"Ja sam anestezilog i ovo su lekovi koje nipošto ne treba uzimati uz hranu": Dejstvo je manje i mogu stvoriti više štete

Poznati anesteziolog otkrio je koje lekove nikada ne bi trebalo uzimati uz hranu.

Objavljeno: 03.12.2024. 10:36h
Foto: Printskrin@Zain Hasan/Facebook

Dr Zaјin Hasan, anesteziolog iz Los Anđelesa, naveo je pet lekova čija je delotvornost smanjena ako se uzimaju neposredno pre ili posle obroka.

Čak i šoljica kafe ili čaša soka od pomorandže ujutru mogu ometati pravilnu apsorpciju lekova, stvarajući stanja poput visokog krvnog pritiska, srčane insuficijencije i problema sa štitnom žlezdom.

Dr Hasan je naglasio da se ljudi uvek konsultuju sa svojim lekarom pre nego što promene način uzimanja lekova, jer i to može biti opasno.

foto: Shutterstock

Prvi lek na njegovoj listi bio je sintroid (levotiroksin), koji se koristi za lečenje neaktivne štitne žlezde, poznate kao hipotireoza. Ovaj lek zamenjuje hormon štitne žlezde tiroksin (T4), kojeg osobe sa hipotireozom ne proizvode dovoljno, prenosi "Dejli mejl".

Stručnjaci procenjuju da se svake godine izda oko 100 miliona recepata za sintroid u Americi. Konzumiranje hrane bogate kalcijumom i gvožđem – poput mlečnih proizvoda i crvenog mesa – smanjuje sposobnost creva da apsorbuju ovaj lek.

Dr Hasan je istakao uobičajena pića za doručak, rekavši: "Ako uzimate sintroid sa mlekom, kafom ili sokom, smanjuje se apsorpcija i efikasnost leka."

Američko udruženje za štitnu žlezdu (ATA) preporučuje uzimanje sintroida na prazan stomak, 30 do 60 minuta pre jela, kako bi se izbegla "nepravilna apsorpcija."

Ako se hipotireoza ne leči, može dovesti do nervnog bola, visokog holesterola i neplodnosti.

Dr Hasan je takođe upozorio na uzimanje bisfosfonata uz obroke. Bisfosfonati su grupa lekova koja pomaže u povećanju čvrstine i gustine kostiju.

Ovi lekovi se najčešće prepisuju za osteoporozu, stanje koje se uglavnom javlja kod starijih osoba, a koje čini kosti krhkim i sklonim lomljenju, kao i kod određenih vrsta raka koje se šire na kosti.

foto: Profimedia

Dr Hasan je rekao: "Ne preporučuje se uzimanje bisfosfonata uz hranu, jer to može smanjiti apsorpciju leka."

Stručnjaci savetuju uzimanje ovih lekova na prazan stomak uz čašu vode, uz čekanje od 30 minuta pre nego što pojedete ili popijete bilo šta drugo. Ako se ne leči, kosti mogu postati toliko krhke da se lome čak i pri manjim povredama.

Popularni američki lek za erektilnu disfunkciju vijagra, takođe se našao na listi.

Lek opušta mišiće i arterije muškog polnog organa, povećavajući protok krvi i omogućavajući održavanje erekcije.

Erektilna disfunkcija obično pogađa muškarce starije od 50 godina, ali je sve češća kod mlađih muškaraca, što stručnjaci pripisuju stresu, sadržaju za odrasle i anksioznosti. Sve ovo snižava nivo testosterona i smanjuje reakciju mozga na intimne nadražaje.

foto: Printskrin@Zain Hasan/Facebook

"Ako uzimate sildenafil ili vijagru uz večeru, lek neće delovati kako treba. Da, to je razlog zašto lek nije efikasan", rekao je dr Hasan.

Preporučuje se uzimanje vijagre sat vremena pre odnosa na prazan stomak ili dva sata nakon obroka kako bi bila delotvorna. Masni obroci posebno mogu blokirati apsorpciju aktivnog sastojka, sildenafil citrata, i odložiti erekciju za oko sat vremena.

Dr Hasan je takođe upozorio na uzimanje kaptoprila uz hranu.

Kaptopril je inhibitor enzima za konverziju angiotenzina (ACE), koji snižava krvni pritisak tako što blokira proizvodnju angiotenzina II, supstance koja sužava krvne sudove.

Dr Hasan je rekao: "Ne treba uzimati kaptopril uz hranu. Treba sačekati dva sata nakon obroka ili ga uzeti pre jela ujutru."

foto: Shutterstock

Kao i kod drugih lekova sa liste, uzimanje kaptoprila uz hranu može smanjiti njegovu delotvornost. Ako se visoki krvni pritisak ne kontroliše, krvni sudovi se s vremenom oštećuju i teže prenose krv do srca, što dodatno opterećuje srce i povećava rizik od srčanog udara.

Na kraju, dr Hasan je savetovao da se inhibitori protonske pumpe ne uzimaju uz hranu. Ovi lekovi smanjuju proizvodnju želudačne kiseline i koriste se za lečenje refluksa kiseline, gorušice i čira na želucu.

Inhibitori blokiraju pumpe koje proizvode želudačnu kiselinu, a koje se aktiviraju tokom jela, zbog čega uzimanje leka uz obrok poništava njegove benefite.

Dr Hasan je rekao: "Lek treba uzimati 30 do 60 minuta pre obroka."

Nekontrolisani refluks kiseline može dovesti do upale, stvaranja ožiljaka i suženja jednjaka, što može uzrokovati bol i otežano gutanje.

U nastavku saznajte zašto lek progesteron depo nije više dostupan u Srbiji:

Bonus video: