Kako naučiti dete da čisti i da vam bude od pomoći kasnije u životu: Postoje 2 važna pravila

Deca treba i mogu da pomažu u kući, a na vama je da ih na vreme naučite na to

Objavljeno: 12.11.2024. 08:45h
Autor:
Foto: Shutterstock

Mnogi roditelji smatraju da je učenje svog deteta da počisti svoju sobu ključna tačka u vaspitanju dece. Naravno, ovo je važna i praktično neophodna veština. Sve počinje čišćenjem igračaka u vrlo ranom uzrastu. Ali ne ispunjavaju sva deca ovu odgovornost. Kako da naučite svoje dete redu?

Da biste naučili svoje dete da radi sve kućne poslove, postoje 2 važna pravila:

Pravilo #1

Nemojte pretpostavljati da će vaš sin (ili ćerka) spremno i bez podsetnika početi da čisti kuću i održava red ako je sami ne održavate. Ključ svakog obrazovanja je vaš sopstveni pozitivan primer.

Kada mama jede picu za kompjuterom i ostavi tanjir mrvica tu, zaboravljajući na to, kada tata ujutru obuva prljave cipele, za dete je ovo primer reda. I ne bi trebalo ništa drugo da zahtevate od deteta.

foto: Shutterstock

Pravilo #2

Važno je naučiti decu da održavaju red u ranim godinama kako ne bi razvila naviku da razbacuju stvari. U suprotnom, ljubav prema neredu biće izuzetno teško iskoreniti. Ne postoji nešto što je „rano“ u ovom pitanju: pravila za održavanje čistoće i reda se postavljaju kod dece vrlo rano: to se dešava kada dete počne da hoda, jasno govori i prepoznaje sebe kao zasebnu osobu.

Svaki uzrasni period ima svoje specifičnosti u predavanju reda i čišćenja.

Starost 2-3 godine

Tokom ovog perioda morate biti strpljivi. Deca još ne mogu da se sete pravila ponašanja niti da se koncentrišu. Zbog toga ćete morati iznova i iznova da se podsećate da treba da, na primer, sakupljate igračke u korpu (kutiju).

Ovo morate znati! Deca do 4 godine, zbog fizičkih i psihičkih nijansi, ne mogu samostalno i bez podsećanja da dovedu stvari u red i postave na svoja mesta.

Deca uživaju u haosu; njima je svojstven ovaj način organizovanja prostora. Ali usađivanje ljubavi prema čistoći i redu treba početi od ranih godina.

Pretvorite čišćenje u zabavnu igru. Zajedničke aktivnosti ujedinjuju i daju pozitivne emocije. Neka to bude zabavna aktivnost koja rezultira urednom prostorijom.

foto: Shutterstock

Za sada vam dete samo pomaže koliko može. Ako primetite da vaš sin ili ćerka preuzima inicijativu i počne sam da radi neke kućne poslove, nemojte se zaustavljati i kritikovati, već ga, naprotiv, stimulišite i ohrabrujte.

Obezbedite detetu lična sredstva pri ruci (krpa za brisanje prašine, metle, kante za smeće). U godinama "ja ću sam" ovo su veoma važne tačke. Neophodno je da čistite zajedno sistematski, a ne prema raspoloženju.

Starost 4-6 godina

Veština čišćenja i odlaganja stvari je već formirana, a dete posle igre već ume da postavlja igračke na svoja mesta bez pomoći odraslih.

Proces čišćenja treba da bude udoban. Na primer, fioke i police su na nivou koji odgovara detetu. Stvari su tamo gde je logično da budu.

Bajke su od velike pomoći u razvijanju veština čišćenja.

Ovo morate znati! Bajkovite slike i junaci su jezik koji je najrazumljiviji deci uzrasta od 4-6 godina. Uzmite u obzir bajke koje su nam poznate iz detinjstva i izmišljajte ih zajedno sa svojim detetom tokom procesa čišćenja.

foto: Shutterstock

Starost 7-8 godina

Prve školske godine su vreme kada je red izuzetno neophodan učeniku kako bi proces učenja bio što efikasniji.

Sistematizacija okolnog prostora postaje važna: zajedno sa detetom organizujte red u prostoriji tako da svaki predmet bude na svom mestu. Knjige su na polici, igračke u posebno prilagođenoj fioci, odeća u ormanu, školski pribor u klupi.

U ovom periodu, vreme je da se dete uključi u kućne poslove u okviru njegove moći.

Ovo morate znati! Da li kućni rad treba da bude nagrađen novcem? Ne ako govorimo o svakodnevnim, neupitnim obavezama deteta. Međutim, nije zabranjeno nagrađivanje urađenog rada preko norme. Važno je shvatiti da nije sve smeće. To mogu biti male stvari koje su dragocene za dete, njegovo „blago“: zbirka kamenčića, zanata, raznih materijala za kreativnost.

foto: Shutterstock

Adolescencija

Sada se setite sebe u ovom dobu. Koliko vam je lični prostor bio neophodan, koliko ste revnosno čuvali tajne i svoje pravo korišćenja stvari i sobe. Sada možete razumeti svog dragog tinejdžera.

Ne kršite njegove lične granice. Ne počinji da sređuješ njegove stvari. Ne kršite tinejdžerske tajne.

Ovo morate znati! Ako je nered u prostoriji u kojoj živi tinejdžer samo vrh ledenog brega, a vi ste zabrinuti zbog njegovog ponašanja, ima smisla konsultovati se sa psihologom kako biste poboljšali odnos i zajedno izašli na kraj sa problemom deteta.

Specifičan oblik reda ili, naprotiv, nereda u dečijoj sobi je spoljašnja manifestacija njegove suštine. Naučite da razumete svoje dete, ne gubite kontakt sa njim, budite mu prijatelj..

Kako porodica utiče na razvoj deteta pogeldajte u videu ispod: