako se osećate dobro. Ja sam imala samo taj jedan simptom i inače sam bila zdrava. Zato posetite lekara i pregledajte se. Ako neko čuje moju priču i pomisli: "Imam taj simptom, proveriću se"... Ako mogu spasiti makar jedan život, onda je ovo vredelo."

Dr Ristić otkriva koja količina konzervansa izaziva rak