Stiv Hoking je imao najluđi ljubavni trougao ikad: Žena dovela ljubavnika, a on ga molio 1 stvar - Svi su bili šokirani

Kako je Stiv Hoking uspeo da se oženi 2 puta i da dobije 3 dece uprkos teškoj bolesti?

Objavljeno: 09.01.2025. 07:00h
Ljubavni život Stivena Hokinga, Foto: Ray Tang / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stiven Hoking je oduvek imao neverovatnu želju za životom i neukrotivi optimizam. Ubeđeni ateista, verovao je da „gde ima života, ima i nade“. U 21. godini dijagnostikovana mu je neizlečiva bolest i ostavljeno mu je samo 2 godine života, ali je na neki neverovatan način uspeo da prevari sudbinu, doživi 76 godina, tri puta postane otac i dva puta se oženi.

Početkom 2025. godine napunio bi 83 godine. Stiven Hoking, genije moderne nauke, rođen je u teškoj porodici. Njegovi roditelji su bili uvereni u svoju intelektualnu superiornost nad drugima i Hoking je odgajan na isti način. Otac budućeg teoretičara bio je specijalista tropske medicine, a njegova majka je imala ekonomsko obrazovanje. Obojica su diplomirali na prestižnom Oksfordu, pa za sina nisu videli drugi put.

U isto vreme, porodica je živela ne bogato i čak kao na starinski način: imali su veliku, ali staru i rasklimanu kuću, u kojoj je uvek bilo hladno – roditelji su štedeli na grejanju, a deci (Hoking je imao dve sestre Meri i Filipa, kao i brat Edvard, koji je usvojen), ako im je bilo hladno, jednostavno su savetovali da se oblače toplije.

foto: Profimedia

Stiven Hoking se nikada nije uklapao u svoje orkuženje: praktično nije pohađao predavanja, imao sukobe sa nastavnicima i, kao rezultat, dobijao je loše ocene, iako je njegov rad bio neverovatno dobar.

Čak i na Oksfordu dobijao je samo prosečne ocene. Mladić je ispitivačima rekao da će nastaviti da ostane na univerzitetu i da ovde piše svoju disertaciju ako dobije nižu ocenu. Inače, obećao je da će ići na studije nauke na Kembridž. Profesori su se samo smejali.

I jednog dana jedan od Hokingovih učitelja je rekao: „Ovaj dečak nikada ništa neće postići. Kad bi samo znao koliko je tada pogrešio."

Neizlečiva bolest

Stivenu je 1963. postavljena strašna dijagnoza - amiotrofična lateralna skleroza. Tada je već godinu dana studirao na Kembridžu. Mladić koji obećava počeo je da primećuje neobičnosti u svom zdravlju. Njegovi pokreti su postali neuravnoteženi, plus Hoking je počeo da pada u nesvest, nakon čega se dugo nije mogao oporaviti i nije ni razumeo gde se nalazi. U početku je pokušao da sakrije svoje žalosno stanje od svoje porodice, ali ubrzo je to postalo jednostavno nemoguće.

foto: Profimedia

Amiotrofična lateralna skleroza (poznata i kao Charcotova bolest i Lu Gerigova bolest) je neizlečiva bolest centralnog nervnog sistema koja uzrokuje paralizu i potpuno trošenje mišića usled oštećenja motornih neurona.

Lekari su rekli Hokingu da mu je ostalo najviše dve godine života, a ova vest je šokirala studenta. Planovi su se srušili preko noći.

Stefan se povukao u sebe, nije želeo da komunicira ni sa kim i, uopšte, pripremao se za skoru i neposrednu smrt. Džejn je imala svoje planove za život. I za Hokinga.

Njegov smisao za humor i nezavisnost su me osvojili. Bilo je tako prijatno slušati priče ovog neobičnog čoveka – uglavnom zato što ih je pričao, s vremena na vreme gušeći se od smeha sopstvenim šalama. Mnoge od ovih šala bile su o njemu samom."

Bila je dobro svesna njegove bolesti, ali je to nimalo nije uplašilo. Hoking nije planirao da ulazi u dugoročnu vezu, jer se u bliskoj budućnosti spremao da se povuče u drugi svet, ali Džejn se nije zadovoljila kratkim aferama: nije tako vaspitana.

foto: Profimedia

Kao rezultat toga, 1965. godine par se venčao, ne bez prisustva Hokingovog oca. Uveravao je Džejn da je bolest progresivna, ali ne i nasledna, što je značilo da moraju što pre da se venčaju i da imaju decu. Frenk Hoking je takođe nagovestio da Stiven vrlo brzo više neće moći da ispunjava svoju bračnu dužnost.

Tako je Džejn postala Hokingova žena, prijateljica i lična negovateljica. Herojska žena je dala sve od sebe svom mužu i uradila stvari koje je teško i zamisliti. Već egocentrični Stiven postao je još nepodnošljiviji: nije želeo da gubi vreme na prazne male razgovore sa svojim poznanicima, pa je njegova žena morala da im se izvini kada je Hoking odbio da razgovara.

Bolest je počela da napreduje, i uskoro Stiven više nije mogao da obavlja najosnovnije funkcije. Džejn je morala da ga pere, hrani, stalno stavlja u invalidska kolica, a ponekad čak i nosi na rukama.

A onda su počeli strašni napadi gušenja.

foto: AP / Frank Augstein

„Činilo se da je iz senke izašao nevidljivi duh i zgrabio ga za grlo, počeo da ga baca na pod i trese kao lutku, a zatim ga počeo da gazi; Neprekidni zviždući kašalj razdire vazduh u prostoriji, ispunjen glasnim paničnim zviždanjem. Stiven je bio bespomoćan u ovoj borbi sa neprijateljem, a ja nisam mogla ništa da mu pomognem“, napisala je Džejn.

Porodica se sa poteškoćama nosila sa njegovom progresivnom bolešću. Štaviše, Džejn je uspela da rodi troje dece od svog muža: 1967. par je dobio sina Roberta, 1970. ćerku Lusi, a 1979. sina Timotija.

Nakon rođenja njihovog trećeg deteta, u porodici su počeli ozbiljni problemi: bolest je pobedila Hokinga, a Džejn je odlučila da mora da pronađe novog čoveka koji bi mogao da se brine o njoj i njenoj deci u slučaju Stivenove smrti. Ovaj plan je bio sjajan uspeh: žena je započela aferu sa porodičnim prijateljem Džonatanom Džonsom, direktorom hora, koji je dugo bio zaljubljen u nju.

Ali Džejn nije mogla da ostavi Hokinga, pa se Džonatan, njen novi partner doselio u kuću Stivena Hokinga. Štaviše, naučnik je bio taj koji je olakšao vezu Džejn i Džonatana. Kada je Džonatanu to bilo previše, Stiven Hoking videvši kako njegova žena pati, otišao je do Džonatana i zamolio ga da se vrati kod Džejn.

foto: Profimedia

Inače, Džejn će kasnije u kuću dovesti medicinsku sestru po imenu Elejn Mejson, sa kojom se Hoking ženi godinu dana nakon razvoda od supruge, pa je na kraju sve bilo 1:1.

Nakon Hokingove smrti 2018. godine, njegov najstariji sin Robert postao je vlasnik celokupne njegove imovine. Čovek, za razliku od svog oca, nikada nije težio publicitetu, tako da se o njemu malo zna.

Robert je kao dete sanjao da ide očevim stopama i studira fiziku, ali se u jednom trenutku silno zainteresovao za programiranje, koje je studirao, naravno, na Oksfordu. Do danas se bavi razvojem softvera u Microsoftu.

Neko vreme je živeo u Kanadi, a sada živi u Sijetlu sa suprugom Katrinom, sinom i ćerkom. Robertova majka objavila je memoare, Moj život sa Stivenom Hokingom, u kojima je primetila da je njen najstariji sin „činio stvari za svog oca koje deca ne bi trebalo da rade“ i napisala da je veoma ponosna na njega. Dečak je pomogao svojoj majci da se brine o ocu i obožavao ga.

foto: Profimedia

Lusi Hoking, Stivenova jedina ćerka, po mentalitetu je sledila svoju majku. Studirala je i na Oksfordu, ali je više odabrala francuski i ruski nego egzaktne nauke. Čak je neko vreme studirala u Moskvi kako bi poboljšala svoje govorne veštine.

Lusi je studirala i međunarodno novinarstvo na Siti univerzitetu u Londonu, gde je shvatila da ne želi da svoj život povezuje sa ovim zanatom, ali je s pravom ocenila da je to dobra spisateljska praksa. Tako je nakon završetka visokog obrazovanja neko vreme pisala članke za vodeće novine i časopise.

Lusina spisateljska karijera počela je 2004. godine. Objavila je roman „Zasićenost“. Još godinu dana kasnije - „Trči za svoj život“. A 2007. godine, zajedno sa ocem, objavio je naučnu i edukativnu knjigu za decu „Džordž i tajne univerzuma“. Ovo je priča o dečaku, Džordžu, koji je pronašao način da putuje kroz Sunčev sistem preko kompjutera. Ova kreacija je prevedena na 38 jezika i objavljena u 43 zemlje.

Generalno, svi Lusini radovi imaju za cilj popularizaciju nauke među decom, jer je sigurna da je zabavni element upravo ono što mlađu generaciju može podstaći da se zainteresuje za to.

foto: Profimedia

Lusi se takođe aktivno bavi dobrotvornim radom. Žena je videla kako je njen otac patio tokom svog života, pa aktivno podržava organizacije koje se bave problemima osoba sa invaliditetom.

Godine 1997, u građanskom braku sa vojnikom mirovnog korpusa UN Aleksom Makenzi Smitom, Lusi je rodila svog jedinog sina Vilijama, kome je dijagnostikovan autizam. Lusi je raskinula sa Aleksom 2004. nakon šest godina braka, nakon čega je pala u depresiju, pa čak i postala zavisna od alkohola. Međutim, posle nekog vremena uspela je da prevaziđe zavisnost zbog svog sina.

Timoti Hoking

Možda je najvažnija misterija da li je najmlađi sin Džejn Hoking zaista sin Stivena Hokinga. Čak ni Džejnina majka nije bila sigurna da li je njena ćerka rodila potomstvo od svog zakonitog muža ili od svog ljubavnika Džonatana koji je ušao u kuću.

Džejn je žestoko demantovala sve ove glasine i rekla da je to nemoguće. I sam Stiven Hoking je bio uveren u svoje očinstvo. Međutim, mnogi i dalje sumnjaju da je Timoti Hokingov sin.

Džejn je napisala u svojim memoarima: „Ni sama nisam znala odgovor na ovo pitanje, ali moj osećaj lojalnosti Stivenu je zabranjivao bilo kakvu otvorenu diskusiju o ovoj temi, to je za njega bilo tabu, kao deo njegove bolesti.

I to uopšte nije bilo važno.

Timoti je veoma voleo i poštovao svog oca, iako je mogao da komunicira sa njim tek nakon što je imao pet godina. Dečak jednostavno „nije razumeo njegov govor“.

„Moj tata je u tim ranim godinama mogao da govori svojim prirodnim glasom, ali je bilo neverovatno teško razumeti šta govori, posebno za mene u tako mladoj dobi. Kada sam imao 3 godine, nisam razumeo šta govori. Prvih pet godina mog života nisam imao kontakt sa njim," prisetio se Timoti.

Štaviše, Stiven je dobio ozbiljnu upalu pluća, zbog čega je morao da se podvrgne traheostomiji, nakon čega je izgubio sposobnost govora i počeo da koristi sintisajzer govora koji su za njega lično kreirale njegove kolege na Kembridžu.

Vremenom se sve promenilo: Stiven i Timoti su počeli da uspostavljaju kontakt, sin mu je često dolazio na posao, zajedno su igrali šah (Hoking stariji je bio dobar u tome) i razgovarali.

Kada je Timoti ostario, odlučio je da nauči svog oca o dve njegove omiljene stvari u celom svetu - muzici i trkama. Tako je porodica počela da prisustvuje trkama Formule 1 i koncertima uživo.

Timoti je postao jedini izuzetak u svojoj porodici: nije studirao na Oksfordu, već na Univerzitetu u Birmingemu (učio je francuski i španski), jednoj od najvećih i najprestižnijih obrazovnih institucija u Velikoj Britaniji i celom svetu. Sada radi u londonskoj kancelariji LEGO korporacije: rukovodi odeljenjem za razvoj.

Lični život šarmantnog čoveka ostaje misterija. Pouzdano se zna da nije oženjen, ali da li ima ljubavnicu je tajna.

Stiven Hoking preminuo je 14. marta 2018. godine, okružen svojim najbližima, u 76. godini.