Srbi se frapiraju kad vide kako na Islandu vaspitavaju decu: Dečaci češljaju jedni druge, a devojčice cepaju drva

U vrtićima i dečaci i devojčice uče jako važnu stvar

Objavljeno: 26.12.2024. 08:00h
Autor:
Foto: Shutterstock

Island je poznat po tome što prednjači u rodnoj ravnopravnosti, držeći prvo mesto na Svetskom indeksu rodnog jaza već 15 godina. Ova zemlja nudi uslove roditeljskog odsustva koji omogućavaju majkama i očevima da ravnopravno učestvuju u odgajanju dece, dok skoro 90% žena u radnom dobu radi, a polovina poslanika su žene. Međutim, ono što privlači pažnju nije samo statistika, već i jedinstveni način na koji se deca vaspitavaju.

foto: Shutterstock

U vrtićima širom Islanda primenjuje se Hjali metod, koji se potpuno udaljava od tradicionalnih rodnih stereotipa. Devojčice se uče da budu neustrašive i fizički izdržljive, bacajući teške cepanice, cepaju drva i hodajući bose po snegu, dok se dečaci podstiču da istraže svoju nežniju stranu – kroz češljanje, masažu i međusobno udeljivanje komplimenata. Ideja je da deca razviju sve aspekte svoje ličnosti, oslobođeni ograničenja koje im nameće društvo.

foto: Shutterstock

Island se naširoko smatra odličnim mestom za žene, na je prvom mestu u indeksu rodnog jaza, Svetskog ekonomskog foruma, 14. godinu zaredom. Zemlju predvodi žena - premijerka Katrin Jakobsdotir. Skoro polovina njenih poslanika su žene na rukovodećim i izvršnim pozicijama.

U vrtićima, u Rejkjaviku, devojčice se vaspitavaju da budu neustrašive i hrabre, kroz fizički napor, dok se dečaci savetuju da dođu u dodir sa svojom "nežnijom" stranom, kroz češljanje i masažu.

Ovakav pedagoški pristup ima za cilj da probudi sve kvalitete u detetu, bez rodnih stereotipa koji ih pritiskaju ili guše.

foto: Andrey Kuzmin / Alamy / Alamy / Profimedia

- Pitala sam svoju ćerku da li želi da bude Supermen, a ona mi je rekla "ne, nego Superžena"- rekla je jedna majka za "BBC" reportažu.

Island je prva zemlja na svetu gde je ilegalno da muškarci budu plaćeni više od žene za isti posao.

Trudnice kažu da ne osećaju pritisak, a trudničko bolovanje traje 12 meseci, koje može da se podeli sa partnerom.

Bez obzira na benefite roditeljstva, lokalno stanovništvo upozorava da je stopa femicida, uprkos jakom feminizmu, visoka.

"Dvogodišnja deca već formiraju predstavu o tome šta znači biti dečak ili devojčica. To će ih ograničiti do kraja života", objašnjava Margret Pala Olafsdotir, osnivačica Hjali metode. Ovaj pristup ima za cilj da decu osposobi da budu snažna, empatična i samouverena, bez obzira na njihov pol.

Jedna majka iz Rejkjavika ispričala je za BBC kako ju je njena ćerka iznenadila odgovorom na pitanje da li želi da bude Supermen. "Ne, mama, želim da budem Superžena," rekla je devojčica.

foto: Shutterstock

Island je i prva zemlja na svetu koja je uvela zakon koji zabranjuje plaćanje muškaraca više od žena za isti posao. Trudnicama je dostupno 12 meseci roditeljskog odsustva, koje mogu podeliti sa partnerom, što dodatno doprinosi balansiranju profesionalnog i privatnog života.

Ipak, uprkos ovim impresivnim postignućima, Island se suočava s ozbiljnim izazovima. Stopa seksualnog nasilja i femicida i dalje je visoka, a mnogi slučajevi zlostavljanja nikada ne dođu do suda zbog neadekvatne istrage. Kritičari ukazuju da pravosudni sistem i dalje ne pruža dovoljnu zaštitu ženama, što baca senku na reputaciju zemlje kao "feminističkog raja".

Dok Island osvaja pažnju svojim inovativnim pristupima roditeljstvu i rodnoj ravnopravnosti, mnogi ističu da je društveni progres proces koji zahteva stalno preispitivanje i unapređenje.

Stil / Ona.rs