Srpkinje često ovo rade, a nisu ni svesne šta može da im se dogodi: Doktor ukazao na kobne posledice

Srpkinje često ovo rade, a nemaju predstavu da može da se završi veoma loše po njihovu kožu i zdravlje.

Objavljeno: 19.12.2024. 09:27h
Foto: Printskrin@beasteater/TikTok

Stručnjaci upozoravaju na alarmantne rizike korišćenja proizvoda za negu kože kojima je istekao rok trajanja, uključujući opekotine na obrazima, deformišuće akne i bolne infekcije očiju.

Specijalisti ističu da takvi proizvodi mogu postati utočište za koktel bakterija nevidljivih golim okom, koje mogu infestirati kožu i izazvati haos. Uznemirujuće slike pokazuju kako ove bakterijske infekcije mogu ući u krvotok, uz potencijalno životno opasne komplikacije.

Dr Entoni Jun, plastični hirurg iz Mičigena, upozorava da se to dešava zato što konzervansi u proizvodima, koji ih čuvaju svežim, s vremenom gube efikasnost, čineći proizvode podložnim bakterijskoj i gljivičnoj kontaminaciji.

U Tiktok videu, koji ima preko 33 hiljade sviđanja, izjavio je: "Uvek proverite datum isteka na proizvodima koje koristite. Ako im je istekao rok, hemijski sastav može se promeniti, i ono što nanosimo na kožu više nije isto kao ranije. Takođe, može se desiti da bakterije počnu da rastu u proizvodu."

"Većina proizvoda za negu kože i šminke sadrži neku vrstu konzervansa koji sprečava bakterijsku i gljivičnu kontaminaciju i rast. S vremenom ti sastojci gube efikasnost, što omogućava sve veći rast bakterija. Kada takav proizvod nanesete na kožu, možete dobiti infekciju ili reakciju", tvrdi doktor Jun.

Proizvodi za negu kože koji su mesecima nekorišćeni mogu postati i koncentrisaniji, što znači da korisnici nanose na kožu mnogo jače formule nego što je naznačeno.

"Ako proizvod sadrži aktivni sastojak poput kiseline, a taj sastojak je ublažen drugim sastojcima poput vode i ulja, oni mogu promeniti strukturu ili ispariti. Ta kiselina može postati jača, i tako tretirate kožu nečim mnogo jačim nego ranije. Ne treba koristiti proizvode kojima je istekao rok", istakao je doktor Jun.

foto: Shutterstock

Kozmetički proizvodi sadrže simbol "period nakon otvaranja" (PAO) sa oznakom koliko meseci proizvod može trajati nakon otvaranja.

Preporuke iz industrije sugerišu da maskara i tečni ajlajner treba da se zamene nakon najviše tri meseca, olovke za obrve nakon 18 meseci, a karmini, senke za oči i rumenila u roku od dve godine.

Sunđeri za šminku treba da se peru jednom nedeljno i bacaju nakon dva meseca. Ovo nije prvi put da stručnjaci upozoravaju na zdravstvene rizike koje predstavlja šminka kojoj je istekao rok.

Godine 2015, laboratorijski testovi naučnika sa Londonskog univerziteta Metropolitan na šminci kojoj je istekao rok, otkrili su potencijalno smrtonosne bakterije – uključujući soj koji izaziva meningitis.

Testirano je pet proizvoda, uključujući rumenilo, puder i sjaj za usne, i otkriveno je da stara kozmetika sadrži opasne količine potencijalno smrtonosnih bakterija.

foto: Profimedia / Iuliia Iun / Alamy / Alamy /

Druge opasne bakterije uključuju eubakterije, koje uzrokuju bakterijsku vaginozu, i aeromonas, jedan od uzročnika gastroenteritisa i infekcija rana.

Dr Ema Vedžvort, konsultantkinja, dermatološkinja i portparolka Britanske fondacije za kožu, ranije je izjavila da nanošenje proizvoda kojima je istekao rok na lice "može izazvati iritaciju ili začepljenje pora."

Istakla je: "Ako već imate narušenu barijeru kože, suvu, ljuskavu, iritiranu kožu, ili neko postojeće stanje kože, rizik od infekcije ili iritacije je veći."

Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, proizvodi koji se počnu zgrušavati, poput maskare ili ajlajnera, treba da se bace. Promena konzistencije, poput pudera koji se razdvaja, mrvi ili raspada, takođe je ključni znak.

Proizvodi koji loše mirišu, menjaju boju ili se drugačije osećaju na koži takođe su razlog da ih bacite.

U nastavku otkrijte koji su uzročnici i kakav je tok lečenja raka mokraćne bešike:

Bonus video: