Beduini žive ubedljivo na najgori mogući način: Ko bi još poželeo da mu dani prolaze ovako

Ono što mi vidimo je romantika, bajka, a onda odemo u luksuzni hotel u Hurgadi, a beduini ostanu u šatorima izloženi nemilosrdnoj pustinji

Objavljeno: 04.12.2024. 08:04h
Foto: Shutterstock

U egipatskim pustinjama i danas žive ljudi koji nisu zainteresovani za internet, televiziju, struju i mokri čvor. Oni žive u šatorima, hranu spremaju kao da su na kampovanju, a civilizacija dođe do njih samo kada ih posete turisti koji za to debelo plate.

Reč je o beduinima.

U blizini Hurgade ima nekoliko sela u kojima žive beduini koji su pristali da rade sa turističkim agencijama i primaju goste.

Žive u šatorima . Njihove kuće podsećaju na šatore dimenzija 10x10 metara. Nema luksuza: samo tepisi, tvrdi kreveti i drveni niski stolovi.

Oni nemaju pasoše. U suštini, beduini su isto što i Romi. Mnogi od njih žive bez dokumenata i ne znaju kada su tačno rođeni.

foto: Shutterstock

Većina njih je nepismena. Beduinska deca ne idu u školu. Ne znaju ni da čitaju ni da pišu.

Pravi beduini žive bez struje, interneta i telefona. Lekove ne prihvataju.

Beduini se leče isključivo njihovim biljem. Žene se prirodno porađaju i u selu jedna drugu porađa. Zato ponekad bebe ne prežive. Ali oni se prema tome odnose mirno: "Bog dao, Bog uzeo. Nema potrebe da tugujete zbog gubitaka."

U beduinskim selima brakovi se i dalje sklapaju na starinski način. "Zrele" devojke su pokrivene od glave do pete, vide im se samo oči i dlanovi. Muškarci ih procenjuju po načinu na koji hodaju: ako im je skočni zglob širok, to znači da je devojka „plodna“. Često se dešava da se stariji muškarac oženi devojkom od 14 godina.

foto: Shutterstock

Kamilji izmet

Beduini sakupljaju kamilji izmet, suše ga na suncu, a kasnije dodaju na vatru i tako drže žar dugo. To je tradicija koja se praktikuje vekovima.

Žena radi sve

U arapskim gradovima običaj je da muškarci obavaljaju sve, ali u selima je situacija obrnuta - većina žena radi skoro sve poslove.

Ako beduinsko selo radi sa turistima, onda je dogovor da im hranu donosi turistička agencija i oni dobijaju brašno, pirinač, testeninu, čaj...

foto: Shutterstock

Nomadska plemena jedu samo ono što mogu sama da nabave. Najčešće uzgajaju ovce i kokoške. A noću muškarci love šakale. Štaviše, niko ne zna šta koriste za hvatanje predatora (to je tajna).

I dok većina planete uživa u toplom tušu, krevetu u zatvorenom i spremanju hrane na šporetu - beduinima ostaju hladne pustinjske noći i vreli dani ispod šatora.